Zmiany w projektowaniu geotechnicznym według nowej generacji Eurokodów
Od 2010 r. Eurokody formalnie zastąpiły dotychczasowe polskie normy, wymuszając potrzebę ich stosowania w praktyce projektowej. Ich stosowanie szybko upowszechniło się w krajach Unii Europejskiej. Zyskały także sporo uznania poza UE, chociaż poziom implementacji Eurokodów jest różny. Rozwój branży budowlanej i postęp wiedzy technicznej wymusił potrzebę rewizji i aktualizacji tych norm. Dodatkowo proces wdrażania Eurokodów ujawnił wiele braków, często wymagających uzupełnień na szczeblu krajowym lub utrudniających łatwe ich stosowanie. Z tych względów, zgodnie z Mandatem M/515 Komisji Europejskiej, rozpoczęto prace nad drugą generacją Eurokodów, których głównym celem jest ulepszenie norm istniejących oraz rozszerzenie ich zakresu. Zakończenie prac nad nową wersją norm planowane jest na 2021 r., a ich implementacja poprzez przygotowane załączniki krajowe przewidywana jest na lata 2023–2024.
Referat ma na celu przybliżenie obecnego stanu działań normalizacyjnych i zakresu prac prowadzonych nad nową wersją Eurokodu 7, ze szczególnym uwzględnieniem jego nowej części 1, poświęconej wyłącznie zasadom ogólnym projektowania geotechnicznego. W celu pełnego wyjaśnienia problematyki normalizacji przedstawione zostaną istotne kwestie powiązane z wewnętrznymi regulacjami CEN, w tym aspekty związane z niezawodnością i klasami konsekwencji zniszczenia obiektów. Omówione zostaną również nowe elementy, tj. zmiany w zakresie stanów granicznych (rozwinięcie wymagań dla stanu użytkowalności), znormalizowane stosowanie metod numerycznych czy elementy związane z zarządzaniem jakością.
Aktualne potrzeby i wyzwania w projektowaniu geotechnicznym nasypów kolejowych
Obecny intensywny rozwój infrastruktury kolejowej w Polsce jest związany ze znacznym wsparciem finansowym z Unii Europejskiej, szczególnie w zakresie inwestycji obejmujących modernizację linii kolejowych. Wraz z poprawą infrastruktury w krajach, gdzie jest ona gorzej rozwinięta, głównym celem aktualnie podejmowanych działań jest poprawa interoperacyjności europejskiej infrastruktury kolejowej na szczeblu międzynarodowym poprzez harmonizację wymagań, szczególnie przez wprowadzenie europejskich rozporządzeń i wymagań normatywnych w nawiązaniu do dokumentów wewnętrznych. Główne problemy w projektowaniu geotechnicznym nasypów kolejowych mają związek z wymaganiami odnoszącymi się do niezawodności, warunków obciążeń, geometrii, a także zakresu niezbędnego rozpoznania geotechnicznego, aby możliwe było podejmowanie świadomych decyzji w związku z przyjmowanymi rozwiązaniami projektowymi.
W referacie zaprezentowane zostaną główne wymagania związane z projektowaniem geotechnicznym nasypów kolejowych, szczególnie w odniesieniu do ich stateczności oraz zachowania użytkowalności linii w kontekście poprawnie dobranych i wykonanych badań podłoża i podtorza.
Witold Bogusz, Instytut Techniki Budowlanej, Zakład Konstrukcji Budowlanych i Geotechniki
Absolwent budownictwa – specjalność: geotechnika, na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Od 2010 r. pracownik Instytutu Techniki Budowlanej (ITB). Twórca ekspertyz, projektów budowlanych i geotechnicznych, a także innych opracowań dotyczących posadowienia obiektów budowlanych, głównie infrastruktury i budownictwa energetycznego. W ramach działalności Zakładu zaangażowany w prace i pełnienie nadzorów na budowach oraz w prace normalizacyjne grup roboczych komitetu CEN/TC250/SC7, zajmujących się ewolucją Eurokodu 7.
Członek Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Autor i współautor kilkunastu publikacji naukowych oraz referatów prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych.
Główna dziedzina jego zainteresowań to praktyczne aspekty projektowania geotechnicznego, analizy numeryczne współpracy konstrukcji z podłożem z wykorzystaniem MES, posadowienie bezpośrednie i pośrednie obiektów budowlanych, ocena oddziaływania głębokich wykopów na zabudowę sąsiednią, analizy stateczności skarp i nasypów, a także zagadnienia niezawodności i zarządzania ryzykiem w geotechnice.