Zastosowanie automatycznego monitoringu przy realizacji głębokich wykopów w sąsiedztwie zabudowy miejskiej
W obecnych czasach na terenach miast pozostaje coraz mniej miejsca do zabudowy, dlatego też inwestorzy szukają dodatkowej powierzchni użytkowej również pod ziemią. Podobna tendencja występuje także w odniesieniu do potrzeb rozwijania komunikacji miejskiej, która również coraz częściej przenoszona jest pod ziemię. Wszystkie te aspekty rozwoju infrastruktury, tak kubaturowej jak i komunikacyjnej wiążą się z potrzebą wykonywania głębokich wykopów w sąsiedztwie istniejącej już zabudowy. Każdorazowo przy realizacjach tego typu koniecznym jest monitorowanie przemieszczeń obudów wykopów wraz z istniejącą zabudową znajdującą się w strefie oddziaływania wykopu. Odpowiednio zaprojektowany system automatycznego monitoringu znacząco minimalizuje ryzyko wystąpienia awarii obudów wykopu oraz uszkodzenia lub zniszczenia sąsiadującej zabudowy.
W ramach referatu przedstawione zostaną główne wpływy/skutki, które niesie za sobą wykonywanie głębokich wykopów na terenach miejskich oraz nowoczesne sposoby zdalnego monitorowania tychże wpływów poprzez automatyczne pomiary przemieszczeń obudów wykopów oraz sąsiednich obiektów znajdujących się w strefie wpływu wykopu. Omówiony będzie także autorski system pomiarowy posadowienia na budowie The HUB w Warszawie.
Przytoczone w trakcie wystąpienia przykłady oraz systemy pomiarowe ukażą, jak ważne jest kompleksowe podejście do problemu głębokiego wykopu w terenie zurbanizowanym poprzez integrację projektowania, wykonawstwa oraz monitoringu oddziaływań. Kompleksowe podejście do tematu głębokich wykopów w terenie zurbanizowanym umożliwia bezpieczne przeprowadzenie inwestycji, zastosowanie rozwiązań niosących za sobą oszczędności ekonomiczne oraz skracające czas wykonania części podziemnej. Połączenie wszystkich tych elementów umożliwia także wykonywanie analiz wstecznych (Back Analysis), dzięki którym możliwe jest gromadzenie niezbędnych danych do optymalizacji kolejnych projektów.
Prezentowane techniki zdalnego i automatycznego monitoringu wykonane zostały przy okazji realizacji prowadzonych przez Keller Polska.
Andrzej Kruczek, Lloyd Acoustics Polska
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (specjalność: technologia i organizacja budowy). Został laureatem nagrody Kreator Budownictwa Roku 2016. Od blisko 13 lat jest związany z realizacją kompleksowych programów badawczych fundamentów głębokich, a od dwóch lat zajmuje się także monitoringiem geotechnicznym i strukturalnym.
Dwa lata temu związał się zawodowo z firmą Lloyd Acoustics Polska, w której pracuje na stanowisku dyrektora zarządzającego. Uczestniczy w wielu konferencjach branżowych oraz panelach dyskusyjnych. Brał udział w niezliczonych projektach związanych z próbnymi obciążeniami pali.