Warstwa geotechniczna a warstwa geologiczna – problem strefy granicznej
Podłoże budowlane w większości przypadków jest efektem procesów naturalnych, geologicznych. Konsekwencją tego stanu rzeczy bywa przyjmowanie geologicznego układu warstw jako podstawowego, wyjściowego modelu wykorzystywanego w analizach geotechnicznych. Tym samym dominującym elementem modelu geotechnicznego staje się warstwa o wyraźnie zaznaczonych granicach, której wydzielenia dokonano przede wszystkim na podstawie cech litologicznych. Takie podejście należy uznać za dyskusyjne i, w niektórych przypadkach, prowadzące do przyjęcia niewłaściwych wniosków co do możliwości współpracy budowli z podłożem.
Autor prezentacji skupi się na jednym z aspektów tego problemu, związanym z istnieniem strefy przejściowej pomiędzy ośrodkami o różnych właściwościach geotechnicznych. W strefie tej właściwości gruntu nie odpowiadają dokładnie właściwościom warstw przyległych. Zarówno zasięg pionowy tej strefy, jak i wartości parametrów geotechnicznych gruntu w jej obrębie zależą w głównej mierze od cech sąsiadujących warstw. Można jednak przyjąć, że miąższość strefy granicznej sięga kilkudziesięciu centymetrów, a jej wyodrębnienie podczas prowadzenia analiz geotechnicznych może mieć znaczenie praktyczne. Zasygnalizowany problem skomentowany zostanie na przykładzie wyników sondowania statycznego wykonanego w ośrodku silnie warstwowanym. Wskazane będą praktyczne różnice w ocenie ściśliwości gruntu w profilu badawczym, zależnie od przyjętego schematu analitycznego.
dr hab. inż. Jędrzej Wierzbicki, prof. UAM, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Absolwent geologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i budownictwa na Politechnice Poznańskiej. Członek Komitetu Technicznego TC-102 (Ground Property Characterization from In-Situ Tests) International Society on Soil Mechanics and Geotechnical Engineering. Członek Komisji Dokumentacji Geologiczno-Inżynierskich przy Ministrze Środowiska. Były przewodniczący, obecnie wiceprzewodniczący Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Komitetu Geotechniki. Współorganizator cyklicznych seminariów międzynarodowych International Workshop on in situ and laboratory soil characterization. Autor ponad 80 prac naukowych oraz ponad 100 ekspertyz z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki.