Tomasz Godlewski
Instytut Techniki Budowlanej
Instytut Techniki Budowlanej
dr hab. inż. Tomasz Godlewski, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Od 2001 r. pracownik naukowy zatrudniony w Instytucie Techniki Budowlanej, obecnie w Zakładzie Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu na stanowisku adiunkta. Pełni funkcję kierownika Pracowni Geotechnicznej i zastępcy kierownika Zakładu. Ukończył studia w specjalności geologia inżynierska oraz studia na kierunku budownictwo. W ITB uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w zakresie budownictwa.
Jako pracownik ITB wykonuje ekspertyzy i opracowania dotyczące posadowienia różnych obiektów budowlanych, dokumentacje badań podłoża i projekty geotechniczne oraz prowadzi nadzory geotechniczne na budowach (m.in. jako inspektor nadzoru w zakresie geotechniki dla odcinka zachodniego przy rozbudowie II linii metra w Warszawie).
Jest autorem i współautorem ponad 60 publikacji naukowych dotyczących praktycznych zagadnień geotechnicznych, szczególnie związanych z wykonywaniem i interpretacją badań in situ oraz z ustalaniem parametrów geotechnicznych do projektowania, prezentowanych na konferencjach, sympozjach krajowych i zagranicznych oraz publikowanych w prasie technicznej. Jest także współautorem pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego projektowania geotechnicznego wg EC7 (Projektowanie geotechniczne według Eurokodu 7, ITB 2011).
Główną dziedziną jego zainteresowań naukowych jest dokumentowanie warunków podłoża w badaniach polowych i laboratoryjnych, w tym z wykorzystaniem metod sejsmicznych oraz analiza współpracy układu konstrukcja–podłoże do realizacji głębokich wykopów, stacji i tuneli metra.
Działa również jako członek zespołu normalizacyjnego Komitetu Technicznego 254 ds. Geotechniki przy PKN oraz jest delegatem na posiedzeniach komitetów CEN TC250/SC7 (Eurokod 7 Committee) i CEN/TC 341 (Geotechnical Investigation and Testing). Jest także członkiem zarządu Podkomitetu Budownictwa Podziemnego przy PKG.
Zagrożenia związane ze zmianą uwarunkowań gruntowo-wodnych w okresie użytkowania obiektów budowlanych
Świadome podejście do identyfikacji i opisu potencjalnych zagrożeń daje podstawę do zarządzania możliwym (geo)ryzykiem. W praktyce projektowej (w tym geotechnicznej) przyjęte rozwiązania konstrukcyjne powinny uwzględniać nie tylko stan realizacji, ale również możliwe niekorzystne oddziaływania związane z użytkowaniem. Ważnym elementem w zakresie wiarygodności takich prognoz jest też odpowiedni zakres i jakość rozpoznania podłoża. Na etapie projektowania, wskazując na sposób posadowienia obiektu, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia takich zmian w okresie użytkowania wraz z prognozą skutków. Powinno być to wręcz obligatoryjne w przypadku takich przesłanek jak obecność gruntów wrażliwych na zmiany wilgotnościowe w podłożu (grunty organiczne, grunty ekspansywne), czy istniejąca sytuacja geomorfologiczna i związany z nią obieg wody w cyklu hydrologicznym. Taka ocena wymaga też prognozy zmian i możliwych wahań poziomu wód gruntowych, w oparciu o dane archiwalne. Referat przedstawia rzeczywiste przypadki awarii związanych z regionalnym trendem obniżania zwierciadła wód gruntowych o charakterze zmian globalnych i lokalnych. Opisane zagrożenia dotyczą zjawisk, które mogą wystąpić jedynie w przypadku zaistnienia określonych uwarunkowań, jednak zawsze elementem inicjującym jest tu zmiana warunków gruntowo-wodnych.