Programowanie inwestycji w odwodnieniach miejskich
Podobnie, jak w przypadku większości inwestycji budowlanych, tak i w odniesieniu do odwodnień miejskich od zdefiniowania potrzeby do realizacji projektu mijają lata. Bardzo krótkie jest natomiast okno czasowe na ustalenie optymalnej lokalizacji, rodzaju i parametrów technicznych (roz)budowanego systemu odwodnieniowego. Już na etapie tzw. decyzji środowiskowej parametry te muszą być ustalone i pozostać właściwie niezmienne aż do odbioru zrealizowanej inwestycji. Dlatego tak ważne są wszystkie prace przygotowawcze i koncepcyjne.
W swoim wystąpieniu prelegentka uzasadni, że przy zastosowaniu ogólnodostępnych danych przestrzennych (BDOT, NMT, itp.), nowoczesnych metod ich analiz (GIS) i modelowania (hydrologiczne i hydrauliczne), możliwe jest przygotowanie spójnego, rzetelnego programu odwodnieniowego. Taki program może być opracowany dla całego miasta lub jego hydrologicznie wydzielonej części w relatywnie krótkim czasie i przy kosztach, które stanową ułamek kosztów inwestycyjnych poszczególnych obiektów.
Renata Woźniak-Vecchie, RETENCJAPL sp. z o.o.
Absolwentka Inżynierii Środowiska na Politechnice Gdańskiej i Budownictwa na Uniwersytecie Technicznym w Kaiserslautern (Niemcy).
Stopień doktora nauk technicznych otrzymała na UT Kaiserslautern w 2007 roku na podstawie rozprawy pt.: „Badanie granic obciążalności substratów gruntowych do zaawansowanego oczyszczania ścieków ogólnospławnych w retencyjnych filtrach gruntowych”.
W pracy zawodowej zajmuje się doradztwem technicznym, koncepcjami i projektowaniem obiektów gospodarki ściekowej, w szczególności w zakresie miejskich systemów odwodnieniowych i oczyszczalni ścieków.