1. Metody bezwykopowej odnowy rurociągów – podział i uwarunkowania decydujące o wyborze metody
Podstawowy podział metod odnowy (rehabilitacji technicznej) przewodów wyróżnia pojęcia naprawy, renowacji i wymiany rurociągów. W ramach prezentacji przedstawiona zostanie klasyfikacja metod odnowy w ujęciu normowym, odniesiona do tych podstawowych pojęć i nazewnictwa stosowanego w teorii i w praktyce. Zaprezentowane zostaną również reprezentatywne technologie występujące w poszczególnych grupach uznanej ogólnie klasyfikacji wraz z uwzględnieniem uwarunkowań decydujących o przyjęciu metody rehabilitacji dla rurociągów będących w różnym stanie uszkodzenia.
2. Uszkodzenia rurociągów z tworzyw sztucznych i ich konsekwencje
W referacie autor omówi problemy związane z praktyczną oceną stanu technicznego przewodów z tworzyw sztucznych. Przedmiotem wystąpienia będą też rozbieżności występujące między zazwyczaj dobrymi wynikami inspekcji wideo a praktyką z wieloletniej eksploatacji rurociągów tworzywowych.
Współautor: Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska
Dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Obronił pracę doktorską pt.: „Ocena i kształtowanie konstrukcji przewodów kanalizacyjnych w ujęciu teorii niezawodności” (1999 r., Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej). Uczestniczył w stażach naukowych na uczelniach w Niemczech (Technische Unversität Dresden i Technische Hochschule w Münster). Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
Specjalizuje się w tematyce oceny stanu technicznego i rehabilitacji przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Jest autorem i współautorem prac ekspertyzowych, realizowanych na Wydziale Budownictwa PWr oraz licznych publikacji naukowo-technicznych w tym jednej monografii zwartej pt. „Badania i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych”.
Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem INŻYNIERIA sp. z o.o., będąc na liście recenzentów czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”.