Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
dr inż. arch. krajobrazu Joanna Rayss, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu
Ekspert w zakresie wdrażania elementów Zielonej Infrastruktury Miasta oraz Systemów Powierzchniowej Retencji Miejskiej jako narzędzi w adaptacji do zmian klimatu. Pracując jako specjalista ds. małej retencji w spółce komunalnej Gdańskie Wody, dzięki opracowaniu autorskich narzędzi projektowo-organizacyjnych, miała okazję wpływać na zmianę miejskiej polityki zarządzania wodą opadową w kierunku większego wykorzystania zasad ekohydrologii, ekologii miasta oraz usług ekosystemów.
W latach 2009–2020 prowadziła autorską pracownię projektową Zieleniarium. Od 2019 r. wspólniczka w Rayss Group Sp. z o.o., Sp. k.
Specjalizuje się w projektowaniu terenów publicznych, zieleni osiedlowej oraz rozwiązań z zakresu Nature Based Solutions. Członkini Zarządu Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu (sak.org.pl).
Adaptacja miast do zmian klimatu w oparciu o systemy powierzchniowej retencji miejskiej. Różne oblicza SPRIM
System powierzchniowej retencji miejskiej (SPRIM) to pojęcie opisujące układ retencyjny obejmujący wiele płaszczyzn, od skali mikro (czyli retencji w pojedynczym budynku) aż po małą miejską retencję. Co istotne, w układzie tym wszystkie poziomy retencji są jednakowo ważne i uzupełniają się wzajemnie tak, aby stworzyć wielopoziomową strukturę i podnieść poziom ochrony terenów miejskich przed skutkami zmian klimatu – zarówno deszczami nawalnymi i powodziami błyskawicznymi, jak i suszą. W jaki sposób miasta mogą wykorzystać SPRIM? Podczas panelu poznamy konkretne rozwiązania, które udało się wdrożyć we Wrocławiu i Gdańsku – wybierzemy się również na wideowycieczkę, podczas której zapoznacie się Państwo ze wspomnianymi realizacjami.