Warsztaty: Geosyntetyki w nowoczesnym budownictwie infrastrukturalnym
- Aspekty praktyczne – identyfikacja geotekstyliów i wyrobów pokrewnych
- Odciążenie gruntu z wykorzystaniem geosyntetyków i kruszywa lekkiego
dr inż. Grzegorz Horodecki, Politechnika Gdańska
Absolwent Wydziału Hydrotechniki Politechniki Gdańskiej w specjalności budownictwo wodne. W 1998 r. uzyskał tytuł doktora nauk technicznych w dziedzinie budownictwo w specjalności geotechnika. Od 1988 r. jest zatrudniony w Politechnice Gdańskiej, w Katedrze Geotechniki, Geologii i Budownictwa Morskiego. Posiada Certyfikat Polskiego Komitetu Geotechniki, uprawnienia budowlane bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz specjalizację techniczno-budowlaną geotechnika, obejmującą projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi. Od 2009 r. pełni rolę konsultanta naukowego i eksperta ds. geotechniki Oddziału Gdańskiego GDDKiA. W latach 2013–2014 był głównym specjalistą konsultantem przy budowie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Od 2013 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą Innova-Geo Grzegorz Horodecki.
Jego aktywność naukowa, dydaktyczna oraz zawodowa i ekspercka związana jest przede wszystkim z geotechniką i hydrotechniką. Jest promotorem wielu prac dyplomowych. Ważniejsze prace naukowe i badawcze prowadzone w większości na podstawie działalności inżynierskiej obejmują tematykę wykopów głębokich i ich oddziaływania na obiekty sąsiednie, wzmocnienia i uzdatnienia podłoża gruntowego, fundamentów konstrukcji wsporczych linii elektroenergetycznych oraz trakcji kolejowej. Jest autorem lub współautorem 36 artykułów oraz około 570 opracowań geotechnicznych, projektów, ekspertyz, analiz i opinii geotechnicznych. Projektuje oraz realizuje nadzory autorskie, naukowe i geotechniczne dla wielu inwestycji w zakresie wyboru sposobu posadowienia i projektowania fundamentów bezpośrednich, wykopów głębokich, ścian i konstrukcji oporowych, fundamentów linii elektroenergetycznych, sieci trakcyjnych kolejowych, wymiany gruntów słabych, nasypów drogowych, gruntu zbrojonego, pali i fundamentów na palach, uszczelnień i wzmacniania podłoża, iniekcji nisko i wysokociśnieniowych, zakotwień gruntowych, zastosowań kruszyw lekkich, zabezpieczania skarp i zboczy, konstrukcji ziemnych lądowych i wodnych z zastosowaniem geosyntetyków, posadawianych na gruntach słabonośnych. Jest autorem innowacyjnych rozwiązań projektowych w zakresie geotechniki.
Pełni funkcję wiceprzewodniczącego Oddziału Gdańskiego Polskiego Komitetu Geotechniki, jest członkiem International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering, International Geosynthetics Society, Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego.
Brał udział, tj. projektował, nadzorował, prowadził analizy obliczeniowe lub opiniował w zakresie geotechniki – m.in. w przypadku takich inwestycji, jak: stacja A-13 (Centrum) Metra Warszawskiego, Inwestycje „Centrum Sopotu”, Centrum Handlowo-usługowe „Manhattan” w Gdańsku, ABB Zamech w Elblągu – diagnostyka stanu i określenie sposobu naprawy konstrukcji fundamentu obrabiarki Double Gantry w Hali A-20, Sea Towers w Gdyni, Hala Ergo-Arena w Sopocie, DK E7 Węzeł drogowy Elbląg Wschód, Autostrada A-1, A-2, droga S8 w Warszawie, Przebudowa DW nr 224 (węzeł A1 – Stanisławie–Tczew), Obwodnica Południowa Gdańska, Trasa Sucharskiego w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, droga S7 na odcinku Koszwały–Kazimierzowo, Pomorska Kolej Metropolitalna, Terminal Kontenerowy na Ostrowiu Grabowskim w Porcie Szczecin, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zapora czołowa zbiornika retencyjnego „Siedlec” na rzece Cielnica, droga S7 na odc. Miłomłyn–Olsztynek, droga S7 na odcinku Koszwały–Kazimierzowo, droga S6 Słupsk–Gdańsk odc. Słupsk–obwodnica Trójmiasta, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, obwodnica m. Kościerzyna w ciągu DK20, droga S7 na odcinku Miłomłyn–Olsztynek, zespół budynków mieszkalno-handlowo-usługowych „Yacht Park” na molo rybackim w Gdyni, droga S6 Słupsk–Gdańsk na odcinku Bożepole Wielkie – początek obwodnicy Trójmiasta.