Długoletnie finansowanie systemu kanalizacji deszczowej – potencjalne modele w świetle aktualnych regulacji prawnych
W sierpniu 2018 r. minął rok od kiedy wody opadowe i roztopowe utraciły status ścieków. W tym samym czasie rozpoczęło funkcjonowanie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a także weszły w życie przepisy nowego Prawa wodnego, dotyczące opłat za usługi wodne. Nie można przy tym pomijać faktu, że w marcu 2018 r. istotnej zmianie uległy zasady ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.
Na tym tle powstaje z jednej strony pytanie o realną wysokość opłat, jakie ponoszą eksploratorzy kanalizacji deszczowej w nowych realiach prawnych, a z drugiej o to, w jaki sposób zapewnić długoletnie finansowanie tego rodzaju infrastruktury. Mając na uwadze powyższe, celem referatu jest próba przedstawienia potencjalnych rozwiązań prawnych umożliwiających pobór opłat od użytkowników kanalizacji deszczowej, a także przedstawienie dobrych praktyk w tym zakresie.
Panel dyskusyjny: Aktualne aspekty prawne i finansowe w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi
Mikołaj Maśliński, Kancelaria SMM Legal
Prawnik, doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach działalności naukowej i eksperckiej specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym oraz w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z funkcjonowaniem spółek komunalnych. W obszarze jego zainteresowań znajduje się prawo ochrony środowiska, a w szczególności prawo wodne i gospodarka odpadami komunalnymi. Autor licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych na łamach m.in. „Studiów Prawa Publicznego”, „Przeglądu Komunalnego”, czasopisma samorządowego „Wspólnota”, miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, kwartalnika „Kierunek WOD-KAN”, „Czysta Energia” oraz „Forum PPP”. Autor szkoleń dla ośrodków edukacyjnych w tym m.in. dla Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych.