Politechnika Warszawska
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska
Profesor Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu budownictwa hydrotechnicznego, inżynierii wodnej i środowiska. W latach 2014-2020 Kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, od roku 2015 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW, a obecnie od roku 2020 Dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.
Zajmuje się zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w geotechnice, hydrotechnice i inżynierii środowiska, oceną stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych, np. skaningu laserowego, termomonitoringu, pomiarów światłowodowych itp. Jest specjalistą w zakresie modelowania zagadnień filtracji wody w ośrodku gruntowym w obliczeniach i analizie bezpieczeństwa obiektów budowlanych a także w zakresie analiz oddziaływań głębokich posadowień na obiekty sąsiednie i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalania wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu. Współautor opracowanych wspólnie przez 5 ośrodków naukowych „wytycznych odbiorowych” wykładzin CIPP: Andrzej Kolonko; Florian Piechurski, Paweł Popielski, Bogdan Przybyła, Adam Wysokowski, Dariusz Zwierzchowski: WYTYCZNE Badania odbiorowe wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych, Polskie Stowarzyszenie Technologii Bezwykopowych, Kraków 2021
Wybrane aspekty oceny stanu technicznego kolektorów modernizowanych wykładzinami CIPP
W referacie przedstawione zostaną możliwości oceny stanu technicznego kolektorów przed i po renowacji wykładziną CIPP. Zostanie omówiona metoda, która może być wykorzystana do monitoringu ścian konstrukcji istniejącego kolektora lub ścianki wykonanej wykładziny CIPP. Omawiana metoda daje możliwość monitorowania w sposób geometrycznie ciągły procesu utwardzania rękawa podczas instalacji w rurociągach oraz kolektorach, a następnie na etapie jego eksploatacji. Pozwala na monitorowanie zarysowań i odkształceń pierwotnej konstrukcji kolektora lub ścianki warstwy wykładziny CIPP w ten sposób na wykrywanie potencjalnych awarii powodowanych przez nieszczelności w początkowej ich fazie. Ma to szczególne znaczenie na odcinkach infrastruktury krytycznej w terenach zurbanizowanych, a także terenach występowania szkód górniczych. Wykorzystanie omawianej metody do monitoringu może poprawić bezpieczeństwo sieci poddawanych renowacji za pomocą CIPP.
Autorzy:
Paweł Popielski, Bartosz Bednarz – Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW