Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
mgr inż. Tomasz Szczepański, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej kierunek Budownictwo konstrukcji budowlanych i inżynierskich oraz studiów podyplomowych Technologie Bezwykopowe w Inżynierii Środowiska na Politechnice Świętokrzyskiej. Projektant z uprawnieniami do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń.
Prze wiele lat związany jako Produkt manager technologii bezwykopowych i Kierownik regionalny z MC-Bauchemie Sp. z o.o. Współzałożyciel Laboratorium Materiałów Budowlanych w Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o. gdzie odpowiada za proces akredytacji i opracowywanie ekspertyz. Aktualnie prowadzi również Biuro Inżynierskie TS Tomasz Szczepański gdzie opracowuje dokumentację techniczne na temat diagnostyki i oceny stanu technicznego konstrukcji żelbetowych oraz projektów renowacji obiektów gospodarki wod-kan oraz hydrotechnicznych.
Gorzki smak niskiej ceny
Z projektami CIPP wiąże się szereg ryzyk i nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wystąpić w takcie realizacji projektu, zwłaszcza jeżeli zakres jest stosunkowo duży i dotyczy różnych fragmentów sieci. Dodatkowo, wykonawca jest pod presją zaofertowania najniższej ceny przy jednocześnie rosnących kosztach własnych (materiały, robocizna, koszty ogólne). Ponieważ oczywistą misją każdej firmy jest zarabianie, wymusza to wprowadzanie oszczędności. Oszczędności mogą być zarówno „dobre”, tzn. ograniczające marnowanie zasobów, np. poprzez lepszą organizację procesów związanych z realizacją projektu, ale mogą być także „złe”, jeżeli odbywają się kosztem jakości czy trwałość realizowanych prac. Kiedy cena jest zbyt niska, kto i kiedy „zapłaci” za takie „złe” oszczędności i jakie ma to odniesienie do szerszego kontekstu ekonomiki prowadzenia przez przedsiębiorstwo usług wod-kan i wpływania na rynek wykonawców usług renowacyjnych. Jak zatem zarządzać warunkami zlecania robót, aby „cena” nie zaniżała jakości robót i jednocześnie nie była nieadekwatnie zawyżona, a przede wszystkim nie przeszkadzała w osiągnięciu zamierzonego celu inwestora.