Współczesny monitoring opadów atmosferycznych
W referacie, na wybranych przykładach, przedstawiony zostanie współczesny monitoring opadów z uwzględnieniem odniesienia do historycznych pomiarów opadu atmosferycznego w Polsce.
Współczesny monitoring opadów należy rozumieć jako zespół elementów składowych, które tworzą sieć pomiarową zarówno w oparciu o stacje manualne, z długimi ciągami pomiarowymi (najdłuższe ciągi pomiarowe sięgają końca XIX w.), jak również współczesną sieć automatycznych stacji pomiarowych oraz sieć radarów meteorologicznych.
W referacie zaprezentowane zostaną również przykłady analizy danych historycznych zarówno w układzie stacji meteorologicznych, jak też analiz przestrzennych, obrazujących czasową i przestrzenną zmienność opadów atmosferycznych.
Na zakończenie przedstawione zostaną metody określania częstotliwości intensywnych opadów atmosferycznych na przykładzie Królewskiego Miasta Krakowa w oparciu o przestrzenne dane radarowe oraz sieci stacji radarowych Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.
Robert Pyrc, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy
Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego, geograf, kartograf, klimatolog. Od 13 lat jest pracownikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB). Obecnie jest starszym specjalistą w zespole opinii i ekspertyz meteorologicznych. Jego zainteresowania zawodowe związane są z opadami atmosferycznymi, analizami przestrzennymi oraz powodziami historycznymi na ziemiach Polskich. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących opadów atmosferycznych, powodzi oraz zmienności elementów meteorologicznych. Jako prelegent uczestniczy w licznych konferencjach naukowych. Jest również uczestnikiem projektów krajowych i międzynarodowych, m.in. Millennium, Carpatclim, Klimat, COST.