Nowoczesna technologia iniekcyjnego uszczelnienia tuneli
Metro odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnych, rozrastających się aglomeracjach miejskich. W Europie jest już bardzo popularnym środkiem transportu, w Polsce wciąż dojrzewa, ale stopniowo zyskuje coraz więcej zwolenników. Konsekwencją tego trendu są plany rozbudowy jedynego systemu kolei podziemnej w Polsce, działającego w Warszawie. Przed tak skomplikowanym przedsięwzięciem, jakim jest budowa metra, stawia się wiele wymagań. Wśród nich jest m.in. ograniczenie do minimum ingerencji w przestrzeń nadziemną oraz wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań techniki budowlanej, które mają za zadanie przyspieszyć i usprawnić budowę systemu metra.
Jedną z technologii, która pomaga osiągnąć te cele, jest proces uszczelniania tuneli, o którym w swoim wystąpieniu opowie przedstawiciel przedsiębiorstwa budowlanego COVER, które zmierzyło się z tym zadaniem w 2017 r. Referat przyniesie odpowiedzi m.in. na pytania o czaso- i kosztochłonność metod tradycyjnych oraz alternatywę dla nich.
Paweł Mróz, COVER
Ukończył studia w specjalności geotechnik na wydziale budownictwa Politechniki Gdańskiej. Swoje bogate doświadczenie inżyniera budowy i geotechnika uzyskał, pracując na obiektach infrastruktury (m.in. w oczyszczalni ścieków, kopalni węgla czy przy budowie metra). Specjalizuje się w naprawach konstrukcji, stabilizacji gruntu oraz uszczelnień metodami iniekcji. Zdobył uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez ograniczeń i w tym roku zamierza samodzielnie poprowadzić swoją pierwszą budowę. Na co dzień angażuje się w zaawansowane projekty, uczestnicząc aktywnie w rozwiązywaniu różnorodnych problemów budowlanych.