Insituform Linings, LTD
Insituform Linings, LTD. to spółka wiodąca w Aegion Corporation. Jest światowym liderem w zakresie renowacji rurociągów przy użyciu technologii rękawa (CIPP, Cured in Place Pipe). Jako wynalazca tej technologii od roku 1971 dostarcza to rozwiązanie do ponad 80 krajów na sześciu kontynentach. W Polsce technologia jest znana od ponad 20 lat. W ciągu ponad 40 lat firma naprawiła ponad 40 000 km rurociągów wszelkich kształtów transportujących różne media (ścieki komunalne, ścieki o wysokiej agresywności, wody pochłodnicze, wodę pitną itp.).
Od samego początku istnienia firmy trwał i trwa nadal ciągły rozwój oraz udoskonalanie technologii. Aby sprostać wymaganiom klientów corocznie przeznaczane są znaczące kwoty na Zespół Badawczo Rozwojowy, którego praca przyniosła firmie w ostatnich latach kilka nowych produktów. Podstawowym produktem jest standardowy filcowy rękaw Insituform przeznaczony do napraw kanalizacji grawitacyjnej praktycznie wszystkich kształtów w zakresie średnic od 150 do 2500 mm. Grubość dobierana jest wg standardów wymaganych przez klienta (ASTM, WRC, ATV, inne), tak by zapewnić samonośną strukturę rękawa.
Kolejne rozwiązanie dla naprawy kanalizacji grawitacyjnej to iPlus Glass (rękaw z włókien szklanych). W porównaniu do standardowego rękawa CIPP, iPlus® Glass wymaga mniej żywicy, oferując lepsze właściwości materiału. Ponadto jest to cieńsza rura, co poprawia przepustowość rurociągu. Istnieje możliwość utwardzania parą bądź promieniami UV. Zakres średnic dla tego rękawa znajduje się w przedziale od 150 do 1200 mm, a jego grubość wynosi od 3 do 14 mm. W tym przypadku obowiązują podobne standardy doboru grubości, jak w stosunku do rękawa filcowego. W obu tych technologiach standardowe żywice poliestrowe wypełniają wszystkie potrzeby dla ścieków komunalnych (zakres pH 4–10, temperatura ścieków do 65 st. C itd.).
Dla kanalizacji o wyższych wymaganiach proponowane jest użycie żywic o lepszych parametrach odporności chemicznej i temperaturowej – np. winyloestrów. Dla rurociągów ciśnieniowych (wodociągi, kanalizacja tłoczna, itp.) produkowane są również sprawdzone rozwiązanie – Insituform InsituMain®. System utworzono na bazie materiału składającego się z włókien poliestrowych, włókna szklanego oraz żywicy. Cienka warstwa powłoki termoplastycznej na wewnętrznej powierzchni zwiększa gładkość rury, redukując tarcie powierzchniowe oraz zapewniając dodatkową ochronę antykorozyjną dla rury. Został on zaprojektowany, aby spełniać wymagania dot. systemów wykładzin AWWA Klasy IV jako w pełni strukturalna wykładzina niezależna od rury przewodzącej, jak również po to, by spełniać wytyczne ASTM F1216. System posiada klasę ciśnienia wewnętrznego do 16 bar. Można go stosować w zakresie średnic od 150 do 1500 mm (istnieje możliwość wykonania rękawa dla większych średnic – wymaga to dodatkowych prac projektowych). Grubości wykładzin projektowane dla każdego przypadku osobno są pochodną żądanej klasy ciśnienia oraz obciążeń zewnętrznych. Możliwe jest zaprojektowanie wykładziny jako rozwiązania interaktywnego, zakładając współpracę z istniejącym rurociągiem.