Przemieszczenia infrastrukturalnych budowli podziemnych wywołane realizacją głębokiego wykopu
Obiekty infrastruktury komunikacyjnej, a w szczególności metro, stanowią niezaprzeczalnie czynnik miastotwórczy i bodziec do rozwoju miasta. W Warszawie, po wybudowaniu centralnego odcinka drugiej linii metra, w jej najbliższym sąsiedztwie powstają, jak grzyby po deszczu, nowe biurowce i budynki mieszkaniowe. Każda z tych nowych inwestycji rozpoczyna się od wykonania głębokiego wykopu, w którym mieścić się będą wielokondygnacyjne garaże podziemne. Realizacja głębokich wykopów w sąsiedztwie istniejących, intensywnie eksploatowanych tuneli i stacji metra, a w szczególności przemieszczenia przez nie powodowane, niosą ze sobą ryzyko zagrożenia bezpiecznego użytkowania tych obiektów.
W referacie omówione zostaną przykłady głębokich wykopów realizowanych w centrum Warszawy, w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów pierwszej i drugiej linii metra. Autorka zaprezentuje wyniki pomiarów rzeczywistych przemieszczeń pionowych tuneli i stacji metra prowadzonych w trakcie głębienia tych wykopów. Przedstawiona zostanie analiza wartości przemieszczeń oraz wnioski dotyczące wpływu realizacji głębokich wykopów na sąsiadujące z nimi obiekty komunikacyjne miejskiej infrastruktury podziemnej.
dr inż. Monika Mitew-Czajewska, Politechnika Warszawska
Od 2000 r. pracuje w Zakładzie Geotechniki i Budowli Podziemnych Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej. Od 2014 r. jest Przewodniczącą Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki i przedstawicielem Polski w Zgromadzeniu Ogólnym Narodów na Kongresach WTC.