Specyfika drgań generowanych w tunelach komunikacyjnych w porównaniu z drganiami od transportu naziemnego i jej praktyczne konsekwencje
Zarówno eksploatacji środków transportu drogowego, jak i szynowego towarzyszy powstawanie hałasu i drgań. Dzieje się to niezależnie od tego, czy eksploatacja ma miejsce pod ziemią (w tunelach), czy też dotyczy transportu naziemnego. Różnice związane z generowaniem hałasu są oczywiste – w pierwszym przypadku zostaje on zamknięty w tunelu i nie wydostaje się drogą powietrzną do środowiska, a w drugim emitowany jest do otoczenia. Rodzi się zatem pytanie, czy zjawiska związane z generowaniem i propagacją drgań oraz ich wpływem na budynki również nie różnią się w przypadku transportu podziemnego w porównaniu z transportem naziemnym.
Podczas prezentacji przedstawione zostaną wyniki badań świadczące o tym, że przebieg zjawiska propagacji drgań w gruncie oraz sposób reakcji konstrukcji budynków na drgania różnią się znacząco w zależności od tego, czy źródło drgań znajduje się pod ziemią, czy też na powierzchni. Uwaga zostanie również zwrócona na praktyczne znaczenie tych różnic w pomiarach drgań i ocenach wpływu drgań na budynki oraz ludzi w budynkach.
prof. dr hab. inż. Krzysztof Stypuła, Politechnika Krakowska
Absolwent Wydziału Leśnego Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie i Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Prowadzi badania z dziedziny statyki i dynamiki budowli, dynamiki gruntów oraz ochrony środowiska przed wibracjami, jest współautorem polskich norm dotyczących wpływu drgań na budynki i na ludzi w budynkach. Autor lub współautor ponad 180 publikacji krajowych i zagranicznych, w tym kilku monografii np. „Drgania mechaniczne wywołane eksploatacją metra płytkiego i ich wpływ na budynki” (K. Stypuła), „Zapewnienie komfortu wibracyjnego ludziom w budynkach narażonych na oddziaływania komunikacyjne” (J. Kawecki, K. Stypuła).Organizator corocznych seminariów „WIBROSZYN”, wiceprzewodniczący cyklicznych konferencji „INFRASZYN” oraz „Ekologia a Budownictwo”. Wykonawca ponad 160 prac naukowo-badawczych (10 grantów), w tym: cykl kilkudziesięciu prac dotyczących drgań wywołanych budową i eksploatacją warszawskiego metra oraz drgań kolejowych; obliczenia sejsmiczne do projektu metra w Algierii; obliczenia dynamiczne estakady dworca w Częstochowie; analizy ochrony przed drganiami do projektów kilkudziesięciu budynków w sąsiedztwie linii kolejowych, tramwajowych i metra; prognozy wpływu na budynki drgań wywołanych budową i eksploatacją dróg i autostrad; projektu wibroizolacji nawierzchni w kolejowym tunelu średnicowym w Warszawie oraz nawierzchni metra na odcinku bielańskim I linii metra w Warszawie, a także nawierzchni tramwajowych w Warszawie (np. ul. Mickiewicza, trasa W-Z z mostem Śląsko-Dąbrowskim) i Krakowie (ul. Mogilska), nowej wibroizolacji Dworca Stacji Katowice Osobowa i Kraków Główny, a także Dworca Centralnego w Warszawie i podziemnego Dworca Łódź Fabryczna, wibroizolacji wielu budynków z aparaturą wrażliwą na drgania, w tym budynku Radia Kraków czy synchrotronu budowanego dla UJ. Współautor wytycznych projektowania budynków w warunkach występowania wpływów parasejsmicznych wywołanych budową i eksploatacją metra. Współautor 1 patentu. Za swoje prace pięciokrotnie otrzymywał nagrody Ministrów Szkolnictwa Wyższego oraz Infrastruktury. Jest także laureatem nagrody im. prof. Stefana Bryły (2004) i Medalu im. Prof. Romana Ciesielskiego (2010). Członek wielu organizacji naukowych m.in.: Sekcji Mechaniki Konstrukcji i Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Komisji Budownictwa Oddziału Krakowskiego PAN, Zarządu Polskiej Grupy Inżynierii Sejsmicznej PAN, Komitetu Nauki PZITB oraz Rady Naukowo-Konsultacyjnej Metra Warszawskiego, był także członkiem Rady Naukowej Kolei Dużych Prędkości w PKP PLK S.A. Jest przewodniczącym Komitetu Ekologii PZITB. Autor licznych wierszy o tematyce społecznej, obyczajowej i politycznej.