III Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi 2018
  • Home
  • Program
  • Partnerzy
  • TYTANY
  • Prelegenci
  • Kontakt
  • Strefa uczestnika
  • Poprzednia edycja

Joanna Bąk

Zastosowanie narzędzi informatycznych w zagospodarowaniu wód opadowych

W referacie przedstawione zostaną nowoczesne narzędzia informatyczne wspomagające proces projektowania infrastruktury i zarządzania gospodarką opadową w mieście. Wśród nich wymienić należy program Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska SWMM z narzędziem Climate Adjustment Tool (CAT) oraz kontrolą Low Impact Development (LID), pozwalającą na uwzględnienie udziału zielonej infrastruktury w modelowaniu odpływu ze zlewni (m.in. zielonych dachów i ogrodów deszczowych), a także innych alternatywnych form zagospodarowania wód opadowych. Przedstawione zostaną także możliwości zastosowania GIS we wspomaganiu zarządzania wodami opadowymi poprzez wprowadzanie zielonej infrastruktury na przykładzie konkretnego miasta. Omówione zostaną również inne programy do modelowania odpływu wód opadowych z różnych form zielonej infrastruktury.

dr inż. Joanna Bąk, Politechnika Krakowska

Absolwentka Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Od 12 lat jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Instytutu Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska tejże uczelni. Jest autorką lub współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, wykonawcą kilku projektów badawczych. Uczestniczy jako prelegentka w licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych oraz w seminariach szkoleniowych.

Paweł Birecki

Zintegrowany układ zagospodarowania wody deszczowej

W referacie omówione zostaną komory drenażowe w kontekście występujących problemów w zakresie gospodarowania wodami opadowymi. Zaprezentowane zostaną m.in. gotowe rozwiązania. Prelegent opowie również o projektowaniu takich systemów oraz o korzyściach wynikających z ich zastosowania.

Paweł Birecki, Uponor Infra sp. z o.o.

Absolwent Melioracji i Inżynierii Środowiska SGGW. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w projektowaniu, doborze i optymalizacji sieci kanalizacyjnych, wodociągów oraz zabudowie kolektorów o dużych średnicach z rur polietylenowych. Od ponad 20 lat pracuje w firmach KWH Pipe oraz Uponor Infra, m.in. na stanowiskach doradcy technicznego i project managera, odpowiedzialnego za wsparcie techniczne sprzedaży.

 

Jędrzej Bujny

Prawno-ekonomiczne warsztaty dotyczące tworzenia kompleksowych systemów pobierania opłat za gospodarowanie wód opadowych i roztopowych

Tematyka warsztatów:

  1. Blok prawny
    • Modele pobierania opłat za deszczówkę w świetle aktualnych uwarunkowań prawnych
    • Model cywilnoprawny vs administracyjnoprawny
    • Powierzchnie uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiaru opłaty
    • Charakterystyka umowy na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
  2. Blok ekonomiczny
    • Bilansowanie finansowe systemu w świetle kosztów związanych z obsługą kanalizacji deszczowej
    • Metodologia wyliczenia wysokości opłaty za odprowadzanie deszczówki
    • Alternatywne źródła finansowania procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych
    • Analiza case study 

 

dr Jędrzej Bujny, Kancelaria SMM Legal

Radca prawny, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Partner i szef działu prawa administracyjnego w Kancelarii Sójka Maciak Mataczyński Adwokaci sp.k. w Poznaniu. W ramach działalności naukowej i eksperckiej specjalizuje się w prawie samorządowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących publicznego transportu zbiorowego, gospodarki komunalnej, ochrony środowiska oraz zagospodarowania odpadów. Autor i współautor ponad stu opracowań naukowych i popularnonaukowych. Autor i współautor blisko trzydziestu ekspertyz dla Biura Analiz Sejmowych, Związku Miast Polskich, Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych. Ekspert prawny i doradca regionalnych i ogólnopolskich organizacji samorządowych i branżowych.

Włodzimierz Dudlik

Panel dyskusyjny: Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?

Włodzimierz Dudlik, AQUANET S.A., Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi

Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Budownictwa Lądowego o kierunku inżynieria środowiska. W branży wodociągowo-kanalizacyjnej pracuje od 1985 r. Zajmował stanowiska na różnych szczeblach kierowniczych. W latach 2003–2015 pełnił funkcję dyrektora technicznego i członka zarządu Aquanet S.A. W ramach organizacji był odpowiedzialny za realizację inwestycji z funduszy europejskich. Jest współautorem, uczestnikiem modernizacji i rozbudowy systemu wodociągowo-kanalizacyjnego aglomeracji poznańskiej. Zawodowo w sposób szczególny związany z technologią oczyszczania ścieków i przetwarzaniem osadu. W działaniach zawsze zaangażowany na rzecz ochrony środowiska. Obecnie sprawuje stanowisko dyrektora departamentu technologii oraz pełnomocnika prezydenta m. Poznania ds. gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi.

Grzegorz Gałabuda

Prawno-ekonomiczne warsztaty dotyczące tworzenia kompleksowych systemów pobierania opłat za gospodarowanie wód opadowych i roztopowych

Tematyka warsztatów:

  1. Blok prawny
    • Modele pobierania opłat za deszczówkę w świetle aktualnych uwarunkowań prawnych
    • Model cywilnoprawny vs administracyjnoprawny
    • Powierzchnie uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiaru opłaty
    • Charakterystyka umowy na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych
  2. Blok ekonomiczny
    • Bilansowanie finansowe systemu w świetle kosztów związanych z obsługą kanalizacji deszczowej
    • Metodologia wyliczenia wysokości opłaty za odprowadzanie deszczówki
    • Alternatywne źródła finansowania procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych
    • Analiza case study 

 

Grzegorz Gałabuda, SID Szkolenia i Doradztwo sp. z o.o.

Ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Posiada kwalifikacje w zakresie: finansów przedsiębiorstw komunalnych i gmin, zarządzania projektami, doradztwa w zakresie systemów organizacji usług komunalnych oraz restrukturyzacji i prywatyzacji podmiotów gospodarczych sektora komunalnego.
Jest biegłym w sprawach ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, a także w zakresie ustalania cen hurtowego odbioru ścieków, powoływanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ponadto jest biegłym Najwyższej Izby Kontroli w zakresie weryfikacji wniosków o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
W latach 2011–2012 pełnił funkcję prezesa zarządu spółki Wodociągi i Kanalizacja. W latach 2012–2015 był prezesem zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia sp. z o.o. w Otwocku.
Jest doradcą zarządów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych z wieloletnim doświadczeniem.

 

 

Wiesław Kalina

Panel dyskusyjny: Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?

Wiesław Kalina, z-ca dyrektora ds. infrastruktury technicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej. Ukończył studia podyplomowe Master of Business Administration. Posiada bogate, czterdziestoletnie doświadczenie zawodowe. Od dziesięciu lat pracuje w Urzędzie Miasta Poznania w Wydziale Gospodarki Komunalnej na stanowisku zastępcy dyrektora ds. infrastruktury technicznej. Zajmuje się m.in. sprawami dotyczącymi zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Współpracuje w tym zakresie ze spółką Aquanet S.A. Obecnie uczestniczy przy opracowywaniu strategii zarządzania wodami opadowymi i roztopowymi dla terenu Miasta Poznania.

 

Jadwiga Królikowska

Adaptacja obszarów zurbanizowanych do zmian klimatu poprzez zastosowanie wybranych form zielonej infrastruktury na przykładzie miasta Krakowa

W referacie przedstawiona zostanie kwestia skutków zmian klimatycznych w jednostkach zurbanizowanych oraz możliwości zieleni w ich niwelacji. Dla miasta Krakowa zobrazowana zostanie struktura przestrzenna rozmieszczenia zielonych ścian, szczególnie w odniesieniu do głównych ciągów komunikacyjnych.

dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK, Politechnika Krakowska

Absolwentka Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Krakowskiej. Stopień doktora nauk technicznych otrzymała w 1997 r. na podstawie rozprawy pt. „Niezawodność syfonów kanalizacyjnych”. Stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska uzyskała w 2011 r. na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej na podstawie rozprawy pt. „Niezawodność funkcjonowania i bezpieczeństwa sieci kanalizacyjnej”.

Pracuje na Politechnice Krakowskiej w Katedrze Wodociągów, Kanalizacji i Monitoringu Środowiska. Obszar i zakres jej zainteresowań naukowych obejmuje funkcjonowanie i bezpieczeństwo systemów kanalizacyjnych (konwencjonalnych, niekonwencjonalnych), możliwości jej podniesienia, zagospodarowanie wód opadowych, zmniejszenia negatywnych skutków wód  deszczowych na odbiornik. Efektem zainteresowania zagadnieniami zrównoważonej gospodarki wodami opadowymi był m.in. projekt badawczy, finansowany przez b. KBN, a którego głównym celem była ocena przydatności hydroseparatora, przelewu o zakrzywionej koronie przelewowej i stycznym wlocie do przelewu, do podczyszczania ścieków opadowych.

Jest współautorem m.in. podręcznika pt. „Wody opadowe – odprowadzenie, zagospodarowanie, podczyszczanie i wykorzystanie”, wyróżnionego nagrodą zespołową Rektora Politechniki Krakowskiej I stopnia.

Krzysztof Lejcuś

Koncepcje i kryteria doboru rozwiązań zrównoważonych systemów drenażu dla obszaru pasa drogowego

Współcześnie wykonywane systemy odwodnieniowe dróg nie powinny ograniczać się tylko do rozwiązań tradycyjnych. Obecnie systemy te projektuje się przy współudziale rozwiązań zrównoważonych, pozwalających na lokalne zagospodarowanie wód opadowych. Woda deszczowa czy roztopowa trafiająca z powrotem do gruntu odciąża system kanalizacyjny, tym samym ogranicza lub nawet eliminuje ryzyko lokalnych podtopień. Jednocześnie zastosowanie w tych systemach roślinności poprawia znacząco efektywność oczyszczania wód, a także pozytywnie wpływa na mikroklimat i samopoczucie mieszkańców.

Warto jednak pamiętać, że możliwości zastosowania konkretnego rozwiązania zależeć będą od wielkości i ukształtowania dostępnego pod inwestycję terenu, warunków gruntowo-wodnych, a także od charakteru i wielkości odbiornika wód. Z tych względów do każdego projektu należy podejść indywidualnie.

W referacie przedstawione będą koncepcje i kryteria doboru rozwiązań zrównoważonych systemów drenażu dla obszarów pasa drogowego. Kryteria doboru zostały opracowane w postaci macierzy, które umożliwiają szybkie dopasowanie rozwiązań alternatywnych do konkretnej inwestycji. Dodatkowo zaprezentowane będą wskaźniki pozwalające na oszacowanie kosztów odtworzenia, uciążliwości eksploatacji oraz efektywności oczyszczania.

dr hab. Krzysztof Lejcuś, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Naukowiec wieloletnim doświadczeniem w łączeniu pracy badawczej z wdrożeniową. Był pomysłodawcą i koordynatorem projektu GEOSAP, w ramach którego opracowano, opatentowano w UE i skomercjalizowano technologię Hydrobox, pozwalającą oszczędzać wodę w rolnictwie i zieleni miejskiej oraz poprawić bezpieczeństwo budowli hydrotechnicznych. Kierownik opracowania pt. „Katalog dobrych praktyk – zasady zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi pochodzącymi z nawierzchni pasów drogowych” oraz autor licznych publikacji naukowych i projektów dla gospodarki.

Marcin Łukaszewicz

Model zarządzania kanalizacją deszczową na przykładzie miasta Krakowa

W przypadku dużych miast, takich jak np. Kraków, kanalizacja deszczowa jest jednym z podstawowych systemów zapewniających bezpieczne funkcjonowanie miasta. Sprawne zarządzanie tak rozległym systemem jest niezwykle ważne zarówno w czasie pogody bezdeszczowej, jak również w okresach występowania intensywnych opadów atmosferycznych.

Podczas wystąpienia zaprezentowany zostanie model zarządzania kanalizacją deszczową funkcjonującą obecnie w Krakowie. Prelegent omówi także podział kompetencji pomiędzy poszczególnymi jednostkami a właścicielem systemu oraz perspektywy rozwoju i zarządzania kanalizacją deszczową.

Marcin Łukaszewicz, MPWiK S.A. w Krakowie

Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej w specjalności Inżynieria Komunalna. Od 2010 r. pracuje z Zakładzie Sieci Kanałowej MPWiK S.A. w Krakowie. Specjalizuje się w bezwykopowych renowacjach sieci kanalizacyjnej.

Mikołaj Maśliński

Długoletnie finansowanie systemu kanalizacji deszczowej – potencjalne modele w świetle aktualnych regulacji prawnych

W sierpniu 2018 r. minął rok od kiedy wody opadowe i roztopowe utraciły status ścieków. W tym samym czasie rozpoczęło funkcjonowanie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a także weszły w życie przepisy nowego Prawa wodnego, dotyczące opłat za usługi wodne. Nie można przy tym pomijać faktu, że w marcu 2018 r. istotnej zmianie uległy zasady ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Na tym tle powstaje z jednej strony pytanie o realną wysokość opłat, jakie ponoszą eksploratorzy kanalizacji deszczowej w nowych realiach prawnych, a z drugiej o to, w jaki sposób zapewnić długoletnie finansowanie tego rodzaju infrastruktury. Mając na uwadze powyższe, celem referatu jest próba przedstawienia potencjalnych rozwiązań prawnych umożliwiających pobór opłat od użytkowników kanalizacji deszczowej, a także przedstawienie dobrych praktyk w tym zakresie.

Panel dyskusyjny: Aktualne aspekty prawne i finansowe w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi

Mikołaj Maśliński, Kancelaria SMM Legal

Prawnik, doktorant w Katedrze Publicznego Prawa Gospodarczego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach działalności naukowej i eksperckiej specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym oraz w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z funkcjonowaniem spółek komunalnych. W obszarze jego zainteresowań znajduje się prawo ochrony środowiska, a w szczególności prawo wodne i gospodarka odpadami komunalnymi. Autor licznych publikacji naukowych oraz popularnonaukowych na łamach m.in. „Studiów Prawa Publicznego”, „Przeglądu Komunalnego”, czasopisma samorządowego „Wspólnota”, miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”, kwartalnika „Kierunek WOD-KAN”, „Czysta Energia” oraz „Forum PPP”. Autor szkoleń dla ośrodków edukacyjnych w tym m.in. dla Wielkopolskiego Ośrodka Kształcenia i Studiów Samorządowych.

Grzegorz Miś

Zintegrowany układ zagospodarowania wody deszczowej

Grzegorz Miś, NavoTech Inżynieria Środowiska sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Śląskiej wydziału Inżynierii Środowiska. Pracę zawodową rozpoczynał w biurach projektowych. Po okresie zakończonym praktyką na budowie w firmie wykonawczej uzyskał branżowe uprawnienia projektowe. Ma za sobą wieloletni okres pracy w charakterze doradcy technicznego w zakresie produktów dla branży wodno-kanalizacyjnej, co wiązało się ze stałą współpracą z projektantami, przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi oraz gazowniczymi. Zdobył także doświadczenie zawodowe na stanowiskach menadżera produktu oraz inżyniera sprzedaży. Obecnie jest zatrudniony w firmie NAVOTECH Inżynieria Środowiska jako project manager. Zajmuje się doborem i projektowaniem urządzeń i produktów związanych z oczyszczaniem i zagospodarowaniem wody deszczowej oraz oczyszczaniem ścieków.

Maciej Mrowiec

Porównanie systemów kanalizacji ogólnospławnej i rozdzielczej

Autor w referacie przedstawi wady i zalety systemów kanalizacji ogólnospławnej i rozdzielczej. Skupi się także na aspektach oddziaływania na środowisko oraz przeanalizuje wpływ tych systemów na działanie oczyszczalni ich ścieków.

dr hab. inż. Maciej Mrowiec prof. nadzw. PCz, Politechnika Częstochowska

Absolwent Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej. Stopień doktora nauk technicznych otrzymał w roku 2003 za rozprawę pt. „Teoretyczno-eksperymentalna analiza hydraulicznego działania rurowych zbiorników retencyjnych w kanalizacji deszczowej”, w której opisane zostały autorskie rozwiązania konstrukcyjne. Kierownik dwóch grantów badawczych, poświęconych problematyce sterowania w czasie rzeczywistym przepływem ścieków w systemach kanalizacyjnych, finansowanych przez MNiSW.

W roku 2010 uzyskał stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie inżynieria środowiska na podstawie rozprawy pt. „Efektywne wymiarowanie i dynamiczna regulacja kanalizacyjnych zbiorników retencyjnych”. Jego działalność badawcza obejmuje zarówno rozwój innowacyjnych konstrukcji zbiorników, jak i metod obliczania wymaganej pojemności urządzeń retencyjnych. Wyniki swoich badań opublikował w indeksowanych czasopismach krajowych i zagranicznych (m.in. Water Science and Technology), a także prezentował na najważniejszych międzynarodowych konferencjach dotyczących problematyki gospodarowania wodami i ściekami opadowymi (Int. Conference on Urban Drainage, Urban Drainage Modeling, Novatech).

Jest autorem i współautorem patentów i zgłoszeń patentowych obejmujących zbiorniki retencyjne oraz urządzenia infiltracyjno-retencyjne. Wykonywał liczne ekspertyzy i prace zlecone dla przedsiębiorstw z branży wodociągowo-kanalizacyjnej. Obecnie pełni funkcję prorektora ds. innowacji i rozwoju Politechniki Częstochowskiej.

 

 

Florian Piechurski

Analiza systemów odzysku wody deszczowej dla budynku biurowego

Tematem wystąpienia będzie analiza systemów odzysku wody dla budynku użyteczności publicznej. Na podstawie danych z eksploatacji instalacji odzysku wody deszczowej w budynku biurowym, zebranych w ciągu dwóch lat, wykonano obliczenia zużycia wody. Pomiary posłużyły do wykonania obliczeń kosztów związanych z oszczędnością wody kupowanej z sieci wodociągowej. Dane archiwalne związane z kosztami budowy instalacji wykorzystano do dokonania oceny zwrotu kosztów tej inwestycji.

Bazując na projekcie architektonicznym, wykonano projekt wykonawczy instalacji wodociągowej z możliwością wykorzystania wody deszczowej w budynku biurowym. Wybrano lokalizację zbiornika wody deszczowej i zaprojektowano instalację do odzysku wody wraz z dwoma sposobami dezynfekcji. Na postawie wykonanych kosztorysów dokonano oceny ekonomicznej obu rozwiązań i obliczeń czasu zwrotu wydatków na tego typu przedsięwzięcia.

dr inż. Florian G. Piechurski, Politechnika Śląska

 

Tomasz Poloczek

Zastosowanie odwodnień w trudnych warunkach drogowych na przykładzie wybranych realizacji

Tomasz Poloczek, HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Opolskiej na Wydziale Mechanicznym, specjalizacja: inżynieria środowiska. Początkowo pracował jako logistyk oraz doradca techniczny w transporcie ciekłych chemikaliów. Od 2009 r. pracuje w firmie HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o. na stanowisku doradcy technicznego ds. biur projektowych w zakresie systemów zebrania oraz zagospodarowania wód opadowych, jak i systemów kanalizacji.

Robert Pyrc

Współczesny monitoring opadów atmosferycznych

W referacie, na wybranych przykładach, przedstawiony zostanie współczesny monitoring opadów z uwzględnieniem odniesienia do historycznych pomiarów opadu atmosferycznego w Polsce.

Współczesny monitoring opadów należy rozumieć jako zespół elementów składowych, które tworzą sieć pomiarową zarówno w oparciu o stacje manualne, z długimi ciągami pomiarowymi (najdłuższe ciągi pomiarowe sięgają końca XIX w.), jak również współczesną sieć automatycznych stacji pomiarowych oraz sieć radarów meteorologicznych.

W referacie zaprezentowane zostaną również przykłady analizy danych historycznych zarówno w układzie stacji meteorologicznych, jak też analiz przestrzennych, obrazujących czasową i przestrzenną zmienność opadów atmosferycznych.

Na zakończenie przedstawione zostaną metody określania częstotliwości intensywnych opadów atmosferycznych na przykładzie Królewskiego Miasta Krakowa w oparciu o przestrzenne dane radarowe oraz sieci stacji radarowych Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Robert Pyrc, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy

Absolwent geografii Uniwersytetu Pedagogicznego, geograf, kartograf, klimatolog. Od 13 lat jest pracownikiem Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB). Obecnie jest starszym specjalistą w zespole opinii i ekspertyz meteorologicznych. Jego zainteresowania zawodowe związane są z opadami atmosferycznymi, analizami przestrzennymi oraz powodziami historycznymi na ziemiach Polskich. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych dotyczących opadów atmosferycznych, powodzi oraz zmienności elementów meteorologicznych. Jako prelegent uczestniczy w licznych konferencjach naukowych. Jest również uczestnikiem projektów krajowych i międzynarodowych, m.in. Millennium, Carpatclim, Klimat, COST.

 

Bartosz Rakoczy

Wody opadowe i roztopowe w świetle obowiązujących przepisów

Panel dyskusyjny: Aktualne aspekty prawne i finansowe w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi

prof. dr hab. Bartosz Rakoczy, Izba Gospodarcza “Wodociągi Polskie”

Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Ochrony Środowiska UMK w Toruniu, profesor UKW w Bydgoszczy, radca prawny, wspólnik kancelarii radców prawnych, radca prawny Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, autor wielu publikacji z zakresu prawa ochrony środowiska, prawa cywilnego, prawa kanonicznego.

 

 

Tadeusz Rzepecki

Kanalizacja opadowa w miastach – kto powinien zarządzać systemem?

Panel dyskusyjny: Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?

dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o., przewodniczący Rady IGWP

Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, prezes zarządu Tarnowskich Wodociągów sp. z o. o., członek Komitetu Ochrony Środowiska i Komitetu Gospodarki Miejskiej przy Krajowej Izbie Gospodarczej, członek Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, członek Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, członek rady programowej czasopisma „Technologia wody”.
Z wykształcenia fizyk i chemik, dr nauk technicznych, inżynier specjalista I stopnia. Jest też nauczycielem akademickim, autorem kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych oraz monografii „Historia tarnowskich wodociągów i kanalizacji – od drugiej połowy XV wieku do 2010 roku”, współautor kilku książek, w tym „Encyklopedii Tarnowa”.

 

Jan Schwenk

Model wyliczenia odpływu wód opadowych opracowany dla określenia wysokości opłat za usługi wodne w Zakopanem

W ramach wystąpienia przedstawiona zostanie stosowana w Zakopanem metodyka obliczeniowa ilości wód opadowych na potrzeby ustalenia wysokości opłat za usługi wodne. Przyjęty model opiera się na publikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) danych o wielkości dobowych opadów atmosferycznych i pozwala odnieść je do zinwentaryzowanych powierzchni odwadnianych w zlewniach. Przyjęta metodyka umożliwia symulację wysokości opłat, które za określony kwartał zostaną naliczone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w myśl przepisów ustawy Prawo wodne.

Panel dyskusyjny: Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?

Jan Schwenk, Urząd Miasta Zakopane

Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie na wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji. Od 2007 r. pracownik Urzędu Miasta Zakopane, Inspektor Wydziału Ochrony Środowiska, realizujący zadania z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej.

Paweł Senderek

Panel dyskusyjny: Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?

Paweł Senderek, wiceprezes MPWiK S.A. w Krakowie

Z Wodociągami Krakowskimi jest związany od roku 1999. Pracę w spółce rozpoczął na stanowisku kierownika działu przetargów i umów, a następnie zdobywał doświadczenie pełniąc m.in. funkcje: głównego specjalisty – pełnomocnika prezesa ds. udzielania zamówień i przygotowania inwestycji, zastępcy dyrektora ds. inwestycji i rozwoju, zastępcy dyrektora ds. inwestycji i funduszy europejskich, p.o. dyrektora ds. techniczno-inwestycyjnych. Przed powołaniem na wiceprezesa zarządu pracował na stanowisku dyrektora technicznego. Od 14.09.2004 r. był również prokurentem samoistnym MPWiK S.A.

Andrzej Sidorski

Finansowanie przedsięwzięć dotyczących gospodarowania wodami opadowymi w miastach

Panel dyskusyjny: Aktualne aspekty prawne i finansowe w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi

Andrzej Sidorski, Główny specjalista w Departamencie Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska NFOŚiGW

Absolwent Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie (1992). Od 2008 r. związany jest ze sprawami finansowania szeroko pojętej gospodarki wodnej, koordynator programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Budowa, przebudowa i odbudowa obiektów hydrotechnicznych”. Od 2011 r. jest koordynatorem projektów finansowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Katarzyna Siekanowicz-Grochowina

Polski Atlas Natężeń Deszczów (PANDa) – aktualne źródło danych o opadach

Polski Atlas Natężeń Deszczów PANDa powstaje w ramach projektu prowadzonego przez RetencjaPL sp. z o.o. we współpracy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki, dofinasowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (POIR.01.01.01-00-1428/15). Celem PANDa jest dostarczenie aktualnych i wiarygodnych modeli opadowych dla potrzeb projektowania, modelowania oraz eksploatacji systemów odwodnienia w Polsce.

W ramach prezentacji przedstawione zostanie porównanie pomiędzy natężeniami opadów z wielolecia 1986–2015, które stanowią kanwę Polskiego Atlasu Natężeń Miarodajnych PANDa, a używanymi obecnie w praktyce inżynierskiej wartościami z modeli: Błaszczyka oraz Bogdanowicz-Stachý. Omówiony zostanie także warsztat dwóch rodzin modeli PANDa – tzw. modeli fizykalnych  i probabilistycznych. Te pierwsze cechuje mniejsza złożoność – opracowane zostały one dla prawdopodobieństw przewyższenia 10%, 20%, 50% i 100% (częstości odpowiednio: C=10 lat, C=5 lata, C=2 lat, C=1 rok). Te drugie stanowią bardziej elastyczne narzędzie do wyznaczenia natężeń miarodajnych deszczu. Są bardziej złożone, jednakże umożliwiają pozyskanie natężeń miarodajnych opadów dla dowolnie zadanego prawdopodobieństwa i czasu ich trwania.

Oba rodzaje modeli, fizykalne i probabilistyczne – cechuje wysoki stopień dopasowania do danych obserwacyjnych. Obecnie modele przygotowane zostały dla zbioru stu stacji opadowych, stanowiących podstawę opracowania Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów (PANDa). Docelowo, dzięki zastosowaniu metod geostatystycznych, modele opadowe PANDa będą dostępne dla przestrzeni całej Polski. Już dzisiaj są one stosowane m. in. w Poznaniu, Łodzi, Gliwicach, Rumi, Częstochowie, Słupsku czy Starogardzie Gdańskim, a dzięki współpracy z firmą Ecol-Unicon możliwe jest obliczenie niezbędnej objętości zbiornika retencyjnego wód opadowych z wykorzystaniem modeli PANDa.

Katarzyna Siekanowicz-Grochowina, RETENCJAPL sp. z o.o.

Absolwentka Planowania Przestrzennego oraz Inżynierii Środowiska na Politechnice Wrocławskiej. Doktorantka na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. W pracy doktorskiej podejmuje tematykę miejskiego pola opadowego. Zawodowo zajmuje się systemami informacji geograficznej (GIS). Jest współautorką Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów Miarodajnych (PANDa).

Witold Sumisławski

O wodach opadowych i roztopowych inaczej

Problematyka zagospodarowania wód opadowych i roztopowych często jest zawężana do kategorii zjawisk o znaczeniu lokalnym, skoncentrowanych na obszarach silnie zurbanizowanych o wysokim stopniu uszczelnienia powierzchni. Odpowiedzialnością za przeciwdziałanie i zwalczanie skutków nawalnych deszczy obarcza się głównie gminy i miejskie struktury zarządzające melioracjami czy kanalizacją. Wobec gwałtownych zmian klimatu koniecznością staje się szersze, bardziej holistyczne podejście do powodzi miejskich. Właściwe gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi w gminie powinno rozpatrywać się w kontekście ich wpływu na bezpieczeństwo powodziowe o zasięgu lokalnym, a sumarycznie regionalnym i ogólnopolskim. To samo odnosi się do przeciwdziałania coraz to bardziej niebezpiecznym zjawiskom suszy hydrologicznej. Postuluje się, aby w tej i w kolejnych edycjach cyklu opracowywania Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz dotyczących przeciwdziałaniu suszy, przeanalizować i uwzględnić oddziaływanie spływu powierzchniowego z terenów o niskiej retencji gruntowej, a w szczególności uszczelnionych powierzchni miejskich, na bezpieczeństwo powodziowe kraju oraz uwzględnienie zdolności do retencjonowania wód opadowych i roztopowych w obszarach miejskich. Takie całościowe, ponadgminne podejście umożliwi nie tylko kompleksowe spojrzenie na narastające zagrożenia dla obszarów miejskich, pochodzące od zmian klimatu, ale również pozwoli na uruchomienie środków dotychczas przyporządkowanych i ograniczanych do działań przeciwpowodziowych czy zwalczania skutków suszy.

Panel dyskusyjny: Aktualne aspekty prawne i finansowe w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi

Witold Sumisławski, SU-MAN

Właściciel firmy doradczej, menedżer o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu sektorem publicznym i prywatnym. Specjalizuje się w zarządzaniu strategicznym i operacyjnym w gospodarce wodnej na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym. Twórca wizji i strategii organizacji. Ekspert w zakresie konsolidacji gospodarki wodnej, tworzenia prawa na poziomie międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Autor kilkudziesięciu opracowań, analiz, ekspertyz dla podmiotów zagranicznych i krajowych, m.in. z obszaru europejskich systemów taryfowych, regulacji taryf oraz wpływu opłat za wodę i ścieki na dochody rozporządzalne w Polsce, analizy wielokryterialnej (MCA) wielowariantowego strategicznego projektu systemu zaopatrzenia aglomeracji w wodę.

 

Wojciech Szpakowski

Gdański system monitoringu hydrologicznego

Panel dyskusyjny: Kto i w jakim zakresie powinien być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi i roztopowymi?

dr inż. Wojciech Szpakowski, Gdańskie Wody sp. z o.o.

Jest dr. inż. inżynierii środowiska oraz inż. budownictwa. Kieruje działem projektów rozwojowych w spółce Gdańskie Wody. Jest pracownikiem dydaktycznym w Katedrze Hydrotechniki Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej. Jako autor lub współautor przygotował około 40 publikacji naukowych oraz dydaktycznych z zakresu hydrauliki, hydrologii, hydrogeologii oraz ponad 20 dzieł eksperckich (w tym opinie hydrologiczne wykorzystywane w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych). Aktualnie prowadzi takie przedmioty, jak: Melioracje i Odwodnienia, Prawo Wodne, Hydrologia Meteorologia i Klimatologia. Jest wykładowcą studium podyplomowego na kierunku Współczesne metody hydrologii inżynierskiej w gospodarce wodnej, realizowanego na Politechnice Gdańskiej.

 

 

 

Emilia Topolnicka

Walka z nielegalnymi przyłączeniami do sieci deszczowej. Jak bronić się przed nielegalnymi zrzutami wód opadowych i roztopowych do sieci?

Odprowadzanie wód opadowych i roztopowych z terenów zurbanizowanych jest zagadnieniem istotnym zarówno dla jednostek samorządu terytorialnego, mieszkańców gmin, jak i przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych. Z perspektywy tych ostatnich podmiotów gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi wiąże się także z problematyką nielegalnych przyłączeń do sieci kanalizacji deszczowej. W wystąpieniu umówione zostaną aktualne regulacje prawne związane z nielegalnym zrzutem wód opadowych i roztopowych do sieci kanalizacji deszczowej, a także wskazane zostaną instrumenty prawne, z których przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne mogą korzystać w walce z nielegalnym odprowadzaniem tych wód.

Emilia Topolnicka, Kancelaria SMM Legal

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku prawo. Prawnik w kancelarii SMM Legal. Wpisana na listę aplikantów adwokackich przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poznańskich kancelariach prawnych o zróżnicowanym profilu działalności, przede wszystkim związanych z obsługą przedsiębiorstw przesyłowych. Interesuje się prawem administracyjnym, szczególnie prawem samorządowym i zagadnieniami związanymi z gospodarką komunalną jednostek samorządu terytorialnego.

Renata Woźniak-Vecchie

Programowanie inwestycji w odwodnieniach miejskich

Podobnie, jak w przypadku większości inwestycji budowlanych, tak i w odniesieniu do odwodnień miejskich od zdefiniowania potrzeby do realizacji projektu mijają lata. Bardzo krótkie jest natomiast okno czasowe na ustalenie optymalnej lokalizacji, rodzaju i parametrów technicznych (roz)budowanego systemu odwodnieniowego. Już na etapie tzw. decyzji środowiskowej parametry te muszą być ustalone i pozostać właściwie niezmienne aż do odbioru zrealizowanej inwestycji. Dlatego tak ważne są wszystkie prace przygotowawcze i koncepcyjne.

W swoim wystąpieniu prelegentka uzasadni, że przy zastosowaniu ogólnodostępnych danych przestrzennych (BDOT, NMT, itp.), nowoczesnych metod ich analiz (GIS) i modelowania (hydrologiczne i hydrauliczne), możliwe jest przygotowanie spójnego, rzetelnego programu odwodnieniowego. Taki program może być opracowany dla całego miasta lub jego hydrologicznie wydzielonej części w relatywnie krótkim czasie i przy kosztach, które stanową ułamek kosztów inwestycyjnych poszczególnych obiektów.

Renata Woźniak-Vecchie, RETENCJAPL sp. z o.o.

Absolwentka Inżynierii Środowiska na Politechnice Gdańskiej i Budownictwa na Uniwersytecie Technicznym w Kaiserslautern (Niemcy).
Stopień doktora nauk technicznych otrzymała na UT Kaiserslautern w 2007 roku na podstawie rozprawy pt.: „Badanie granic obciążalności substratów gruntowych do zaawansowanego oczyszczania ścieków ogólnospławnych w retencyjnych filtrach gruntowych”.
W pracy zawodowej zajmuje się doradztwem technicznym, koncepcjami i projektowaniem obiektów gospodarki ściekowej, w szczególności w zakresie miejskich systemów odwodnieniowych i oczyszczalni ścieków. 

Piotr Ziętara

Panel dyskusyjny: Aktualne aspekty prawne i finansowe w gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi

Piotr Ziętara, prezes MPWiK S.A. w Krakowie

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji i współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem. Związany z Wodociągami Krakowskimi od 2001 r. Pracę rozpoczął jako referent, w kolejnych latach stopniowo awansował, m.in. na stanowiska: Kierownika Biura Zarządu i PR (jednocześnie rzecznika prasowego MPWiK S.A.), Dyrektora ds. Organizacji i Zarządzania Personelem, a następnie Wiceprezesa Zarządu – Dyrektora Zarządzającego. Z dniem 1 kwietnia 2017 r. powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki.
Od lat współpracuje ze światem nauki, będąc Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego. Jest członkiem zespołu konsultacyjnego i uczestniczy w pracach nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, działającego w ramach struktur Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Jest także ekspertem współuczestniczącym w procesie legislacyjnym związanym z projektem nowego Prawa Wodnego oraz przedstawicielem Izby Gospodarczej w Komisji EUREAU ds. ścieków przy Komisji Europejskiej.


  • konf
  • portal
  • fb

Organizator

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


Fundacja Promocji Nowej Huty

Partner

WFOSiGW

Zadanie zostało zrealizowane przy pomocy
środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Krakowie.

Kontakt

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW



Porozmawiajmy

Kwestie merytoryczne:

Paweł KośmiderPaweł Kośmider
gsm: +48 606 214 393
pawel.kosmider@inzynieria.com

 

Agata SumaraAgata Sumara
gsm: +48 698 532 869
agata@inzynieria.com

 

Sprzedaż:

Maciej GórnisiewiczMaciej Górnisiewicz
gsm: +48 660 288 299
marketing.ib@inzynieria.com

 

Anita KaczmarczykAnita Kaczmarczyk
gsm: +48 698 005 606
konferencje@inzynieria.com

 

Dagna KaczmarczykDagna Kaczmarczyk
gsm: +48 660 450 808
konferencje.wi@inzynieria.com

Kwestie organizacyjne:

Izabela TarnackaIzabela Tarnacka
gsm: +48 536 487 138
biuro@inzynieria.com

 

 


WFOŚiGW w Krakowie

POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:

bp button ib button gwb button cipp button

Polityka prywatności
All rights reserved. Copyright © 2018 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.