dr inż. Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska
Absolwentka Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W swojej działalności zawodowej zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezwykopową renowacją przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących projektowania, w tym komputerowego modelowania pracy rurociągów odnawianych z wykorzystaniem metod bezwykopowych. Obroniła rozprawę doktorską nt. badań i analiz nośności paneli GRP stosowanych w technologii relining. W latach 2008–2018 pełniła funkcję opiekuna i operatora Mobilnego Laboratorium Infrastruktury Podziemnej Miast Politechniki Wrocławskiej, co pozwoliło jej zdobyć bogate doświadczenie w prowadzeniu i opracowywaniu wyników badań in situ związanych z kompleksową oceną stanu technicznego obiektów infrastruktury podziemnej. Obecnie jest pracownikiem Katedry Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz kierownikiem działu projektowego w firmie GSG Industria.
Jest autorem kilkunastu publikacji krajowych i międzynarodowych oraz współautorem licznych ekspertyz i opinii technicznych o stanie technicznym obiektów infrastruktury podziemnej realizowanych na Wydziale Budownictwa Politechniki Wrocławskiej. Z pasją dzieli się swoją wiedzą i propaguje technologie bezwykopowe, m.in. prowadząc zajęcia w ramach letnich szkół dla studentów z całego świata.
Warsztaty – ABC technologii bezwykopowych
Celem warsztatów jest przekazanie informacji podstawowych i wprowadzających w szeroką dziedzinę technologii bezwykopowej budowy i rehabilitacji technicznej rurociągów. Uczestnictwo w warsztatach ma dać słuchaczom umiejętności rozróżniania poszczególnych technologii, znajomość przeznaczenia i głównych uwarunkowań dla ich zastosowania, a także wiedzę nt. podstawowych ograniczeń i wymagań związanych z przygotowaniem realizacji z użyciem tych technologii (od strony technicznej).
Część I
Technologie bezwykopowej budowy rurociągów – klasyfikacja, uzasadnienie stosowania, obszary zastosowań, zalety i wady w stosunku do rozwiązań alternatywnych, podstawowe aspekty projektowania. Prezentacja technologii:
– wbijanie rur i zastosowanie przebijaków pneumatycznych,
– przeciski hydrauliczne, przewierty poziome, mikrotunelowanie,
– horyzontalne wiercenia kierunkowe HDD i metody hybrydowe.
Część II
Technologie bezwykopowej rehabilitacji technicznej rurociągów – klasyfikacja, definicje, uzasadnienie stosowania i obszary zastosowań, podstawowe aspekty projektowania. Prezentacja technologii:
– technologie renowacyjne: wykładanie rurami ciągłymi i ściśle pasowanymi, modułami rurowymi i rurami spiralnie zwijanymi, wykładziny (rury) utwardzane na miejscu, natryskiwanie powłok ochronnych, zastosowanie chemii budowlanej,
– technologie napraw miejscowych: zastosowanie wkładów odcinkowych, naprawy z zastosowaniem robotów, naprawy w przewodach przełazowych,
– metody wymiany rurociągów: metoda krakingu, mikrotunelowanie i HDD w rozwiązaniach dla wymiany rurociągów.