Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski
prof dr hab. inż. Adam Wysokowski, Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski
Zasady właściwego projektowania renowacji w technologiach CIPP
Jak ogólnie wiadomo, proces renowacji metodą CIPP (ang. Cured In Place Pipe) polega na zainstalowaniu i utwardzeniu impregnowanego żywicą rękawa w istniejącym obiekcie budowlanym – kolektorze czy też przepuście komunikacyjnym, w wyniku czego powstaje ściśle dopasowana, nowa wzmacniająca struktura nośna. Aby proces inwestycyjny z użyciem omawianej technologii renowacji był niezakłócony, koniecznym jego elementem jest odpowiednia dokumentacja projektowa, która musi spełniać obowiązujące przepisy w tym zakresie. Jednocześnie, w rozumieniu tych przepisów prawnych, w tym Prawa Budowlanego i odpowiednich Rozporządzeń branżowych przed sporządzeniem dokumentacji projektowej należy bezwzględnie przeprowadzić odpowiednią ekspertyzę aktualnego stanu technicznego obiektu. W ramach ekspertyzy, w ramach potrzeb konieczne jest również przeprowadzenie odpowiednich badań. Pozwoli to na wskazanie właściwych rozwiązań konstrukcyjnych, czy też założeń przyjętych do obliczeń, w tym dotyczących obciążeń użytkowych. Tak przeprowadzona ocena aktualnego stanu technicznego – ekspertyza, pozwala na dokładne oszacowanie lokalizacji, skali oraz rodzaju uszkodzeń, a tym samym na dobór właściwych parametrów wytrzymałościowych wykładziny oraz technologii jej instalacji, tak aby w efekcie renowacja charakteryzowała się odpowiednią trwałością projektową.
Dodatkowo wyniki ekspertyz stanu technicznego są podstawą zebrania danych o aktualnym stanie konstrukcji i jej parametrach materiałowych. Są one również bazą dla projektanta w zakresie wykonywania obliczeń statyczno-wytrzymałościowych istniejącej konstrukcji podlegającej renowacji. Umożliwiają oszacowane w fazie opracowywania dokumentacji projektowej ewentualnych problemów mogących wystąpić na etapie późniejszej realizacji prac budowlanych. Istotną rolę pełnią również badania odbiorowe mające na celu potwierdzenie rzeczywistych parametrów wykładziny w miejscu jej instalacji i właściwości użytego materiału – co jest zgodne z wymaganiami dotyczącymi procesu budowlanego.
W przypadku, gdy parametry te odbiegają od założonych w dokumentacji projektowej należy przeprowadzić odpowiednie analizy w celu ustalenia, czy zainstalowana wykładzina jak i wzmacniana lub rewitalizowana konstrukcja ma wystarczającą nośność strukturalną (aby spełnić założone wymagania projektowe). Konieczna jest, w tym przypadku pełna współpraca projektanta, inwestora i wykonawcy podczas oceny przydatności zainstalowanej wykładziny. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych, bardziej złożonych instalacji, gdzie skorygowanie problemów związanych z właściwościami materiału może wymagać znacznych nakładów ze strony wykonawcy. Autor w referacie na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń planuje syntetycznie omówić proces zapewnienia jakości na etapie projektowania inwestycji z wykorzystaniem wykładzin CIPP, koncentrując się również na podejściu jakościowym.