Koncepcje i kryteria doboru rozwiązań zrównoważonych systemów drenażu dla obszaru pasa drogowego
Współcześnie wykonywane systemy odwodnieniowe dróg nie powinny ograniczać się tylko do rozwiązań tradycyjnych. Obecnie systemy te projektuje się przy współudziale rozwiązań zrównoważonych, pozwalających na lokalne zagospodarowanie wód opadowych. Woda deszczowa czy roztopowa trafiająca z powrotem do gruntu odciąża system kanalizacyjny, tym samym ogranicza lub nawet eliminuje ryzyko lokalnych podtopień. Jednocześnie zastosowanie w tych systemach roślinności poprawia znacząco efektywność oczyszczania wód, a także pozytywnie wpływa na mikroklimat i samopoczucie mieszkańców.
Warto jednak pamiętać, że możliwości zastosowania konkretnego rozwiązania zależeć będą od wielkości i ukształtowania dostępnego pod inwestycję terenu, warunków gruntowo-wodnych, a także od charakteru i wielkości odbiornika wód. Z tych względów do każdego projektu należy podejść indywidualnie.
W referacie przedstawione będą koncepcje i kryteria doboru rozwiązań zrównoważonych systemów drenażu dla obszarów pasa drogowego. Kryteria doboru zostały opracowane w postaci macierzy, które umożliwiają szybkie dopasowanie rozwiązań alternatywnych do konkretnej inwestycji. Dodatkowo zaprezentowane będą wskaźniki pozwalające na oszacowanie kosztów odtworzenia, uciążliwości eksploatacji oraz efektywności oczyszczania.
dr hab. Krzysztof Lejcuś, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Naukowiec wieloletnim doświadczeniem w łączeniu pracy badawczej z wdrożeniową. Był pomysłodawcą i koordynatorem projektu GEOSAP, w ramach którego opracowano, opatentowano w UE i skomercjalizowano technologię Hydrobox, pozwalającą oszczędzać wodę w rolnictwie i zieleni miejskiej oraz poprawić bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych. Kierownik opracowania pt. „Katalog dobrych praktyk – zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi pochodzącymi z nawierzchni pasów drogowych” oraz autor licznych publikacji naukowych i projektów dla gospodarki.