Konferencja Geoinżynieria w Budownictwie 2018
  • Home
  • Relacja
  • Program
  • Partnerzy
  • TYTANY
  • Prelegenci
  • Kontakt
  • Poprzednia edycja
  • Strefa uczestnika

Geomonitoring. Monitoring podłoża i elementów konstrukcyjnych

Zarówno w Polsce, jak i na świecie infrastruktura komunikacyjna jest nieustannie rozwijana i unowocześniana. Wiąże się to z potrzebą ustanawiania nowych traktów komunikacyjnych, które niejednokrotnie budowane są na terenach odznaczających się niekorzystnymi warunkami geologicznymi oraz geotechnicznymi. Innym problemem są przeszkody terenowe zmuszające inwestorów do planowania i wykonywania przepraw podziemnych i naziemnych, którymi dana droga będzie mogła przebiegać. Przedstawione w referacie sytuacje zwiększają potrzebę instalowania monitoringu, który oprócz zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników obiektu w trakcie jego eksploatacji, daje także możliwość ochrony pracowników w trakcie budowy a także uniknięcia nieprzewidzianych zdarzeń mogących skutkować katastrofą.
Monitoring ze względu na rodzaj przestrzeni, w ramach której jest lub będzie prowadzony, można podzielić na monitoring konstrukcji inżynierskich oraz monitoring podłoża. Obie te przestrzenie często się ze sobą zazębiają, a wzajemne oddziaływanie pomiędzy podłożem i konstrukcją staje się wówczas oczywiste. Dla obu tych przestrzeni wydzielono dwie grupy monitoringu: geomonitoring i monitoring meteorologiczny. W obrębie geomonitoringu wyróżniono monitoring geotechniczny, geodezyjny i teledetekcyjny oraz geofizyczny. Dwie pierwsze formy monitoringu prowadzone są zarówno w obrębie konstrukcji, jak i podłoża, a trzeci (geofizyczny) odnosi się głównie do monitoringu podłoża. Wykorzystanie oprzyrządowania geotechnicznego, geodezyjnego czy geofizycznego jako instrumentarium w ramach monitoringu jest szczególnie ważne, gdy istnieje wysoki stopień niepewności w odniesieniu do warunków gruntowych, oczekiwanych wartości i założeń projektowych. Geomonitoring jest zatem jednym z elementów zapewniających bezpieczeństwo i jakość wznoszonych obiektów, jak również może okazać się cennym narzędziem w codziennej pracy inżynierów i projektantów, zwłaszcza w tematyce związanej z zarządzaniem ryzykiem, i wzmocnić jakość procesu decyzyjnego.

dr inż. Aleksandra Borecka, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie

Adiunkt w Katedrze Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie. Kierownik Geotechnicznego Laboratorium Wydziałowego. Zainteresowania naukowe skupia wokół zagadnień związanych z: oceną stanu technicznego i bezpieczeństwa wałów przeciwpowodziowych, budowaniem kompleksowych systemów monitorowania i prognozowania stanu obwałowań przeciwpowodziowych, zarządzaniem kryzysowym w aspekcie zagrożeń powodziowych, a także tematyką związaną z oceną zagrożeń osuwiskowych oraz monitoringiem geotechnicznym prowadzonym na obiektach liniowych i obszarach objętych procesami geodynamicznymi. Jej dorobek obejmuje szereg wystąpień na konferencjach naukowych, oraz publikacji z zakresu tematyki osuwiskowej, monitorowania stanu obwałowań przeciwpowodziowych, badań nad gruntami zwałowymi.

  • relacja
  • fb
  • tematyka
  • konf
  • portal

Organizator

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


Fundacja Promocji Nowej Huty

Partner

WFOSiGW

Zadanie zostało zrealizowane przy pomocy
środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu
Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Krakowie.

Konta

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW

Kontakt

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

 



Kwestie merytoryczne:

Monika Socha-KośmiderMonika Socha-Kośmider
gsm: +48 698 623 633
monika@inzynieria.com

 

Kwestie handlowe:

Mateusz KaprońMateusz Kaproń
gsm: +48 664 175 174
marketing.gdmt@inzynieria.com

 

Kwestie organizacyjne:

Izabela TarnackaIzabela Tarnacka
gsm: +48 536 487 138
biuro@inzynieria.com

 

 


WFOŚiGW w Krakowie

POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:

bp button ib button gwor button cipp button

Polityka prywatności
All rights reserved. Copyright © 2018 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.