Paweł Popielski
Politechnika Warszawska
Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska
Profesor Politechniki Warszawskiej, hydrotechnik. Absolwent Politechniki Warszawskiej w specjalności budownictwo hydrotechniczne. Od roku 2014 kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, do roku 2016 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW. Zawodowo pracuje nad: zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w problemach: geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska; oceną stanu technicznego obiektów na podstawie prowadzonego monitoringu i zgodności danych pomiarowych z wynikami modelowania matematycznego; analizą oddziaływań głębokich posadowień na obiekty budowlane i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalaniem wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu; weryfikacją parametrów przyjmowanych w modelowaniu matematycznym; wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych (np. skaning laserowy, termomonitoring) do generacji danych i weryfikacji wyników modelowania matematycznego; uwzględnianiem w obliczeniach i analizie dotyczącej bezpieczeństwa obiektów budowlanych zmian w stosunkach wód gruntowych i zjawisk zachodzących w gruncie, a spowodowanych przez filtrującą wodę (erozja, sufozja, kolmatacja).
Współorganizator i wykonawca pierwszych w Polsce pomiarów szczelności ścian szczelinowych z wykorzystaniem metody termomonitoringu.
Wybrane aspekty oceny stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych dostosowanych do stałego piętrzenia wody
W referacie przedstawione zostaną przykłady analiz przeprowadzonych w celu oceny stanu obiektów hydrotechnicznych dostosowanych do stałego piętrzenia wody (zapór ziemnych, betonowych, obwałowań mokrych składowisk odpadów). Oceny stanu technicznego zostały wykonane na podstawie wskazań monitoringu z wykorzystaniem analiz numerycznych. Przeprowadzone analizy dotyczyły m.in. występowania niekorzystny zjawisk spowodowanych przez filtrację wody w gruncie – deformacji filtracyjnych. Analizy oparte zostały na podstawie wieloletnich obserwacji i doświadczeń przy ocenie stanu technicznego obiektów z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych i badań geofizycznych. W prezentacji zostanie omówiona klasyfikacja występujących deformacji filtracyjnych skutki ich wystąpienia dla obiektu budowlanego oraz możliwości ich wczesnej detekcji.