PROGRAM KONFERENCJI*
*Program może ulec modyfikacjom.
KONFERENCJA DZIEŃ I
WTOREK, 16.05.2023 12:30-18:30
DZIEŃ I
16.05.2023
11:30
REJESTRACJA UCZESTNIKÓW
12:30 – 12:40
OTWARCIE KONFERENCJI
Współzałożycielka Wydawnictwa Inżynieria sp. z o.o. Absolwentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Od kilkunastu lat propagatorka wiedzy oraz promotorka nowych technologii w szeroko pojętej branży inżynieryjnej – związanej z geotechniką, budownictwem drogowym, mostowym, tunelowym, jak również technologiami bezwykopowymi oraz branżą paliwowo-energetyczną.
12:40 – 14:15
SESJA I – UWARUNKOWANIA, ROZWÓJ, BEZPIECZEŃSTWO I ZARZĄDZANIE RYZYKIEM PRZY BUDOWIE MFW
W prezentacji przedstawiony zostanie ogólny zarys historii rozwoju morskiej branży wiatrowej na świecie, ze szczególnym uwypukleniem naszych szerokości geograficznych. Autor przedstawi podstawową charakterystykę tej branży – popartą liczbami, by łatwiej było zrozumieć skalę analizowanych inwestycji z punktu widzenia szeroko rozumianej energetyki, jak również ocenić, gdzie w świetle rozwoju globalnego sytuuje się Morze Bałtyckie i jego potencjał.
W prezentacji przedstawione zostaną plany budowy MFW w perspektywie najbliższych lat, jako kluczowych w kierunku rozwoju transformacji energetycznej.
Definiowane aktywności na morzu np.: osadzanie monopali, montaż łopat wirników, konstrukcja podstacji, układanie kabli na dnie morza, transport personelu na instalacje Offshore.
Wyznaczanie tras i obszarów aktywności: kontrola dna pod katem niewybuchów i innych pozostałości, usuwanie i utylizacja niewybuchów i innych pozostałości, analiza dna morskiego pod kątem geologicznym i geofizycznym, wyznaczanie tras morskich kabli przesyłowych.
Dobór załóg i jednostek realizujących projekt: kwalifikacje personelu własnego oraz firm trzecich, charakterystyka i kryteria doboru jednostek do realizacji konkretnego projektu.
Logistyka morska: geograficzna identyfikacja dostawców, opracowanie tras i terminów dostaw, wyznaczenie miejsc składowania poszczególnych elementów, dobór jednostek transportowych, załadunek w portach, rozładunek na morzu i instalacja poszczególnych elementów, opracowanie metod transportu personelu.
Identyfikacja i analiza zagrożeń wynikających z aktywności na morzu: pogoda i warunki hydrologiczne, bezpieczeństwo pracy na jednostkach w użyciu, certyfikacja jednostek oraz ich personelu, doświadczenie dostawców usług oraz ich załóg, bezpieczeństwo przejścia na miejsca pracy, ustawienia na stanowiskach pracy, bezpieczeństwo operacji (stateczność, klasa DP, zastosowane systemy kotwiczenia itd.)
Przykłady katastrof w branży offshore: jednostki pływające, jack upy, katastrofy dźwigów, awarie systemów kotwiczenia.
Sposoby i metody unikania i eliminacji zagrożeń wynikających z pracy na morzu: opracowywanie procedur poszczególnych operacji na morzu i w portach (rutyna zabija), dokładna analiza ryzyka poszczególnych operacji morskich, szkolenie załóg własnych oraz firm kooperantów na lądzie i na morzu – min wymagania kwalifikacyjne, opracowywanie minimalnych wymogów technicznych dla poszczególnych jednostek, zatrudnianie doświadczonego personelu morskiego dla swojej aktywności na morzu oraz na lądzie, zatrudnianie specjalistycznych firm zapewniających stały nadzór i kontrolę nad wszystkimi operacjami wykonywanymi w portach i na morzu
Ubezpieczenia morskie – rola MWS podczas operacji
Wyimki z zarządzania ryzykiem (filozofia, metody, narzędzia)
Przykłady różnorodnych ryzyk z etapu budowy MEW
Kluczowe lekcje z wcześniejszych projektów
Podsumowanie – dlaczego szczęście sprzyja przygotowanym
14:15 – 15:15
PRZERWA OBIADOWA
15:15 – 16:15
SESJA II – PROJEKTOWANIE MFW
Prezentacja skupi się na początku na przeglądzie oprogramowania używanego w projektowaniu morskich farm wiatrowych z krótkim opisem ogólnym każdego z nich. Następnie opisane zostaną trendy w projektowaniu fundamentów morskich elektrowni wiatrowych w Polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej oraz globalnie.
Ze względu na dużą złożoność inwestycje związane z Morskich Energetyką Wiatrową charakteryzują się wysokim poziomem ryzyka i są szczególnie wrażliwe na zmiany otoczenia między innymi w aspekcie technicznym, komercyjnym oraz regulacyjnym. Ryzyko (i szansa) jest obecne na każdym etapie projektu i dotyczy przede wszystkim kosztów, czasu i zakresu oraz związanej z tym jakości oraz terminu rozpoczęcia eksploatacji. Zmienne projektowe zwykle określane jako ryzyko mogą zostać przekształcone w szanse, jeśli zostaną odpowiednio przewidziane, opisane i wycenione oraz aktualizowane na poszczególnych etapach procesu projektowania.
Technologia cyfrowych bliźniaków (ang. Digital twin) ma szanse znacząco poprawić proces projektowy morskich turbin wiatrowych jak również zoptymalizować obsługę już istniejących turbin.
W tej prezentacji technologia cyfrowych bliźniaków zostanie przedstawiona w zastosowaniu do morskich turbin wiatrowych. Wieloletnie doświadczenie firmy Ramboll w dziedzinie aplikacji tejże technologii zostanie po krotce przybliżone na przykładzie produktu True Digital Twin. Dodatkowo kilka przykładów aplikacji tej technologii zostanie przedstawionych.
16:15 – 16:45
PRZERWA KAWOWA
16:45 – 18:30
SESJA III – OD PROJEKTOWANIA DO BUDOWY MFW
W prezentacji zostaną omówione rozwiązania fundamentowe wspierające rozwój sektora energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii. Zaprezentowane zostaną doświadczenia marki dedykowanej rozwiązaniom portowym ForShore by Soletanche Bachy i ciekawych realizacji z zakresu budowy przyłączy oraz portów instalacyjnych oraz serwisowych z uwzględnieniem wykorzystanych technologii, a także korzyści wynikających z ich zastosowania.
Obsługa sektora morskiej energetyki wiatrowej wymaga przygotowania odpowiedniej infrastruktury portowej. Terminale instalacyjne dostosowane do transportu ładunków wielkogabarytowych i ponadnormatywnych nacisków na nabrzeże oraz porty serwisowe umożliwiające obsługę jednostek serwisowych offshore wind są kluczowym elementem planowanego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
Ambitne plany rozwoju tego sektora stanowią inżynierskie wyzwanie w zakresie projektowania i zbudowania obiektów spełniających wysokie wymagania techniczne, ekonomiczne oraz środowiskowe. Nowoczesne, a jednocześnie sprawdzone technologie z zakresu geotechniki i budownictwa morskiego mogą stanowić istotny element umożliwiający realizację tych planów.
Zaprezentowane zostaną metody rozpoznania podłoża gruntowego oraz ich specyfika na obszarach morskich RP na potrzeby posadawiania Morskich Farm Wiatrowych oraz urządzeń służących do wyprowadzenia mocy. Autorzy przedstawią również doświadczenia geologów inżynierskich zdobyte podczas prowadzenia dozoru geologicznego na statkach badawczych przystosowanych do badań podłoża budowlanego pod poziomem dna morskiego.
Autorzy: Edyta Majer, Monika Szabłowska, Adam Popławski, Kamil Wasilewski – Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
20:00 – 00:00
KOLACJA BIESIADNA
KONFERENCJA DZIEŃ II
ŚRODA, 17.05.2023 9:15-12:40
DZIEŃ II
17.05.2023
9:15 – 11:00
SESJA IV – BADANIA PODŁOŻA GRUNTOWEGO NA POTRZEBY POSADAWIANIA MFW
W prezentacji zawarty zostanie aktualny przegląd literatury światowej, obejmujący zagadnienia związane z projektowaniem, realizacją i eksploatacją posadowień obiektów morskiej energetyki wiatrowej. Pokazane będą rozwiązania techniczne (technologie) będące przedmiotem rozwoju z podziałem na rejony świata. Ekspert zestawi również informacje dotyczące stosowanych i rozwijanych metod badawczych z podziałem na badania modelowe w skali laboratoryjnej, badania na obiektach w skali rzeczywistej oraz koncepcje modelowania numerycznego z wykorzystaniem wiodących programów komputerowych dedykowanych do zagadnień geotechnicznych.
Przegląd ma w zamierzeniu autora ułatwić aktualne dyskusje pomiędzy instytucjami, firmami i jednostkami badawczymi, dotyczące zakresu możliwego wsparcia świata nauki dla planowanych i wdrażanych przedsięwzięć inwestycyjnych w zakresie
W trakcie wystąpienia autor zaprezentuje i omówi ekonomiczne, prawno-ustrojowe, infrastrukturalne oraz rynkowe uwarunkowania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przedstawione zostaną realizowane obecnie projekty morskich farm wiatrowych, zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, a także omówione zostaną potencjalne scenariusze rozwoju polskiego rynku offshore wind w okresie do około 2040 r.
Uwarunkowania geopolityczne i klimatyczne zmuszają do efektywnego poszukiwania alternatywnych źródeł energii. Energetyka wiatrowa jest jedną z możliwości, natomiast ograniczenia lokalizacyjne powodują coraz szersze zainteresowanie realizacją takich instalacji w warunkach off shore. Optymalizacja posadowienia takich obiektów wymaga odpowiedniej jakości rozpoznania podłoża oraz dobranego do potrzeb projektowych pakietu parametrów geotechnicznych. Poza opisem właściwości mechanicznych wynikających ze statyki obiektu dochodzą parametry opisujące zachowanie związane z oddziaływaniami dynamicznymi, które przenoszone są na podłoże. Ocena bezpieczeństwa konstrukcji typu off shore wymaga porównania wartości częstotliwości drgań własnych systemu złożonego z konstrukcji wsporczej z częstotliwościami wymuszeń dynamicznych wynikających z prędkości obrotowej rotora, drgań własnych płatów rotora i innych elementów turbiny lub platformy oraz wymuszeń od falowania wody. Te czynniki warunkują zakres badań geotechnicznych, w tym również reżim prowadzenia badań laboratoryjnych w zaawansowanych pomiarowo urządzeniach tj. aparat prostego ścinania i aparat trójosiowego ściskania z napróbkowym pomiarem odkształceń i elementami typu „bender”, w zakresie statycznych i dynamicznych (cyklicznych) obciążeń, czy też pomiary w kolumnie rezonansowej. Rozszerzona metodyka i zakres pomiarowy tych urządzeń pozwala na modelowanie zachowania obiektów off shore oraz ocenę wpływu tj. możliwych przemieszczeń gruntu dna, podmywania fundamentu, czy tłumienia materiałowego konstrukcji od strony gruntu i fundamentu. Możliwości i ograniczenia ustalania wymaganych parametrów geotechnicznych zostaną omówione w referacie na bazie zrealizowanych już badań w akredytowanym laboratorium geotechnicznym.
Autorzy:
- Godlewski, M. Wszędyrówny-Nast., M. Witowski
Przewidywanie zachowania się (pracy) morskich turbin wiatrowych przez ich okres żywotności stanowi ogromne wyzwanie. Charakterystyczne, jako dla ustrojów uznawanych za dynamiczne, poddawanych bardzo wymagającym oddziaływaniom, jest to, że docelowo pracować będą w innych warunkach, niż wynikałoby to z początkowych założeń projektowych. Obciążenia cykliczne mogą prowadzić do progresywnego pogarszania się warunków geotechnicznych (akumulacja odkształceń w zakresie plastycznym, wzrost ciśnień porowych i związana z nimi zmiana sztywności podłoża). Umiejętne przewidywanie tych zmian jest kluczowe na etapie projektowania. Prezentacja ma na celu przedstawienie najnowszych podejść do projektowania dla fundamentów obciążanych cyklicznie, ze szczególnym odniesieniem do warunków panujących w basenie Morza Bałtyckiego.
11:00 – 11:30
PRZERWA KAWOWA
11:30 – 12:40
SESJA V – HDD W REALIZACJACH MFW
Przedstawione zostaną optymalne rozwiązania dla przekraczania linii brzegowej w celu instalacji rurociągów osłonowych z PEHD dla kabli energetycznych. Autor poda warunki brzegowe stosowania HDD w tego typu aplikacjach.
Metody bezwykopowe przekraczania linii brzegowej: HDD, Direct Pipe, Mikrotunel.
Porównanie ekonomiczno techniczne dostępnych metod.
Wpływ prac morskich na całość prac dla danej metody.
Dynamiczny rozwój technologii HDD pozwala na realizację morskich przyłączy infrastruktury technicznej. W prezentacji autor dokona przeglądu wykonanych przekroczeń linii brzegowych w technologii przewiertów HDD.
12:40
ZAKOŃCZENIE OBRAD
12:40
OBIAD