PROGRAM KONFERENCJI*
*Program może jeszcze ulec drobnym modyfikacjom.
ZADAJ PYTANIE ONLINE DO AKTUALNEJ SESJI
ANKIETA
WARSZTATY I KONFERENCJA
ŚRODA, 30.03.2022 11:00-18:15
10:00 – 10:30
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW – WARSZATY + KONFERENCJA
10:30 – 13:30
WARSZTATY
Poprowadzą je eksperci z Politechniki Wrocławskiej – dr Tomasz Abel oraz dr Bogdan Przybyła. Tym z Państwa, którzy zaczynacie przygodę z technologią CIPP, specjaliści pomogą zapoznać się z nią od A do Z, zaś pozostałym uczestnikom – uporządkować i pogłębić wiedzę.
Warsztaty mają na celu przedstawienie wiedzy na poziomie podstawowym i porządkującym w wymienianej tematyce. Nie stanowią szkolenia w sensie eksperckim, koncentrującym się na szczegółowych analizach przypadków. Przedstawiane podejście obliczeniowe, stosowane w projektowaniu wykładzin CIPP, bazuje na reprezentowanym przez wytyczną DWA-A 143-2.
13:30 – 14:30
PRZERWA OBIADOWA
14:30 – 16:00
SESJA PLENARNA
Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie studiował Wydziale Metali Nieżelaznych oraz na Wydziale Zarządzania i Marketingu. Od blisko 20 lat związany z branżą bezwykopową – jako wydawca, organizator konferencji i zagorzały zwolennik technologii no-dig, nieprzerwanie propaguje je na polskim rynku, przyczyniając się również swoją działalnością do promocji polskich firm i branży na rynkach zagranicznych.
Jest wydawcą portalu inzynieria.com, redaktorem naczelnym czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”, którego pierwszy numer ukazał się w 2003 r., oraz organizatorem i przewodniczącym (od 2003 r.) Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. W 2017 r. zapoczątkował kolejną cykliczną konferencję z branży bezwykopowej – „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Od 2016 r. organizuje również coroczną konferencję – „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”. Ponadto współtworzy i współorganizuje inne konferencje Wydawnictwa, takie jak: „Geoinżynieria w Budownictwie” oraz „Budownictwo Podziemne”. Jest także członkiem jury, które przyznaje nagrody TYTAN w branży bezwykopowej oraz w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Od 1999 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych, a w 2018 r. został prezesem tej organizacji.
Ponadto jest współzałożycielem i prezesem Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. działającego od 2002 r., prezesem Quality Studio – firmy realizującej szeroki wachlarz usług z zakresu foto, wideo, dron, VR (założonej w 2015 r.) oraz wiceprezesem agencji marketingowej New Idea House sp. z o.o. (od 2016 r.).
– poruszy problematykę związaną z dotychczasowym funkcjonowaniem i rozwojem sieci wod-kan na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z poradzieckiego dziedzictwa prawno-technicznego w tej dziedzinie oraz barierami wzrostu,
– przedstawi obecną, bardzo trudną sytuację, związaną z rosyjską agresją na Ukrainę. Opowie o skali zniszczeń infrastruktury wod-kan i realiach działań pracowników przedsiębiorstw komunalnych, pracujących w ekstremalnych warunkach. Ukaże także rozmiar potrzeb oraz możliwości wsparcia Ukrainy ze strony polskiej branży wodociągowej,
– nakreśli wizję procesu powojennej odbudowy infrastruktury wod-kan na Ukrainie w oparciu o bliską i intensywną współpracę ze stroną polską, polegającą na czerpaniu doświadczeń i wdrażaniu na Ukrainie najlepszych praktyk prawnych, technicznych, organizacyjnych i wykonawczych.
Zaangażowanie polskich firm i polskich przedsiębiorstw komunalnych w proces odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczące. Warto myśleć o tym już dziś.
15:00 – 16:00
PANEL DYSKUSYJNY — do debaty zaprosiliśmy Polskie firmy Wodociągowo Kanalizacyjne jak i przedsiębiorców
Udział polskich firm i przedsiębiorstw komunalnych w procesie odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczący. Warto myśleć o tym już dziś. Dlatego po wystąpieniu Yuriia Zherlitsyna zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poświęconej możliwościom i wyzwaniom, jakie stawia przed polską branżą wodociągową zaangażowanie się w pomoc dla Ukrainy zarówno teraz w trakcie Wojny jak i po jej zakończeniu.
UCZESTNICY:
16:00 – 16:15
PRZERWA KAWOWA
16:15 – 18:15
SESJA I – TECHNICZNA
W prezentacji zostanie omówiona kwestii udziału technologii wykładzin CIPP w rynku technologii bezwykopowych w odniesieniu do opracowywanych dokumentacji projektowych.
Zostaną zaprezentowane wnioski dot. dostosowania technologii rękawów utwardzanych na miejscu do aktualnych potrzeb Zamawiających.
Prezentacja przybliży Państwu aktualne ciekawe wydarzenia z rynku CIPP. W telegraficznym skrócie przedstawi nowości dotyczące materiałów i sprzętu stosowanego przy renowacji rękawami.
Tocząca się wojna za naszą wschodnią granicą naocznie pokazuje jak wielki wpływ działania wojenne mają na realizacje kontraktów budowlanych. Czy działania wojenne w Ukrainie mogą zostać uznane za działanie Siły Wyższej? Czy skutki tych działań mają wpływ bezpośredni wpływ na łańcuchy dostaw, podwykonawców, czynniki cenotwórcze? W jaki sposób Strony mają sprostać wymogowi Onus probandi i jak dokumentować wpływ Siły Wyższej na ich kontrakty?
Tak jak jazda offroadowa wymaga specjalnie do tego zaprojektowanego auta, tak zadanie renowacyjne potrzebuje specjalnie skonstruowanej wykładziny, która w najlepszy sposób dopasuje się do istniejącego wodociągu. W niniejszej prezentacji porównamy właściwości wykładzin szklanych i filcowych przeznaczonych do renowacji sieci wodociągowych, przedstawimy też możliwości i ograniczenia wynikające z ich zastosowania. Każdy offroad jest inny, ale przy dobrym doborze auta, kierowcy i pilota jesteśmy w stanie pokonać każdą trasę.
17:50 – 18:15
PANEL DYSKUSYJNY
PROWADZĄCY: Paweł Kośmider, Dorota Rojek-Koryzna
UCZESTNICY:
19:00 – 20:00
KOLACJA
20:00 – 22:30
WIECZÓR GIER
KONFERENCJA
CZWARTEK, 31.03.2022 9:30-17:00
9:30 – 12:05
SESJA II
Decyzja o remoncie obiektu, a nie rozbiórce i zastąpieniu go nową konstrukcją wpisuję się
w pełni w zasady ochrony środowiska. Jest oczywistym, że taka decyzja musi być poprzedzona odpowiednimi badaniami diagnostycznymi i analizą obliczeniową konstrukcji.
Do niedawna, przebudowa lub remonty istniejących przepustów drogowych lub kolejowych były prowadzone głównie metodami tradycyjnymi. Wiązało się to nie tylko z dużym nakładem kosztów i czasu niezbędnego na realizację tak prowadzonej inwestycji, ale także
ze znacznymi kosztami społecznymi wynikającymi z konieczności tymczasowego zamknięcia lub ograniczenia ruchu na tym odcinku drogi lub linii kolejowej. W wielu krajach na świecie na zagadnienie kosztów społecznych zwraca się szczególną uwagę, co nie zawsze ma miejsce w warunkach naszego kraju. Tradycyjne metody generują konieczność wykonania prac rozbiórkowych, a co za tym idzie – powstawanie znacznej ilości odpadów z rozbiórki, które pomimo ich utylizacji w dalszym ciągu zanieczyszczają środowisko. Dlatego też, przy doborze technologii wykonania rewitalizacji tych obiektów pomocne są zasady analiz LCA (Life Cycle Assessment). Jak wskazują najnowsze trendy prowadzenia tego typu inwestycji, zmiana technologii renowacji np. z wykopowej na bezwykopową niejednokrotnie może przynieść wiele korzyści społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Działania tego typu promują równocześnie zrównoważony i inteligentny sposób rozwoju infrastruktury komunikacyjnej. Do wspomnianych technologii należy zaliczyć Cured In Place Pipe (CIPP), której założenia są spójne również z obecną polityką Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju.
Z projektami CIPP wiąże się szereg ryzyk i nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wystąpić w takcie realizacji projektu, zwłaszcza jeżeli zakres jest stosunkowo duży i dotyczy różnych fragmentów sieci. Dodatkowo, wykonawca jest pod presją zaofertowania najniższej ceny przy jednocześnie rosnących kosztach własnych (materiały, robocizna, koszty ogólne). Ponieważ oczywistą misją każdej firmy jest zarabianie, wymusza to wprowadzanie oszczędności. Oszczędności mogą być zarówno „dobre”, tzn. ograniczające marnowanie zasobów, np. poprzez lepszą organizację procesów związanych z realizacją projektu, ale mogą być także „złe”, jeżeli odbywają się kosztem jakości czy trwałość realizowanych prac. Kiedy cena jest zbyt niska, kto i kiedy „zapłaci” za takie „złe” oszczędności i jakie ma to odniesienie do szerszego kontekstu ekonomiki prowadzenia przez przedsiębiorstwo usług wod-kan i wpływania na rynek wykonawców usług renowacyjnych. Jak zatem zarządzać warunkami zlecania robót, aby „cena” nie zaniżała jakości robót i jednocześnie nie była nieadekwatnie zawyżona, a przede wszystkim nie przeszkadzała w osiągnięciu zamierzonego celu inwestora.
Najważniejsze zagadnienia poruszane w trakcie wystąpienia:
• przyczyny uszkodzeń studzienek kanalizacyjnych, zagrożenia korozją chemiczną, uszkodzenia mechaniczne
• kryteria wyboru technologii naprawy studzienki, dobór technologii naprawy w zależności od materiału konstrukcyjnego studzienki, w zależności od oczekiwanej trwałości po naprawie, w zależności od lokalizacji studzienki, w zależności od materiału konstrukcyjnego kanału,
• technologie naprawy studzienek kanalizacyjnych, zastosowanie chemii budowlanej, wykonywanie powłok (okładzin) z żywic zbrojonych włóknem szklanym, wykonywanie powłok (okładzin) z PEHD, wykonywanie okładzin z płytek bazaltowych, kamionkowych i z cegły klinkierowej, wykonywanie samonośnych wkładów, wzmacnianie konstrukcji
• wady i zalety wybranych technologii naprawy studzienek, wskazanie najważniejszych wad i zalet poszczególnych technologii,
• trwałość wykonanych napraw studzienek kanalizacyjnych.
W prezentacji przedstawiono wyniki szwedzkich badań w zakresie oceny oddziaływania na środowisko przy renowacji przyłączy, pionów oraz instalacji kanalizacyjnych przy zastosowaniu tradycyjnej wymiany rur oraz przy wykorzystaniu metody CIPP.
Program dotyczył wielkich osiedli budowanych w latach 1946 – 1975. Wybudowano wówczas około 1.350 tys. mieszkań.
W wykładzie autor przedstawi doświadczenia, aktualności i argumentację techniczno – technologiczną dla coraz mocniej i szerzej rozwijanej, ekskluzywnie wśród spółek komunalnych, technologii CIPP City Liner.
11:35 – 12:05
PANEL DYSKUSYJNY
PROWADZĄCY: Mirosław Makuch, HDD Serwis
ZAGADNIENIA:
- Jak się zmieniała technologia przez lata? Co było motorem jej rozwoju?
- Aktualny stan techniki – ciekawe projekty i rozwiązania techniczne
- Dokąd zmierzamy – jakie dziedziny HDD będą się najszybciej rozwijać: maszyny, systemy namierzania, systemy płuczkowe? A może to rola inżyniera będzie najważniejsza?
UCZESTNICY:
12:05 – 12:30
PRZERWA KAWOWA
12:30 – 14:45
SESJA III
W wystąpieniu omówione zostaną wybrane problemy z zakresu projektowania i planowania renowacji rurociągów ciśnieniowych z wykorzystaniem rękawów CIPP. Przedstawiony zostanie także przegląd dostępnych metod i narzędzi obliczeniowych dla rurociągów ciśnieniowych.
Zadanie:
renowacja prostego odcinka istniejącej magistrali wodociągowej rękawem CIPP.
Założenia zleceniodawcy:
szybka i skuteczna realizacja jeszcze jesienią.
Założenia wykonawcy:
prosty odcinek – prosta instalacja, łatwy zarobek.
Przemyślenia znad wykopu:
jak ten czas tak szybko ucieka.
Abstrakt:
Założenia, a rzeczywistość.
W prezentacji zostały przedstawione badania, które są wymagane przez nowo wydaną normę PN-EN ISO 11298-4 przy odbiorze utwardzonych na miejscu rękawów CIPP stosowanych w renowacji przewodów wodociągowych.
Człowiek od zarania poszukuje optymalizacji swoich działań. Jest to niezwykle istotne w branżach komunalnych, a szczególnie w dziedzinie napraw kanałów.
W jaki sposób można optymalizować koszty napraw, a potem koszty konserwacji, utrzymania oraz obsługi i później redukować uciążliwość wyłączeń obiektowych ze względu na te procesy?
Zastosowanie Sztucznej Inteligencji w kanałach nie jest wyłącznie futurystyczną mrzonką sprzed kilku lat – ta idea szybko staje się rzeczywistością. Łącząc w wykorzystaniu przedsięwzięć renowacyjnych narzędzia softwarowe z urządzeniami-wytworami mechaniki precyzyjnej można osiągnąć zaplanowany profesjonalizm wykonywanych prac i ich efektywność, bo tylko to tak naprawdę się liczy.
To jest odpowiedź na postawione pytanie – o tym właśnie będzie niniejsza prezentacja.
14:20 – 14:45
PANEL DYSKUSYJNY
PROWADZĄCY: Mirosław Makuch, HDD Serwis
ZAGADNIENIA:
- Jak się zmieniała technologia przez lata? Co było motorem jej rozwoju?
- Aktualny stan techniki – ciekawe projekty i rozwiązania techniczne
- Dokąd zmierzamy – jakie dziedziny HDD będą się najszybciej rozwijać: maszyny, systemy namierzania, systemy płuczkowe? A może to rola inżyniera będzie najważniejsza?
UCZESTNICY:
14:45 – 15:45
OBIAD
15:45 – 17:00
SESJA SPECJALNA: „WYTYCZNE PSTB DOTYCZĄCE BADAŃ ODBIOROWYCH WYKŁADZIN CIPP”
- Cel opracowania i wydawania Wytycznych w ramach obowiązującego systemu prawnego.
- Umocowanie prawne wytycznych, zaleceń oraz wzorców i standardów.
- Korzyści techniczno-ekonomiczne wynikające ze stosowania wytycznych.
- Zakres ich stosowania.
- Informacje ogólne o procedurze wdrożenia opracowanych wytycznych wykładzin CIPP.
- Postanowienia ogólne,
- Badania ujmowane w procedurze odbiorowej,
- Kwalifikacje prowadzących badania,
- Zasady pobierania próbek do badań i postępowanie z próbkami,
- Badania terenowe i laboratoryjne – postępowanie i wymagania,
- Badania alternatywne i uzupełniające,
- Formularze i powoływana literatura.
Przez ostatnie ponad 2 lata lata grupa robocza PSTB pracowała nad opracowaniem wytycznych pt. „Badania odbiorowe wykładzin CIPP instalowanych w rurociągach sieci i instalacji zewnętrznych”, stanowiących zbiór zasad prowadzenia prac mających na celu stwierdzenie, czy wykonana wykładzina odpowiada założeniom przyjętym przez projektanta i spełnia wymagania zawarte w specyfikacji.
Po opracowaniu wytycznych odbyły się konsultacje publiczne, a następnie zostały one zrecenzowane przez uznane grono profesorskie.
Podczas Konferencji odbędzie się specjalna sesja poświęcona prezentacji powyższych wytycznych, a po prezentacji nastąpi dyskusja z autorami na temat dalszych kierunków prac grupy roboczej PSTB i zapotrzebowania branży.
ZESPÓŁ OPRACOWUJĄCY
20:00 – 1:00
UROCZYSTY BANKIET
Dominik Chmurski zagra na skrzypcach elektrycznych
WYCIECZKA
PIĄTEK, 01.04.2022
9:30 – 12:30
WYCIECZKA PO ŁODZI: „ŚLADAMI WIELKICH FABRYKANTÓW”
9:30
spotkanie z grupą w hotelu Ambasador Premium Centrum
9:30 – 11:00
spacer w kierunku Księżego Młyna
9:30 – 11:00
spacer w kierunku Księżego Młyna
Po drodze słynna łódzka Filmówka (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi) oraz najstarszy łódzki park – Park Źródliska
Księży Młyn – zwiedzanie dawnego imperium Karola Wilhelma Scheiblera (XIX-wiecznego łódzkiego fabrykanta), tj.:
- osiedla robotniczego;
- przędzalni fabrykanta, tzw. „Lofty u Scheiblera” – przykładu doskonałej adaptacji dawnej fabryki na apartamenty mieszkalne;
- remizy strażackiej.
11:00 – 12:00
Pałac Herbsta – zwiedzanie pięknej rezydencji Matyldy i Edwarda Herbstów, w której mieszkała córka Scheiblerów z rodziną (opcjonalnie spacer po ogrodzie)
Pałac został wybudowany dla Matyldy i Edwarda w latach 70. XIX w., ale nigdy nie był ich prywatną własnością, należał do firmy. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Sztuki. Muzeum Pałac Herbsta jest jednak nie tylko domem historycznym, ale także instytucją gromadzącą i udostępniającą zbiory dawnego malarstwa, rzeźby, grafiki oraz rzemiosła artystycznego.
12:15 – 12:30
powrót do hotelu (około 15-minutowy spacer). Dla chętnych propozycja przerwy na kawę w bardzo urokliwym miejscu (np. w dawnej przędzalni scheiblerowskiej)