Politechnika Gdańska
prof. dr hab. inż. Michał Topolnicki, Politechnika Gdańska
Kierownik Katedry Budownictwa Morskiego (2001–2005) oraz Katedry Budownictwa Morskiego i Wodnego (2006–2007) Politechniki Gdańskiej.
Rzeczoznawca SITWiM oraz rzeczoznawca budowlany w zakresie geotechniki, fundamentowania i budownictwa hydrotechnicznego. W latach 1994–1998 prowadził własną działalność projektową i menadżerską. W okresie od 1999 do 2013 r. dyrektor naczelny i projektant firmy Keller Polska, którą doprowadził do pozycji lidera usług geotechnicznych w kraju, a od 2007 r. także menadżer odpowiedzialny za Skandynawię, Rosję, Ukrainę i kraje bałtyckie. W 2014 r. objął stanowisko dyrektora w Keller Holding GmbH, odpowiedzialnego za ofertowanie i ocenę ryzyka dużych projektów realizowanych w Europie, Afryce, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Azji Centralnej. Od 2016 r. starszy doradca techniczny Keller Holding GmbH oraz profesor emeritus PG.
Międzynarodowy ekspert w dziedzinie wzmacniania gruntu metodą wgłębnego mieszania DSM. Członek Komitetu Technicznego TC211 (Wzmacnianie gruntu) oraz Polskiego Komitetu Geotechniki.
Wzmocnienie gruntu jako alternatywny sposób posadowienia silnie obciążonych obiektów budowlanych
Różne sposoby wzmocnienia gruntu są czasami postrzegane jako mało przydatne do przeniesienia dużych nacisków – przekazywanych przez fundamenty na podłoże. Dotyczy to m.in. wysokich budynków, dużych silosów, wiaduktów i mostów. Nie podważając zasadności stosowania w takich przypadkach sprawdzonych metod fundamentowania, np. palowania, wskazane zostaną dostępne technologie wzmocnienia gruntu mogące stanowić interesującą alternatywę dla ciężkiego fundamentowania, przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa oraz wysokich wymagań funkcjonalnych. W trakcie wystąpienia omówione zostaną kryteria projektowe oraz ich znaczenie dla wyboru sposobu wzmocnienia gruntu, uwzględniając kilka technologii, w tym bez i z udziałem spoiw hydraulicznych. Nie zabraknie również przytoczenia wybranych aspektów projektowania i wykonawstwa oraz weryfikacji wdrożonych rozwiązań.