Promat d.o.o.
Leon Pajek, Promat d.o.o.
Formal Education
- High school for chemistry – Ljubljana -Slovenia
- University of Ljubljana, School of Economics and Business- bachelor’s degree
Working experiences
- Sales of non-combustible insulation materials – stone wool for construction buildings and OEM intend of use in EU markets
- Sales manager Promat for Slovenian market for construction buildings and OEM
- Managing director Promat South eastern Europe
- Commercial director Promat and Siniat for Western Balkan
- Regional tunnel Manager Promat- Etex Building Performance DACH EE
Dlaczego potrzebna jest pasywna ochrona przeciwpożarowa w tunelach?
Długa lista poważnych pożarów w tunelach pokazuje nam, że pożar w tunelu może wystąpić. Jak poważny dla konstrukcji będzie to pożar, zależy głównie od obciążenia ogniowego. Temperatura w przypadku pożaru w tunelu rośnie znacznie szybciej niż w innych obiektach budowlanych i osiąga znacznie wyższe temperatury. Obecnie na całym świecie stosuje się różne krzywe czasowo-temperaturowe dla scenariuszy pożarowych. Prawdopodobnie najczęściej stosowaną krzywą scenariusza pożarowego jest krzywa pożarowa RWS, która przewiduje wzrost temperatury w ciągu pierwszych 10 minut do 1200 °C i dalej do 1350 °C. Jednak również inne scenariusze pożarowe są podobne. Tak szybki wzrost temperatury może prowadzić do wybuchowego odpryskiwania betonu, który pokrywa i chroni stalowe zbrojenie, co pozwala bardzo szybko przegrzać je do temperatury krytycznej. Drugim negatywnym skutkiem jest rozciągnięcie konstrukcji nośnej, co powoduje powstanie w niej pęknięć. Wszystkie te negatywne oddziaływania mogą doprowadzić do zawalenia się konstrukcji tunelu.
W wyniku zawalenia się tunelu może ucierpieć jego otoczenie. W przypadku tunelu w górach skalistych otoczenie będzie znacznie mniej zagrożone niż w przypadku tunelu zanurzonego lub tunelu pod rzeką lub morzem. Zawalenie się konstrukcji nośnej takiego tunelu może w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do przepełnienia tunelu. Nawet zanim ewakuacja zostanie zakończona i ekipa ratunkowa lub straż pożarna zdoła się wycofać.
W przypadku konstrukcji znajdujących się nad tunelami, takich jak drogi, tory kolejowe czy budynki, po zawaleniu się tunelu bardzo możliwe jest również zawalenie się ich. Ryzyko wtórnych szkód w postaci utraty życia i mienia jest bardzo wysokie.
Ze względu na wszystkie te zagrożenia i możliwe skutki, Dyrektywa Europejska 2004/54/WE nakazuje, aby analizy ryzyka były przeprowadzane przez jednostkę funkcjonalnie niezależną od zarządzającego tunelem. Większość krajów europejskich wdrożyła wymagania Dyrektywy do ustawodawstwa krajowego i rozszerzyła je o dodatkowe wymagania i szczegóły.
Istnieją również względy ekonomiczne przemawiające za stosowaniem pomiarów ochrony przeciwpożarowej w tunelach. Wyniki studium wykonalności i kosztów zastosowania tablic ochrony przeciwpożarowej w konstrukcjach tunelowych opracowane przez Rolanda Leuckera, prof. dr inż., pokazują, że koszty wynikające z niezainstalowania ochrony przeciwpożarowej (w tym przykładzie tablic) są wielokrotnie wyższe niż koszty instalacji. Straty w tunelach z opłatami za przejazd są – tylko przy jednym dużym pożarze w ciągu 100 lat – z powodu utraconych opłat za przejazd czterokrotnie większe niż koszty cyklu życia płyt przeciwpożarowych w tym samym okresie czasu.