Prelegenci

Tomasz Szczepański

Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

Wisienka na torcie, czyli jak dobrze wydać pieniądze na rehabilitację studni i komór kanalizacyjnych

Rehabilitacja kanałów sanitarnych jest związana z koniecznością wykonania naprawy również studni lub komór. Sposób doboru właściwej technologii naprawy i zabezpieczania antykorozyjnego może stwarzać trudność, ponieważ należy uwzględnić szereg różnych czynników takich jak wielkość przepływu, odległość transportu ścieków, spadki i zaleganie osadów, rodzaj ścieków, intensywność czynników korozyjnych, aktualny stan obiektu, planowane zmiany sposobu eksploatacji itp. Jednym z ważniejszych jest ograniczanie naturalnej wentylacji kanałów w celu redukcji uciążliwości zapachowej w otoczeniu miejskim. Taka, postrzegana jako mało nieistotna, zmiana sposobu użytkowania ma niestety znaczące konsekwencje. W połączniu z nieprawidłowym doborem technologii renowacji skutkuje szybką degradację konstrukcji i negatywną oceną całego projektu renowacyjnego. W prezentacji zostaną omówione przyczyny możliwych problemów, negatywnie wpływających na trwałość istniejących oraz poddanych renowacji studni oraz komór kanalizacyjnych, zalety i ograniczenia dostępnych technologii, typowe problemy jakie należy rozwiązać przy projektowaniu takiej naprawy. Uzupełnieniem będzie studium przypadku pokazujące proces począwszy od inspekcji i oceny stanu technicznego także z uwzględnieniem kosztów możliwych do zastosowania technologii.

Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Lądowej, kierunek Budownictwo konstrukcji budowlanych i inżynierskich oraz studiów podyplomowych Technologie Bezwykopowe w Inżynierii Środowiska na Politechnice Świętokrzyskiej. Projektant z uprawnieniami do projektowania w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń.
Przez wiele lat związany jako produkt manager technologii bezwykopowych i kierownik regionalny z producentem materiałów z zakresu chemii budowlanej MC-Bauchemie Sp. z o.o., Współzałożyciel Laboratorium Materiałów Budowlanych w Centrum Badań i Certyfikacji Sp. z o.o., gdzie odpowiada za proces akredytacji i opracowywanie ekspertyz. Aktualnie prowadzi również Biuro Inżynierskie TS Tomasz Szczepański gdzie opracowuje dokumentację techniczne na temat diagnostyki i oceny stanu technicznego konstrukcji żelbetowych oraz projektów renowacji obiektów gospodarki wod-kan oraz hydrotechnicznych.