Nagrody TYTAN 2018
Nagrody TYTAN to przyznawane przez Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o. wyróżnienia dla najlepszych projektów i produktów od 16 lat. W tym roku przyznamy statuetki również dla projektów i produktów związanych z branżą wód opadowych i roztopowych. Kandydatami do nagrody mogą zostać zarówno projekty już zrealizowane, jak i planowane, będące na etapie koncepcji oraz wykonawstwo projektu, a także innowacyjne produkty, dostępne na polskim rynku, stosowane w ww. obszarze. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wybiera jury, w skład którego wchodzą uznani eksperci – uczestnicy rynku i przedstawiciele ośrodków naukowych, badawczych oraz branżowych stowarzyszeń.
Nagrody w obszarach: Produkt roku oraz Projekt roku zostały wręczone podczas uroczystej Gali w dniu 12 września.
Zwycięzców wyłoniła komisja w składzie:
- Adam Gołębiewski, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”
- Paweł Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.
- dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK, Politechnika Krakowska
- dr hab. inż. Paweł Licznar, Politechnika Wrocławska
- dr hab. inż. Maciej Mrowiec prof. nadzw. PCz, Politechnika Częstochowska
- dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej
Nominacje i laureaci Nagrody TYTAN 2018:
Projekt roku
TYTANEM 2018 uhonorowano spółkę Miejskie Wodociągi i Kanalizację w Bydgoszczy za projekt obejmujący budowę i przebudowę kanalizacji deszczowej oraz dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy, dzięki której miasto ma zostać zabezpieczone przed skutkami deszczy nawalnych oraz dużej ilości wód opadowych (36 pkt.).
W tej kategorii nominowani byli także oraz otrzymali wyróżnienia:
Miasto Piła za projekt obejmujący przebudowę i rozbudowę ul. Wawelskiej w ramach przedsięwzięcia „Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych i powojskowych na terenie miasta Piły – rozwój strefy przemysłowej Piła południowo-wschodnia”. W projekcie wykonawczym założono zbieranie, retencję i rozsączanie wody deszczowej (28 pkt.);
MGGP S.A. za opracowanie koncepcji modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego w mieście Radom w oparciu o model symulacyjny zurbanizowanej zlewni miejskiej, a w tym przygotowanie matematycznych modeli hydraulicznych warunków pracy sieci kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci rzecznej (26 pkt.).
Produkt roku
Produktem roku ogłoszono Polski Atlas Natężeń Deszczów PANDa (projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, POIR.01.01.01-00-1428/15), zawierający precyzyjne dane z okresu 30 lat o natężeniach deszczów miarodajnych dla wszystkich miast w Polsce i będący pierwszym takim narzędziem dedykowanym potrzebom hydrologii miejskiej i projektowaniu systemów odprowadzania, rozsączania, retencjonowania i wykorzystywania wód opadowych, wdrażany na rynek przez RETENCJAPL sp. z o.o. (34 pkt.).
Z kolei wyróżnienia przyznano za:
Systemowe zagospodarowanie wód deszczowych dla zabudowy rozproszonej – IT-Sewer i Vertical IT oraz moduły skrzynkowe – dzięki zastosowaniu tego systemu można całkowicie zrezygnować z budowy w danym miejscu tradycyjnej kanalizacji deszczowej i transportu wód. Jest to produkt firmy Wavin Polska S.A. (24 pkt.);
Retencyjny kanał ściekowy – innowacyjny system spełniający jednocześnie dwie funkcje w systemie kanalizacyjnym: hydrauliczną, związaną z transportem określonego strumienia ścieków i retencyjną, umożliwiającą gromadzenie okresowego nadmiaru dopływających ścieków deszczowych ze zlewni; zgłoszony przez firmę Uponor Infra sp. z o.o. (22 pkt.);
Zintegrowany układ zagospodarowania wody deszczowej polegający na dostawie kompletnego systemu podczyszczania wody, rozprowadzenia w komorach drenażowych, odprowadzenia do odbiornika lub rozsączenia do gruntu, zgłoszony przez firmę NavoTech Inżynieria Środowiska sp. z o.o. (16 pkt).
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wyróżnionym i życzymy dalszych sukcesów! Dziękujemy również członkom Jury za pracę związaną z wyłonieniem laureatów.