PROGRAM KONFERENCJI*
*Program może jeszcze ulec drobnym modyfikacjom.
KONFERENCJA DZIEŃ I
ŚRODA, 11.01.2023 13:30-22:00
DZIEŃ I
11.01.2023
13:30 – 16:00
ZAWODY NARCIARSKIE
Wszystkich uczestników Konferencji CIPP zapraszamy do wzięcia udziału w zawodach narciarskich, które zostaną rozegrane w środę (11 stycznia) na stoku Harenda w Zakopanem. Uczestnictwo jest bezpłatne, warunkiem wzięcia udziału w zawodach jest wykupienie karnetu w cenie 80 złotych (karnet ważny jest przez 6 godzin). Organizatorzy zapewniają specjalnie przygotowaną trasę oraz profesjonalny pomiar czasu.
Żeby uczestniczyć w zawodach, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Wszystkich, którzy nie mają ochoty, by podejmować sportową rywalizację, zapraszamy do wspólnego kibicowania. Bądźmy razem na Harendzie.
19:00 – 22:00
BIESIADA WIECZORNA
KONFERENCJA DZIEŃ II
CZWARTEK, 12.01.2023 9:00-17:00
DZIEŃ II
12.01.2023
9:00 – 11:30
SESJA I
W referacie przedstawione zostaną możliwości oceny stanu technicznego kolektorów przed i po renowacji wykładziną CIPP. Zostanie omówiona metoda, która może być wykorzystana do monitoringu ścian konstrukcji istniejącego kolektora lub ścianki wykonanej wykładziny CIPP. Omawiana metoda daje możliwość monitorowania w sposób geometrycznie ciągły procesu utwardzania rękawa podczas instalacji w rurociągach oraz kolektorach, a następnie na etapie jego eksploatacji. Pozwala na monitorowanie zarysowań i odkształceń pierwotnej konstrukcji kolektora lub ścianki warstwy wykładziny CIPP w ten sposób na wykrywanie potencjalnych awarii powodowanych przez nieszczelności w początkowej ich fazie. Ma to szczególne znaczenie na odcinkach infrastruktury krytycznej w terenach zurbanizowanych, a także terenach występowania szkód górniczych. Wykorzystanie omawianej metody do monitoringu może poprawić bezpieczeństwo sieci poddawanych renowacji za pomocą CIPP.
Autorzy:
Paweł Popielski, Bartosz Bednarz – Wydział Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW
W wystąpieniu przedstawione zostaną badania przeprowadzone w oparciu o wytyczne normowe dla materiałów termoplastycznych. Zakres prowadzonych badań obejmował badania początkowej właściwej sztywności obwodowej, badania sztywności oraz badania odporności rur na początkowe ugięcie pierścieniowe. Celem ustalenia wielkości wpływów deformacji oraz uszkodzeń kanałów na w/w parametry badania przeprowadzono dla próbek wzorcowych bez uszkodzeń oraz modeli z zadanymi deformacjami i uszkodzeniami.
Tak jak w całym szeroko pojętym budownictwie tak i w renowacjach wykładzinami CIPP największy wpływ na jakość wykonanych robót ma głównie jakość zastosowanych materiałów oraz doświadczenie i wyposażenie Wykonawcy.
O tym czy renowacja została wykonana prawidłowo a przewód z zainstalowaną wykładziną będzie mógł być eksploatowany przez wiele lat można się dowiedzieć po wykonaniu badań laboratoryjnych.
Przebieg przewodów układu sieci wodociągowych technicznie odróżnia się od przebiegu układu sieci kanalizacyjnych, w których większość stanowią odcinki proste pomiędzy studniami kanalizacyjnymi. Stąd też przeniesienie metod bezwykopowej renowacji stosowanych w kanalizacji na przewody wodociągowe jest problematyczne. Ujawnia się to wyraźnie podczas aplikacji wykładzin CIPP przeznaczonych dla odcinków prostych na kolana i łuki licznie występujące na przewodach wodociągowych.
Powyższe problemy skłoniły do poszukiwania optymalnego rozwiązania technicznego do remontu eksploatowanej magistrali wodociągowej DN800 w Wodociągach Miasta Krakowa S.A.
11:30 – 12:00
PRZERWA KAWOWA
12:00 – 14:30
SESJA II
Przedmiotem pracy jest porównanie technologii dla zadania w zakresie modernizacji wodociągu stalowego DN600. Do przeprowadzenia analizy przyjęto do porównania cztery warianty dla wykonania modernizacji wodociągu: Wariant I – Swagelining, Wariant II – Relining długi, Wariant III – cementowanie oraz Wariant IV – Rękaw elastyczny. Dokonany wybór technologii dla przedmiotowego zadania, został podjęty z uwzględnieniem parametrów charakteryzujących każdą z metod: kosztów wykonania, terminu realizacji, ingerencji w otoczenie. Jako najbardziej optymalną spośród porównywanych technologii wybrano technologie zabezpieczenia wodociągu poprzez Cementowanie. Technologia polega na pokryciu wewnętrznej powierzchni istniejącego wodociągu stalowego zaprawą cementową. Wybrana technologia wydaje się być najlepszą spośród porównywanych w zakresie modernizacji analizowanego wodociągu. Z uwagi na stan techniczny wodociągu i jego możliwości wytrzymałościowe w okresie planowanej eksploatacji., metoda pozwala na osiągnięcie wszystkich z założonych celów przeprowadzenia modernizacji. Zapewnia szczelność, poprawę hydrauliki, zabezpiecza wodociąg antykorozyjnie. Jest metodą najtańszą spośród porównywanych i jednocześnie najmniej skomplikowaną. Charakteryzuje się najkrótszym terminem realizacji.
14:30 – 15:30
PRZERWA OBIADOWA
Specustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców – dobrodziejstwo czy przekleństwo dla stron realizujących kontrakty?
15:30 – 17:00
PANEL DYSKUSYJNY
UCZESTNICY:
20:00 – 1:00
UROCZYSTY BANKIET
KONFERENCJA DZIEŃ III
PIĄTEK, 13.01.2023 10:00-12:30
DZIEŃ III
13.01.2023
10:00 – 12:30
SESJA III
Zakres prezentacji:
– założenia dotyczące warunków gruntowo-wodnych przyjmowane do obliczeń wykładzin CIPP,
– ocena stanu technicznego istniejącego przewodu na potrzeby doboru wykładziny CIPP,
– uwzględnienie imperfekcji geometrycznych istniejącego przewodu i wykładziny CIPP.
Z projektami CIPP wiąże się szereg ryzyk i nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wystąpić w takcie realizacji projektu, zwłaszcza jeżeli zakres jest stosunkowo duży i dotyczy różnych fragmentów sieci. Dodatkowo, wykonawca jest pod presją zaofertowania najniższej ceny przy jednocześnie rosnących kosztach własnych (materiały, robocizna, koszty ogólne). Ponieważ oczywistą misją każdej firmy jest zarabianie, wymusza to wprowadzanie oszczędności. Oszczędności mogą być zarówno „dobre”, tzn. ograniczające marnowanie zasobów, np. poprzez lepszą organizację procesów związanych z realizacją projektu, ale mogą być także „złe”, jeżeli odbywają się kosztem jakości czy trwałość realizowanych prac. Kiedy cena jest zbyt niska, kto i kiedy „zapłaci” za takie „złe” oszczędności i jakie ma to odniesienie do szerszego kontekstu ekonomiki prowadzenia przez przedsiębiorstwo usług wod-kan i wpływania na rynek wykonawców usług renowacyjnych. Jak zatem zarządzać warunkami zlecania robót, aby „cena” nie zaniżała jakości robót i jednocześnie nie była nieadekwatnie zawyżona, a przede wszystkim nie przeszkadzała w osiągnięciu zamierzonego celu inwestora.
W wystąpieniu przedstawione zostaną wybrane zagadnienia związane z określaniem parametrów wykładzin CIPP na etapie przedprojektowego przygotowania inwestycji. Poruszona zostanie zarówno formalna jak i techniczna strona zagadnienia.
Współautor: Jakub Kozicki, PZITS
W wystąpieniu przedstawione zostaną wybrane zagadnienia związane z określaniem parametrów wykładzin CIPP na etapie przedprojektowego przygotowania inwestycji. Poruszona zostanie zarówno formalna jak i techniczna strona zagadnienia.
Współautor: Beata Nienartowicz, IDEANTE
W ramach prezentacji zostaną przypomniane podstawowe założenia wytycznej PSTB (Badania odbiorowe wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych) oraz w formie komentarza do tej wytycznej – wybrane zagadnienia problematyczne wynikające z założeń i sposobu prowadzenia tych badań, mające istotne znaczenie w interpretacji wyników dla stwierdzenia zgodności produktu (wykładziny) z założeniami wyjściowymi – projektowymi.
12:30
OBIAD