dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Absolwent geologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i budownictwa na Politechnice Poznańskiej. Członek Komitetu Technicznego TC-102 (Ground Property Characterization from In-Situ Tests) International Society on Soil Mechanics and Geotechnical Engineering. Członek Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich przy Ministrze Środowiska. Były przewodniczący, obecnie wiceprzewodniczący Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Komitetu Geotechniki. Współorganizator cyklicznych seminariów międzynarodowych International Workshop on in situ and laboratory soil characterization. Autor ponad 80 prac naukowych oraz ponad 100 ekspertyz z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki.
Zgubne skutki samowolnego składowania ziemi – od codzienności do katastrofy
„Przyjmę ziemię/gruz” – to częsta treść tablic zapraszających do zrzucania niepotrzebnego urobku w terenie niezagospodarowanym. Właściciel działki nie kieruje się oczywiście chęcią zagospodarowania odpadu, lecz własnym interesem, tj. na ogół chęcią zasypania jakiegoś obniżenia niskim kosztem, by tak przygotowany teren wykorzystać np. pod zabudowę. W większości przypadków powstają w ten sposób nasypy niekontrolowane, o wątpliwych własnościach geoinżynieryjnych. Niekiedy taka beztroska prowadzi do awarii budowlanych, w ekstremalnych sytuacjach zagrażających życiu ludzkiemu.
W prezentacji omówiono ciekawy i pouczający przykład takiej sytuacji. Wieloletnie składowanie ziemi i gruzu na terenie bagnistym spowodowało znaczne odkształcenia podłoża organicznego i akumulację naprężeń w warstwie mineralnej, słabiej odkształcalnej. Zmiany te w znacznym stopniu mogły przyczynić się do spektakularnej awarii budowlanej, której skutki tylko szczęśliwym zbiegiem okoliczności ograniczyły się do strat materialnych.