BESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswyBESbswy
VI Konferencja Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu
  • Konferencja
  • program
  • Prelegenci
  • Partnerzy
  • Kontakt
  • Poprzednie konferencje
    • CIPP2021
    • CIPP2020
    • CIPP2019
    • CIPP2018
    • CIPP2017

    Tomasz Abel

    dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska

    Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2011 r. obronił pracę doktorską dotyczącą właściwości wytrzymałościowych rurociągów poddawanych renowacji z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w zakresie zastosowania technologii bezwykopowych budowy oraz renowacji rurociągów, dzięki pracy naukowo-badawczej oraz wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w wykonawstwie. Autor i współautor wielu publikacji naukowo-technicznych oraz ekspertyz i projektów budowlanych w dziedzinie podziemnej infrastruktury transportowej, w tym realizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Naczelną Organizację Techniczną. Aktywny uczestnik konferencji i sympozjów naukowych w dziedzinie szeroko pojętego budownictwa podziemnego. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi firmami wykonawczymi, w tym również uczestniczy w organizowanych przez nie szkoleniach, co umożliwia mu ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.

    Warsztaty

    Warsztaty mają na celu przedstawienie wiedzy na poziomie podstawowym i porządkującym w wymienianej tematyce. Nie stanowią szkolenia w sensie eksperckim, koncentrującym się na szczegółowych analizach przypadków. Przedstawiane podejście obliczeniowe, stosowane w projektowaniu wykładzin CIPP, bazuje na reprezentowanym przez wytyczną DWA-A 143-2.

    Michał Andrzejewski

    Michał Andrzejewski, Gamm-Bud sp. z o.o.

    Ukończył studia na Politechnice Szczecińskiej, Wydział Inżynierii i Ekonomii Transportu. Od 1986 r. prowadzi własną firmę, a od 1992 r. jest dyrektorem zarządu spółki Gamm-Bud sp. z o.o. zajmującej się dostawą sprzętu i technologii dla branży wodno-kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Jest autorem ponad 100 publikacji w prasie branżowej, współautorem książki „Metody układania kabli telekomunikacyjnych w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej”. Ponadto jest konstruktorem maszyn do wdmuchiwania kabli światłowodowych oraz systemów napraw studni kanalizacyjnych.

    Co nowego na rynku CIPP

    Prezentacja przybliży Państwu aktualne ciekawe wydarzenia z rynku CIPP. W telegraficznym skrócie przedstawi nowości dotyczące materiałów i sprzętu stosowanego przy renowacji rękawami.

    Mirosław Cecuga

    Mirosław Cecuga, Sezam Instal sp.j.

    Firmę Sezam Instal prowadzi wspólnie z bratem Radosławem. Od niemal 35 lat związany ściśle z technologiami bezwykopowymi. Zagorzały zwolennik wykorzystywania żywicy epoksydowej i frezów hydraulicznych. Współautor koncepcji CIPP, jako codziennego narzędzia pracy w najnowocześniejszych polskich wodociągach.

    City Liner. Komunalna technologia CIPP

    W wykładzie autor przedstawi doświadczenia, aktualności i argumentację techniczno – technologiczną dla coraz mocniej i szerzej rozwijanej, ekskluzywnie wśród spółek komunalnych, technologii CIPP City Liner.

    Tomasz Daniłoś

    Tomasz Daniłoś, Blejkan Holding Sp. z o.o.

    Prezes Blejkan Holding Sp. z o.o., Rzeczoznawca PZITS, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych. Zawodowo od wielu lat z powodzeniem współtworzy sukces spółek będących liderem rynku bezwykopowego. Ekspert w dziedzinie technologii bezwykopowych.

    Panel dyskusyjny: Sesja Plenarna

    Udział polskich firm i przedsiębiorstw komunalnych w procesie odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczący. Warto myśleć o tym już dziś. Dlatego po wystąpieniu Yuriia Zherlitsyna zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poświęconej możliwościom i wyzwaniom, jakie stawia przed polską branżą wodociągową zaangażowanie się w pomoc dla Ukrainy zarówno teraz w trakcie Wojny jak i po jej zakończeniu.

    Marcin Derda

    Marcin Derda, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

    Zastępca kierownika Zakładu Sieci Wodociągowej ds. inwestycji i remontów Wodociągów Miasta Krakowa S.A.

    Instalacja wykładzin CIPP wodociągowych rurociągów magistralnych w warunkach zimowych

    Zadanie:
    renowacja prostego odcinka istniejącej magistrali wodociągowej rękawem CIPP.
    Założenia zleceniodawcy:
    szybka i skuteczna realizacja jeszcze jesienią.
    Założenia wykonawcy:
    prosty odcinek – prosta instalacja, łatwy zarobek.
    Przemyślenia znad wykopu:
    jak ten czas tak szybko ucieka.
    Abstrakt:
    Założenia, a rzeczywistość.

    Ryszard Gajewski

    Ryszard Gajewski, Gdańskie Wody sp. z o.o.

    Prezes zarządu spółki Gdańskie Wody, która jest odpowiedzialna za zarządzanie infrastrukturą odwodnieniową Gdańska. Wdraża w Gdańsku nową politykę gospodarowania wodami opadowymi opartą na naśladowaniu natury w gromadzeniu, opóźnianiu i oczyszczaniu wód opadowych. Wcześniej pełnił funkcję dyrektora ds. techniczno-operacyjnych w spółce Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, gdzie odpowiadał za całokształt spraw technicznych oraz pełnił nadzór nad realizowanymi przez GIWK inwestycjami. Objął też stanowisko pełnomocnika ds. realizacji projektu, nadzorując realizację gdańskiego projektu wodno-ściekowego i kolejnych jego etapów. Pasjonat zagadnień związanych z wodą i zmianami klimatu, a także – tenisa.

    Panel dyskusyjny: Sesja Plenarna

    Udział polskich firm i przedsiębiorstw komunalnych w procesie odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczący. Warto myśleć o tym już dziś. Dlatego po wystąpieniu Yuriia Zherlitsyna zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poświęconej możliwościom i wyzwaniom, jakie stawia przed polską branżą wodociągową zaangażowanie się w pomoc dla Ukrainy zarówno teraz w trakcie Wojny jak i po jej zakończeniu.

    Tomasz Goździor

    Tomasz Goździor, POliner sp. z o.o.

    Pojedynek POliner Hydro Glass kontra POliner Hydro Felt, czyli porównanie wykładziny szklanej z filcową

    Tak jak jazda offroadowa wymaga specjalnie do tego zaprojektowanego auta, tak zadanie renowacyjne potrzebuje specjalnie skonstruowanej wykładziny, która w najlepszy sposób dopasuje się do istniejącego wodociągu. W niniejszej prezentacji porównamy właściwości wykładzin szklanych i filcowych przeznaczonych do renowacji sieci wodociągowych, przedstawimy też możliwości i ograniczenia wynikające z ich zastosowania. Każdy offroad jest inny, ale przy dobrym doborze auta, kierowcy i pilota jesteśmy w stanie pokonać każdą trasę.

    Sławomir Kapica

    Sławomir Kapica, ,,ELSE” TECHNICAL AND RESEARCH SERVICE CO. LTD. sp. z o.o.

    Dobór profesjonalnych urządzeń do realizacji bezwykopowych Renowacji Wykładzinami Utwardzanymi na Miejscu. Sztuczna Inteligencja w kanale? – technologiczne nowości firmy IBAK

    Człowiek od zarania poszukuje optymalizacji swoich działań. Jest to niezwykle istotne w branżach komunalnych, a szczególnie w dziedzinie napraw kanałów.
    W jaki sposób można optymalizować koszty napraw, a potem koszty konserwacji, utrzymania oraz obsługi i później redukować uciążliwość wyłączeń obiektowych ze względu na te procesy?
    Zastosowanie Sztucznej Inteligencji w kanałach nie jest wyłącznie futurystyczną mrzonką sprzed kilku lat – ta idea szybko staje się rzeczywistością. Łącząc w wykorzystaniu przedsięwzięć renowacyjnych narzędzia softwarowe z urządzeniami-wytworami mechaniki precyzyjnej można osiągnąć zaplanowany profesjonalizm wykonywanych prac i ich efektywność, bo tylko to tak naprawdę się liczy.
    To jest odpowiedź na postawione pytanie – o tym właśnie będzie niniejsza prezentacja.

    Jakub Kania

    Jakub Kania, RELINEEUROPE AG

    Absolwent Uniwersytetu J. G. Mendela w Brnie, gdzie ukończył studia w zakresie gospodarowania odpadami. Od kilku lat jest przedstawicielem spółki RELINEEUROPE AG na terenie Europy Wschodniej oraz Austrii.

    Technologie hybrydowe – przyszłość renowacji rurociągów metodą wykładziny utwardzanej na miejscu

     

    Andrzej Kolonko

    dr inż. Andrzej Kolonko, Politechnika Wrocławska

    Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w dziedzinie szeroko rozumianej infrastruktury podziemnej miast. Od wielu lat jest sekretarzem organizacyjnym międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej pn. „Infrastruktura podziemna miast”.
    Promuje upowszechnienie nowoczesnych technologii bezwykopowych, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach. Prowadzi działalność dydaktyczną na wydziałach Budownictwa Lądowego i Wodnego, Inżynierii Środowiska oraz Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest promotorem magisterskich prac dyplomowych, w tym nagrodzonej w konkursie organizowanym przez PZITB.
    Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego i niemieckiego rozwija współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i firmami, co pozwala na ciągłą aktualizację wiedzy i przekazywanie jej studentom.
    Jest autorem i współautorem wielu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych w tym książek: „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych”, „Mikrotunelowanie” oraz „Renowacja przewodów wodociągowych metodą cementowania”
    Ponadto jest autorem i współautorem trzech patentów oraz wzoru użytkowego.
    Pełnione funkcje:
    – sekretarz organizacyjny cyklicznej konferencji „Infrastruktura podziemna miast”
    – członek zespołu redakcyjnego miesięcznika Inżynieria Bezwykopowa
    – członek komisji rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
    – członek ITA – AITES Polska (International Tunnelling Association)
    – członek EFUC – European Forum on Underground Construction
    – członek PZITB – Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
    – członek wydziałowej komisji dyplomowej
    – członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Komitet Techniczny 140
    Nagrody:
    – Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne wielokrotnie otrzymywał nagrody rektora, dziekana i dyrektora instytutu.
    – 2003 – nagroda za monografię (współautor) pt. „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych” na Targach Książki Akademickiej „Atena”, Warszawa 2003.
    – 2007 – nagroda Ministra Budownictwa za monografię (współautor) pt. „Mikrotunelowanie”, wydanej przez Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne.

    Ocena oddziaływania na środowisko dla renowacji metodą CIPP oraz tradycyjnej wymiany rur

    W prezentacji przedstawiono wyniki szwedzkich badań w zakresie oceny oddziaływania na środowisko przy renowacji przyłączy, pionów oraz instalacji kanalizacyjnych przy zastosowaniu tradycyjnej wymiany rur oraz przy wykorzystaniu metody CIPP.
    Program dotyczył wielkich osiedli budowanych w latach 1946 – 1975. Wybudowano wówczas około 1.350 tys. mieszkań.

    Mark Kopietz

    dr inż. Mark Kopietz, SBKS GmbH & Co. KG

    Zapewnienie jakości renowacji rękawami utwardzanymi na miejscu

    Jakub Kucharski

    Jakub Kucharski, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”

    Od dziesięciu lat związany z Izbą Gospodarczą „Wodociągi Polskie”, wcześniej zarządzał Działem Promocji Politechniki Bydgoskiej. Absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zawodowo związany z marketingiem i PR. Odpowiedzialny za organizację Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN, od 2021 roku pełni funkcję Komisarza Targów. Dyrektor ds. techniczno-handlowych w Izbie, czynnie zaangażowany w branżową pomoc dla Ukrainy.

    Tomasz Latawiec

    Tomasz Latawiec, Inżynier Konsultant, BIKTL Latawiec Konsulting Sp. z o.o., Prezes Zarządu SIDiR, Wiceprezes Arbitrażowego Sądu Budowlanego przy SIDiR

    Inżynier budownictwa lądowego, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej, specjalizacja „Drogi, ulice i lotniska”, studia podyplomowe Politechnika Gdańska, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska „Kontrakty na roboty budowlane według polskich i międzynarodowych procedur”.
    Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR); Wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy SIDiR; Ekspert i Rozjemca z listy SIDiR; Arbiter z listy Sądu Arbitrażowego przy SIDiR; specjalista w zakresie stosowania Warunków Kontraktowych FIDIC w realizacji inwestycji budowlanych, prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego oraz zarządzania ryzykiem kontraktowym; Członek Rady Ekspertów powołanej Zarządzeniem nr 25 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 30 maja 2016 r.
    Autor licznych opinii eksperckich sporządzanych na zlecenia zamawiających i wykonawców oraz opinii biegłego z postanowień sądów.
    Autor SIWZ dla projektów gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, infrastruktury drogowej i obiektów kubaturowych w modelu „zaprojektuj i wybuduj” oraz „buduj”.
    Wykładowca na studiach podyplomowych oraz otwartych szkoleń i warsztatów z zakresu realizacji zamówień publicznych opartych o Warunki Kontraktowe FIDIC, a także prawa budowlanego i prawa zamówień publicznych.
    Propagator „dobrych praktyk” i standardów w realizacji inwestycji budowlanych oraz zrównoważonych umów o roboty budowlane.

    Siła Wyższa jako ryzyko kontraktowe – z perspektywy aktualnej sytuacji geopolitycznej

    Tocząca się wojna za naszą wschodnią granicą naocznie pokazuje jak wielki wpływ działania wojenne mają na realizacje kontraktów budowlanych. Czy działania wojenne w Ukrainie mogą zostać uznane za działanie Siły Wyższej? Czy skutki tych działań mają wpływ bezpośredni wpływ na łańcuchy dostaw, podwykonawców, czynniki cenotwórcze? W jaki sposób Strony mają sprostać wymogowi Onus probandi i jak dokumentować wpływ Siły Wyższej na ich kontrakty?

    Karolina Myk

    Karolina Myk, POliner sp. z o.o.

    Absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu na kierunku Finanse Międzynarodowe. Swoje wykształcenie poszerzała zdobywając wiedzę na Uniwersytecie Aarhus w Danii na Wydziale Ekonomii i Zarządzania oraz w Des Moines Area Community College w stanie Iowa, USA. Specjalista w obszarze administracji Biura Zarządu oraz obsługi klienta z doświadczeniem w międzynarodowych firmach – HedgePole sp. z o.o. w Poznaniu oraz Mueller Fabryka Świec S.A. w Grudziądzu. W 2018 r. zatrudniona jako Asystentka Zarządu w firmie Mazur sp. z o.o. Obecnie pracuje jako Asystentka Zarządu w spółce POliner, zajmując się kompleksową obsługą Biura Zarządu oraz promowaniem pozytywnego wizerunku firmy.

    Pojedynek POliner Hydro Glass kontra POliner Hydro Felt, czyli porównanie wykładziny szklanej z filcową

    Tak jak jazda offroadowa wymaga specjalnie do tego zaprojektowanego auta, tak zadanie renowacyjne potrzebuje specjalnie skonstruowanej wykładziny, która w najlepszy sposób dopasuje się do istniejącego wodociągu. W niniejszej prezentacji porównamy właściwości wykładzin szklanych i filcowych przeznaczonych do renowacji sieci wodociągowych, przedstawimy też możliwości i ograniczenia wynikające z ich zastosowania. Każdy offroad jest inny, ale przy dobrym doborze auta, kierowcy i pilota jesteśmy w stanie pokonać każdą trasę.

    Beata Nienartowicz

    Beata Nienartowicz, IDEANTE

    Absolwentka i długoletni pracownik Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Z wykształcenia i zainteresowania zajmuje się bezwykopowymi renowacjami rurociągów. W ostatnich 3 latach kierowała działem projektowym wiodącej firmy z branży bezwykopowych renowacji rurociągów. Swoją zawodową działalność koncentruje wokół zwiększenia efektywności w planowaniu, projektowaniu oraz przygotowaniu formalnym bezwykopowych renowacji.

    Projektowanie rękawów CIPP dla rurociągów ciśnieniowych

    W wystąpieniu omówione zostaną wybrane problemy z zakresu projektowania i planowania renowacji rurociągów ciśnieniowych z wykorzystaniem rękawów CIPP. Przedstawiony zostanie także przegląd dostępnych metod i narzędzi obliczeniowych dla rurociągów ciśnieniowych.

    Bogdan Przybyła

    dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska

    Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Obronił pracę doktorską pt.: „Ocena i kształtowanie konstrukcji przewodów kanalizacyjnych w ujęciu teorii niezawodności” (1999 r., Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej). Uczestniczył w stażach naukowych na uczelniach w Niemczech (Technische Unversität Dresden i Technische Hochschule w Münster). Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
    Specjalizuje się w tematyce oceny stanu technicznego i rehabilitacji przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Jest autorem i współautorem prac ekspertyzowych, realizowanych na Wydziale Budownictwa PWr oraz licznych publikacji naukowo-technicznych w tym jednej monografii zwartej pt. „Badania i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych”.
    Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem INŻYNIERIA sp. z o.o., będąc na liście recenzentów czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”.

    Warsztaty

    Warsztaty mają na celu przedstawienie wiedzy na poziomie podstawowym i porządkującym w wymienianej tematyce. Nie stanowią szkolenia w sensie eksperckim, koncentrującym się na szczegółowych analizach przypadków. Przedstawiane podejście obliczeniowe, stosowane w projektowaniu wykładzin CIPP, bazuje na reprezentowanym przez wytyczną DWA-A 143-2.

    Stanisław Szczekarewicz

    Stanisław Szczekarewicz, GSG Industria sp. z o.o.

    Absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Ukończył podyplomowe studia Nowoczesne Techniki i Technologie Bezwykopowe na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez wiele lat pracował w firmach inżynieryjnych na kontraktach zagranicznych, zajmując się projektowaniem m.in. instalacji skraplania gazu LNG. Pierwsze doświadczenia w branży renowacji bezwykopowych zdobywał na kontrakcie w Szczecinie w 2006 r.
    Od 2009 r. z powodzeniem prowadzi własne biuro projektowe GSG Industria, wyspecjalizowane w opracowywaniu dokumentacji projektowej bezwykopowych renowacji sieci. Zespół pod jego kierownictwem skutecznie promuje bezwykopowe renowacje na polskim rynku. Dzięki jego staraniom udało się zrealizować duże projekty i zastosować niszowe rozwiązania techniczne, np. technologię rur spiralnie zwijanych, burstlining statyczny kanału DN700. Obecnie kierowana przez niego spółka jest liderem na rynku polskim w wykonywaniu dokumentacji projektowych oraz przetargowych bezwykopowych renowacji sieci.

    Udział wykładzin CIPP w rynku technologii bezwykopowych renowacji sieci w Polsce na podstawie doświadczeń biura projektów GSG Industria

    W prezentacji zostanie omówiona kwestii udziału technologii wykładzin CIPP w rynku technologii bezwykopowych w odniesieniu do opracowywanych dokumentacji projektowych.
    Zostaną zaprezentowane wnioski dot. dostosowania technologii rękawów utwardzanych na miejscu do aktualnych potrzeb Zamawiających.

    Tomasz Szczepański

    mgr inż. Tomasz Szczepański, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

    Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej kierunek Budownictwo konstrukcji budowlanych i inżynierskich oraz studiów podyplomowych Technologie Bezwykopowe w Inżynierii Środowiska na Politechnice Świętokrzyskiej. Projektant z uprawnieniami do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń.
    Prze wiele lat związany jako Produkt manager technologii bezwykopowych i Kierownik regionalny z MC-Bauchemie Sp. z o.o. Współzałożyciel Laboratorium Materiałów Budowlanych w Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o. gdzie odpowiada za proces akredytacji i opracowywanie ekspertyz. Aktualnie prowadzi również Biuro Inżynierskie TS Tomasz Szczepański gdzie opracowuje dokumentację techniczne na temat diagnostyki i oceny stanu technicznego konstrukcji żelbetowych oraz projektów renowacji obiektów gospodarki wod-kan oraz hydrotechnicznych.

    Gorzki smak niskiej ceny

    Z projektami CIPP wiąże się szereg ryzyk i nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wystąpić w takcie realizacji projektu, zwłaszcza jeżeli zakres jest stosunkowo duży i dotyczy różnych fragmentów sieci. Dodatkowo, wykonawca jest pod presją zaofertowania najniższej ceny przy jednocześnie rosnących kosztach własnych (materiały, robocizna, koszty ogólne). Ponieważ oczywistą misją każdej firmy jest zarabianie, wymusza to wprowadzanie oszczędności. Oszczędności mogą być zarówno „dobre”, tzn. ograniczające marnowanie zasobów, np. poprzez lepszą organizację procesów związanych z realizacją projektu, ale mogą być także „złe”, jeżeli odbywają się kosztem jakości czy trwałość realizowanych prac. Kiedy cena jest zbyt niska, kto i kiedy „zapłaci” za takie „złe” oszczędności i jakie ma to odniesienie do szerszego kontekstu ekonomiki prowadzenia przez przedsiębiorstwo usług wod-kan i wpływania na rynek wykonawców usług renowacyjnych. Jak zatem zarządzać warunkami zlecania robót, aby „cena” nie zaniżała jakości robót i jednocześnie nie była nieadekwatnie zawyżona, a przede wszystkim nie przeszkadzała w osiągnięciu zamierzonego celu inwestora.

    Renata Tomusiak

    Renata Tomusiak, MPWiK w m.st. Warszawie S.A.

    Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, studiów podyplomowych z zakresu samorządu terytorialnego i rozwoju lokalnego (Uniwersytet Warszawski), prawa zamówień publicznych, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego. Ukończyła studia z zakresu Executive Master of Business Administration w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie, a także Studium Psychologii Przywództwa i Studia Coachingu i Mentoringu. Była członkiem rad nadzorczych w podmiotach z udziałem Skarbu Państwa oraz samorządu terytorialnego.
    Od ponad 20 lat związana z instytucjami administracji publicznej i spółkami z udziałem podmiotów publicznych, a od 12 lat z samorządem terytorialnym Warszawy. W latach 2007–2016 zajmowała, między innymi, stanowisko dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego Urzędu m.st. Warszawy, będąc odpowiedzialną za nadzór nad spółkami z udziałem miasta. Od 11 września 2016 r. pełni funkcję prezes zarządu MPWiK w m.st. Warszawie S.A., największego przedsiębiorstwa branżowego w Polsce, świadczącego usługi wodociągowo-kanalizacyjne na terenie aglomeracji stołecznej. Współzarządzana przez nią spółka pozostaje największym beneficjentem funduszy unijnych w sektorze świadczonych usług oraz liderem w zakresie nowoczesnych technologii wod-kan. Jest członkiem prezydium rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie. W sferze zainteresowań zawodowych i zaangażowania pozostają, między innymi, zagadnienia praktyczne z zakresu zarządzania i psychologii biznesu, prawa gospodarczego i nadzoru korporacyjnego.

    Panel dyskusyjny: Sesja Plenarna

    Udział polskich firm i przedsiębiorstw komunalnych w procesie odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczący. Warto myśleć o tym już dziś. Dlatego po wystąpieniu Yuriia Zherlitsyna zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poświęconej możliwościom i wyzwaniom, jakie stawia przed polską branżą wodociągową zaangażowanie się w pomoc dla Ukrainy zarówno teraz w trakcie Wojny jak i po jej zakończeniu.

    Leszek Wysocki

    dr inż. Leszek Wysocki, Politechnika Wrocławska

    Renowacja studzienek kanalizacyjnych w kanałach poddanych renowacji w technologii CIPP

    Najważniejsze zagadnienia poruszane w trakcie wystąpienia:
    • przyczyny uszkodzeń studzienek kanalizacyjnych, zagrożenia korozją chemiczną, uszkodzenia mechaniczne
    • kryteria wyboru technologii naprawy studzienki, dobór technologii naprawy w zależności od materiału konstrukcyjnego studzienki, w zależności od oczekiwanej trwałości po naprawie, w zależności od lokalizacji studzienki, w zależności od materiału konstrukcyjnego kanału,
    • technologie naprawy studzienek kanalizacyjnych, zastosowanie chemii budowlanej, wykonywanie powłok (okładzin) z żywic zbrojonych włóknem szklanym, wykonywanie powłok (okładzin) z PEHD, wykonywanie okładzin z płytek bazaltowych, kamionkowych i z cegły klinkierowej, wykonywanie samonośnych wkładów, wzmacnianie konstrukcji
    • wady i zalety wybranych technologii naprawy studzienek, wskazanie najważniejszych wad i zalet poszczególnych technologii,
    • trwałość wykonanych napraw studzienek kanalizacyjnych.

    Adam Wysokowski

    prof dr hab. inż. Adam Wysokowski, Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski

    Aspekty zrównoważonego rozwoju w rewitalizacji przepustów kolejowych i drogowych z użyciem technologii CIPP

    Decyzja o remoncie obiektu, a nie rozbiórce i zastąpieniu go nową konstrukcją wpisuję się
    w pełni w zasady ochrony środowiska. Jest oczywistym, że taka decyzja musi być poprzedzona odpowiednimi badaniami diagnostycznymi i analizą obliczeniową konstrukcji.
    Do niedawna, przebudowa lub remonty istniejących przepustów drogowych lub kolejowych były prowadzone głównie metodami tradycyjnymi. Wiązało się to nie tylko z dużym nakładem kosztów i czasu niezbędnego na realizację tak prowadzonej inwestycji, ale także
    ze znacznymi kosztami społecznymi wynikającymi z konieczności tymczasowego zamknięcia lub ograniczenia ruchu na tym odcinku drogi lub linii kolejowej. W wielu krajach na świecie na zagadnienie kosztów społecznych zwraca się szczególną uwagę, co nie zawsze ma miejsce w warunkach naszego kraju. Tradycyjne metody generują konieczność wykonania prac rozbiórkowych, a co za tym idzie – powstawanie znacznej ilości odpadów z rozbiórki, które pomimo ich utylizacji w dalszym ciągu zanieczyszczają środowisko. Dlatego też, przy doborze technologii wykonania rewitalizacji tych obiektów pomocne są zasady analiz LCA (Life Cycle Assessment). Jak wskazują najnowsze trendy prowadzenia tego typu inwestycji, zmiana technologii renowacji np. z wykopowej na bezwykopową niejednokrotnie może przynieść wiele korzyści społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Działania tego typu promują równocześnie zrównoważony i inteligentny sposób rozwoju infrastruktury komunikacyjnej. Do wspomnianych technologii należy zaliczyć Cured In Place Pipe (CIPP), której założenia są spójne również z obecną polityką Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju.

    Yurii Zherlitsyn

    Yurii Zherlitsyn, UKRVODOKANALEKOLOGIA

    Ponad dziesięć pracował w stowarzyszeniu Przedsiębiorstw Wodno-Kanalizacyjnych w Ukrainie (UKRVODOKANALEKOLOGIA). Członek International Water Association IWA, piastujący stanowiska dyrektora, wiceprezesa oraz prezesa stowarzyszenia.
    Był organizatorem znanego Międzynarodowego Forum odbywającego się corocznie w Jaremcze, w którym uczestniczyli przedstawicie wielu krajów, a szczególnie Polski.
    Od dwudziestu lat pracuje nad integracją polsko-ukraińską, pod hasłem Conecting People.

    Wodociągi ukraińskie. Wczoraj, dzisiaj, jutro

    – poruszy problematykę związaną z dotychczasowym funkcjonowaniem i rozwojem sieci wod-kan na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z poradzieckiego dziedzictwa prawno-technicznego w tej dziedzinie oraz barierami wzrostu,
    – przedstawi obecną, bardzo trudną sytuację, związaną z rosyjską agresją na Ukrainę. Opowie o skali zniszczeń infrastruktury wod-kan i realiach działań pracowników przedsiębiorstw komunalnych, pracujących w ekstremalnych warunkach. Ukaże także rozmiar potrzeb oraz możliwości wsparcia Ukrainy ze strony polskiej branży wodociągowej,
    – nakreśli wizję procesu powojennej odbudowy infrastruktury wod-kan na Ukrainie w oparciu o bliską i intensywną współpracę ze stroną polską, polegającą na czerpaniu doświadczeń i wdrażaniu na Ukrainie najlepszych praktyk prawnych, technicznych, organizacyjnych i wykonawczych.
    Zaangażowanie polskich firm i polskich przedsiębiorstw komunalnych w proces odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczące. Warto myśleć o tym już dziś.

    Piotr Ziętara

    Piotr Ziętara, Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

    Związany z Wodociągami Miasta Krakowa od 2001 r. Pracę rozpoczął jako referent, w następnych latach stopniowo awansując na stanowiska Kierownika Biura Zarządu i PR (jednocześnie rzecznika prasowego MPWiK S.A.), Dyrektora ds. Organizacji i Zarządzania Personelem, Dyrektora Zarządzającego. W 2015 r. został Członkiem Zarządu Spółki, a następnie Wiceprezesem. Od 1 kwietnia 2017 r. pełni funkcję Prezesa Zarządu. W latach 2013–2015 był Prokurentem, a także Pełnomocnikiem ds. Organizacji i Komunikacji Społecznej w Krakowskim Holdingu Komunalnym S.A., w ramach realizacji projektu budowy ekospalarni. W lipcu 2017 r. został Wiceprzewodniczącym Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
    Absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i studiów podyplomowych z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji, współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem, metod i technik zarządzania procesowego. Ukończył studia MBA in Public Management organizowane przy Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Posiada uprawnienia do zasiadania w Radach Nadzorczych.
    Swoje wykształcenie systematycznie poszerzał, zdobywając wiedzę w zakresie funkcjonowania spółek prawa handlowego oraz zarządzania, współpracy i koordynacji pomiędzy spółką i otoczeniem rynkowym, współpracy pomiędzy organami statutowymi. Przez lata pracy w Wodociągach Miasta Krakowa skutecznie budował pozytywny wizerunek przedsiębiorstwa, współuczestniczył w realizacji projektów inwestycyjnych, wdrażaniu nowych systemów zarządczych i narzędzi informatycznych. Nabył doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi i zarządzaniu przedsiębiorstwem w czasie sytuacji nadzwyczajnych.
    Od lat współpracuje ze światem nauki. Jest Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego, bierze udział w wielu konferencjach i sympozjach naukowych w kraju, jest członkiem Konwentu Przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, czynnie uczestniczy w międzynarodowych branżowych warsztatach benchmarkingowych, organizowanych przez European Benchmarking Co-operation. Był przedstawicielem Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie w EUREAU ds. ścieków, przy Komisji Europejskiej. W dniu 29 kwietnia 2019 roku Uchwałą Senatu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie został przewodniczącym I Rady Uczelni.

    Panel dyskusyjny: Sesja Plenarna

    Udział polskich firm i przedsiębiorstw komunalnych w procesie odbudowy i modernizacji ukraińskiej infrastruktury może być bardzo znaczący. Warto myśleć o tym już dziś. Dlatego po wystąpieniu Yuriia Zherlitsyna zapraszamy do wzięcia udziału w debacie poświęconej możliwościom i wyzwaniom, jakie stawia przed polską branżą wodociągową zaangażowanie się w pomoc dla Ukrainy zarówno teraz w trakcie Wojny jak i po jej zakończeniu.

    Dariusz Zwierzchowski

    Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

    W latach 1990–2010 zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Od 2010 r. zatrudniony jako pracownik dydaktyczny Wydziału Budownictwa i Bezpieczeństwa Pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu oraz jako Prezes Zarządu w Centrum Badań i Certyfikacji w Kielcach. Autor wielu projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz publikacji naukowych. Współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych a także promotor licznych prac dyplomowych, inżynierskich oraz magisterskich.

    Badania laboratoryjne rękawów CIPP do renowacji przewodów wodociągowych zgodnie z wymaganiami nowej normy PN-EN ISO 11298-4

    W prezentacji zostały przedstawione badania, które są wymagane przez nowo wydaną normę PN-EN ISO 11298-4 przy odbiorze utwardzonych na miejscu rękawów CIPP stosowanych w renowacji przewodów wodociągowych.

  • rejestracja
  • wystawa
  • tematyka
  • konf
  • portal

Organizator

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


Kontakt

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

Konta

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW



Porozmawiajmy

Kwestie merytoryczne:

Paweł KośmiderPaweł Kośmider
gsm: +48 606 214 393
pawel.kosmider@inzynieria.com

 

Sprzedaż:

Maciej GórnisiewiczMaciej Górnisiewicz
gsm: +48 660 288 299
maciej.gornisiewicz@inzynieria.com

Kwestie organizacyjne:

Sekretariat
gsm: +48 536 487 138
biuro@inzynieria.com

 



POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:


cipp button

wb-button

ib button

gwor button

gwb button

wb button

ip button

ip button

20-22.10.2020 r.






SZUKASZ WIEDZY NA TEMATY INŻYNIERYJNE?

ZAMÓW PRENUMERATĘ CZASOPISMA
INŻYNIERIA BEZWYKOPOWA:


Inżynieria Bezwykopowa

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
CZYTAJ NAS CODZIENNIE:

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

WEŹ UDZIAŁ W KURSACH
ONLINE:

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

Polityka prywatności
All rights reserved. Copyright © 2022 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.