Wykorzystanie wyników monitoringu do weryfikacji wielokryterialnych analiz numerycznych dotyczących głębokich posadowień i obiektów infrastruktury podziemnej
W ostatnich latach dynamicznie rozwijająca się infrastruktura podziemna miast wymaga przeprowadzania wielokryterialnych skomplikowanych analiz na etapie projektowym oraz większej dokładności technik pomiarowych, zwiększających niezawodność i bezpieczeństwo obiektów. Analiza numeryczna może być m.in. wykorzystywana do prognozowana przemieszczeń w poszczególnych etapach realizacji obiektu i pozwala na odpowiednią lokalizację punktów pomiarowych, ale powinna być zweryfikowana na podstawie wyników monitoringu. W przypadku określania oddziaływania na inwestycje sąsiednie jest wymagane prowadzenie monitoringu wyprzedzającego (przed rozpoczęciem inwestycji), często z wykorzystaniem nietypowych lokalizacji punktów pomiarowych wynikających z indywidualnego charakteru pracy konstrukcji.
Niewystarczający monitoring obiektów doprowadza często do powstania przecieków i niespodziewanych awarii, którym można by było zapobiec. Wystąpienie ich może powodować zagrożenie dla mieszkańców oraz wysokie koszty usunięcia ich skutków. Nowoczesne metody monitorowania, dają nowe możliwości, pozwalające na szybką i precyzyjną lokalizację awarii. Monitoring może wykorzystywać wiele różnych technologii, począwszy od termomonitoringu i skaningu laserowego, poprzez różnego rodzaju tensometry i inklinometry oraz czujniki ciśnienia, a skończywszy na klasycznych pomiarach geodezyjnych. Skuteczność monitoringu zależy m.in. od lokalizacji i zagęszczenia punktów pomiarowych, których liczba determinuje koszty ich montażu oraz późniejszej eksploatacji. W referacie przedstawione zostaną doświadczenia z wykonanych numerycznych modeli obliczeniowych wybranych obiektów, odzwierciedlające lokalne uwarunkowania geotechniczne i istniejącą infrastrukturę. Zaproponowany będzie także określony tok postępowania związany z konstrukcją modeli, projektem monitoringu oraz przebiegiem i weryfikacją obliczeń numerycznych, pozwalający na praktyczne wykorzystanie uzyskanych wyników. Prelegent zwróci również uwagę na czynniki mające istotny wpływ na końcowe wyniki prowadzonych analiz.
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska
Profesor Politechniki Warszawskiej, hydrotechnik. Absolwent Politechniki Warszawskiej w specjalności budownictwo hydrotechniczne. Od roku 2014 kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, do roku 2016 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW. Zawodowo pracuje nad: zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w problemach: geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska; oceną stanu technicznego obiektów na podstawie prowadzonego monitoringu i zgodności danych pomiarowych z wynikami modelowania matematycznego; analizą oddziaływań głębokich posadowień na obiekty budowlane i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalaniem wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu; weryfikacją parametrów przyjmowanych w modelowaniu matematycznym; wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych (np. skaning laserowy, termomonitoring) do generacji danych i weryfikacji wyników modelowania matematycznego; uwzględnianiem w obliczeniach i analizie dotyczącej bezpieczeństwa obiektów budowlanych zmian w stosunkach wód gruntowych i zjawisk zachodzących w gruncie, a spowodowanych przez filtrującą wodę (erozja, sufozja, kolmatacja).
Współorganizator i wykonawca pierwszych w Polsce pomiarów szczelności ścian szczelinowych z wykorzystaniem metody termomonitoringu.