Tomasz Abel
dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2011 r. obronił pracę doktorską dotyczącą właściwości wytrzymałościowych rurociągów poddawanych renowacji z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w zakresie zastosowania technologii bezwykopowych budowy oraz renowacji rurociągów, dzięki pracy naukowo-badawczej oraz wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w wykonawstwie. Autor i współautor wielu publikacji naukowo-technicznych oraz ekspertyz i projektów budowlanych w dziedzinie podziemnej infrastruktury transportowej, w tym realizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Naczelną Organizację Techniczną. Aktywny uczestnik konferencji i sympozjów naukowych w dziedzinie szeroko pojętego budownictwa podziemnego. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi firmami wykonawczymi, w tym również uczestniczy w organizowanych przez nie szkoleniach, co umożliwia mu ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.
Warsztaty – ABC technologii bezwykopowych
Celem warsztatów jest przekazanie informacji podstawowych i wprowadzających w szeroką dziedzinę technologii bezwykopowej budowy i rehabilitacji technicznej rurociągów. Uczestnictwo w warsztatach ma dać słuchaczom umiejętności rozróżniania poszczególnych technologii, znajomość przeznaczenia i głównych uwarunkowań dla ich zastosowania, a także wiedzę nt. podstawowych ograniczeń i wymagań związanych z przygotowaniem realizacji z użyciem tych technologii (od strony technicznej).
Część I
Technologie bezwykopowej budowy rurociągów – klasyfikacja, uzasadnienie stosowania, obszary zastosowań, zalety i wady w stosunku do rozwiązań alternatywnych, podstawowe aspekty projektowania. Prezentacja technologii:
– wbijanie rur i zastosowanie przebijaków pneumatycznych,
– przeciski hydrauliczne, przewierty poziome, mikrotunelowanie,
– horyzontalne wiercenia kierunkowe HDD i metody hybrydowe.
Część II
Technologie bezwykopowej rehabilitacji technicznej rurociągów – klasyfikacja, definicje, uzasadnienie stosowania i obszary zastosowań, podstawowe aspekty projektowania. Prezentacja technologii:
– technologie renowacyjne: wykładanie rurami ciągłymi i ściśle pasowanymi, modułami rurowymi i rurami spiralnie zwijanymi, wykładziny (rury) utwardzane na miejscu, natryskiwanie powłok ochronnych, zastosowanie chemii budowlanej,
– technologie napraw miejscowych: zastosowanie wkładów odcinkowych, naprawy z zastosowaniem robotów, naprawy w przewodach przełazowych,
– metody wymiany rurociągów: metoda krakingu, mikrotunelowanie i HDD w rozwiązaniach dla wymiany rurociągów.