Doświadczenia inwestora w zakresie realizacji inwestycji z wykorzystaniem technologii CIPP
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie od wielu lat wykorzystuje w ramach prowadzonych inwestycji szeroki wachlarz bezwykopowych metod renowacyjnych. M.in. posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów z zastosowaniem rękawów utwardzanych na miejscu. W licznych przedsięwzięciach przedsiębiorstwa wykorzystywane były różnego rodzaju wykładziny, tak ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, jak i na sposób utwardzania. Stosowano je z powodzeniem zarówno w zakresie sieci kanalizacyjnej, jak i wodociągowej. Renowacji poddawano przewody o przekrojach kołowych w przypadku sieci wodociągowej, jak i niekołowych w odniesieniu do kanalizacji ogólnospławnej. Najtrudniejsza pod kątem technicznym, a zarazem najciekawsza, była renowacja trzech rurociągów DN1500 o długości prawie 300 m każdy pod korytem rzeki Wisły.
Na podstawie wieloletnich doświadczeń i wybranych przykładowych projektów prelegent przedstawi dobre praktyki we współpracy inwestora z wykonawcami oraz dostawcami materiałów wykorzystywanych do renowacji w technologii CIPP. Podzieli się też spostrzeżeniami związanymi z jakością przeprowadzonych w ten sposób prac.
Marcin Łukaszewicz, MPWiK S.A. w Krakowie
Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej w specjalności Inżynieria Komunalna. Od 2010 r. pracuje z Zakładzie Sieci Kanałowej MPWiK S.A. w Krakowie. Specjalizuje się w bezwykopowych renowacjach sieci kanalizacyjnej.