Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski
prof dr hab. inż. Adam Wysokowski, Kierownik Zakładu Dróg, Mostów i Kolei, Uniwersytet Zielonogórski
Aspekty zrównoważonego rozwoju w rewitalizacji przepustów kolejowych i drogowych z użyciem technologii CIPP
Decyzja o remoncie obiektu, a nie rozbiórce i zastąpieniu go nową konstrukcją wpisuję się
w pełni w zasady ochrony środowiska. Jest oczywistym, że taka decyzja musi być poprzedzona odpowiednimi badaniami diagnostycznymi i analizą obliczeniową konstrukcji.
Do niedawna, przebudowa lub remonty istniejących przepustów drogowych lub kolejowych były prowadzone głównie metodami tradycyjnymi. Wiązało się to nie tylko z dużym nakładem kosztów i czasu niezbędnego na realizację tak prowadzonej inwestycji, ale także
ze znacznymi kosztami społecznymi wynikającymi z konieczności tymczasowego zamknięcia lub ograniczenia ruchu na tym odcinku drogi lub linii kolejowej. W wielu krajach na świecie na zagadnienie kosztów społecznych zwraca się szczególną uwagę, co nie zawsze ma miejsce w warunkach naszego kraju. Tradycyjne metody generują konieczność wykonania prac rozbiórkowych, a co za tym idzie – powstawanie znacznej ilości odpadów z rozbiórki, które pomimo ich utylizacji w dalszym ciągu zanieczyszczają środowisko. Dlatego też, przy doborze technologii wykonania rewitalizacji tych obiektów pomocne są zasady analiz LCA (Life Cycle Assessment). Jak wskazują najnowsze trendy prowadzenia tego typu inwestycji, zmiana technologii renowacji np. z wykopowej na bezwykopową niejednokrotnie może przynieść wiele korzyści społecznych, gospodarczych i środowiskowych. Działania tego typu promują równocześnie zrównoważony i inteligentny sposób rozwoju infrastruktury komunikacyjnej. Do wspomnianych technologii należy zaliczyć Cured In Place Pipe (CIPP), której założenia są spójne również z obecną polityką Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju.