Innowacyjne podejście do odbudowy infrastruktury po powodzi – technologie i materiały CIPP
Prezentacja skupia się na omówieniu możliwości innowacyjnego podejścia do odbudowy infrastruktury na terenach popowodziowych. Zostanie podkreślone znaczenie tego problemu w Polsce i na świecie, a także zaprezentowane typowe uszkodzenia, jakie powstają w wyniku powodzi, obejmujące zarówno infrastrukturę komunikacyjną, jak i sieci uzbrojenia podziemnego. Przedstawiona zostanie charakterystyka technologii CIPP (Cured-In-Place Pipe) w zakresie praktycznego zastosowania jej w obszarach dotkniętych skutkami powodzi. Omówione zostaną kluczowe elementy infrastruktury wymagające renowacji, w tym przepusty, elementy dróg oraz sieci uzbrojenia podziemnego.
Na tym etapie zaprezentowane zostaną również możliwości zastosowania tej technologii w terenie. Dodatkowo omówione zostaną zalety technologii CIPP w kontekście trudnych warunków związanych z turbulentnymi przepływami wód oraz ich wpływem na trwałość infrastruktury. Podkreślona zostanie wysoka odporność tych rozwiązań na lokalne przeciążenia i niszczące działanie wód powodziowych. Ponadto wskazane zostaną możliwości dalszego rozwoju i wdrażania technologii CIPP w przyszłości, jako kluczowego narzędzia w odbudowie infrastruktury w zmieniającym się klimacie.
Zagadnienia te zostaną omówione na bazie technicznych analiz uszkodzeń i zniszczeń infrastruktury, które miały miejsce na terenach objętych powodzią we wrześniu 2024 roku.
Kierownik Zakładu Dróg i Mostów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Specjalizuje się w dziedzinie zmęczenia, trwałości, utrzymania i przeglądów mostów a także przepustów komunikacyjnych, w tym konstrukcji gruntowo-powłokowych. Przez wiele lat zajmował się badaniami tych konstrukcji. W ostatnich latach szerzej zajmuje się również zagadnieniami odwodnienia dróg i mostów oraz problemami technicznymi dotyczącymi przejść dla zwierząt w budownictwie komunikacyjnym. Od wielu lat jest aktywny również we wdrażaniu w naszym kraju nowoczesnych materiałów i technologii w budownictwie drogowo-mostowym. W ramach tych prac wykonał wiele badań laboratoryjnych i terenowych oraz przeprowadził kilkadziesiąt cykli szkoleń na ten temat. Wynikiem tych wieloletnich działań jest kilkanaście ogólnie obowiązujących w praktyce drogowo-mostowej zaleceń i specyfikacji opracowanych z jego udziałem, najczęściej pod jego kierunkiem. Ma w swoim dorobku również wdrożenie nowoczesnych metod badań betonu w budownictwie komunikacyjnym.
W ramach pracy habilitacyjnej opracował metodę szacowania wpływu korozji na nośność mostów stalowych nagrodzoną przez Ministra Infrastruktury. Autor lub współautor ponad 150 publikacji i kilku monografii. Przez dwie kadencje członek sekcji materiałów budowlanych Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN. Od 1992 r. członek Normalizacyjnej Komisji Problemowej nr 251 ds. obiektów mostowych PKN. Współkoordynator oraz uczestnik kilku projektów badawczych z zakresu dróg i mostów, realizowanych w ramach Unii Europejskiej (zmęczenie nowoczesnych nawierzchni drogowych o różnej konstrukcji, delaminacja nawierzchni betonowych autostrad i mostów, sprzęt badawczy w dziedzinie transportu w Europie i.in.). W latach 2000-2007 aktywnie działał ze strony polskiej w Europejskiej Federacji Laboratoriów Drogowych FEHRL, czego wynikiem jest chociażby opracowanie „Wizja transportu w Europie 2040”. Jest ekspertem Unii Europejskiej ds. transportu powierzchniowego. Przez dwie kadencje był członkiem Komisji Bezpieczeństwa Budowli WC1- IABSE z siedzibą w Szwajcarii. Zasiada w radach naukowych kilku krajowych czasopism branżowych. Organizator lub współorganizator kilkunastu seminariów i konferencji o zasięgu krajowym.
Działalność dydaktyczną zapoczątkował na Politechnice Wrocławskiej z zakresu inżynierii komunikacyjnej i projektowania mostów. Kontynuuje ją obecnie na swojej macierzystej uczelni – Uniwersytecie Zielonogórskim prowadząc wykłady głównie z mostów metalowych oraz badań i materiałoznawstwa drogowo-mostowego. Dorobek zawodowy to praca w wykonawstwie oraz projektowanie, ekspertyzy, szkolenia, koordynacja i wdrożenie do szerokiej praktyki Systemu Gospodarki Mostowej. Członek Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (ZMRP), Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), International Association of Bridge and Structural Engineering (IABSE), American Society of Civil Engineers (ASCE).