IV Konferencja CIPP – RENOWACJA WYKŁADZINAMI (RĘKAWAMI) UTWARDZANYMI NA MIEJSCU
  • Home
  • Konferencja
  • Program
  • Prelegenci
  • Partnerzy
  • Strefa uczestnika
  • Kontakt
  • | EN

Tomasz Abel

dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2011 r. obronił pracę doktorską dotyczącą właściwości wytrzymałościowych rurociągów poddawanych renowacji z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w zakresie zastosowania technologii bezwykopowych budowy oraz renowacji rurociągów, dzięki pracy naukowo-badawczej oraz wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w wykonawstwie. Autor i współautor wielu publikacji naukowo-technicznych oraz ekspertyz i projektów budowlanych w dziedzinie podziemnej infrastruktury transportowej, w tym realizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Naczelną Organizację Techniczną. Aktywny uczestnik konferencji i sympozjów naukowych w dziedzinie szeroko pojętego budownictwa podziemnego. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi firmami wykonawczymi, w tym również uczestniczy w organizowanych przez nie szkoleniach, co umożliwia mu ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.

Warsztaty – ABC technologii CIPP

  • Rys historyczny
  • Normy dotyczące wykładzin CIPP
  • Jakie przewody można naprawiać z wykorzystaniem metody CIPP?
  • Budowa wykładzin CIPP i żywice stosowane w wykładzinach CIPP
  • Wprowadzanie wykładzin CIPP do uszkodzonego przewodu kanalizacyjnego
  • Metody utwardzania
  • Badania utwardzonych wykładzin CIPP w ramach odbioru technicznego
  • Uwagi nt. wymiarowania wykładzin

Michał Andrzejewski

Michał Andrzejewski, Gamm-Bud sp. z o.o.

Ukończył studia na Politechnice Szczecińskiej, Wydział Inżynierii i Ekonomii Transportu. Od 1986 r. prowadzi własną firmę, a od 1992 r. jest dyrektorem zarządu spółki Gamm-Bud sp. z o.o. zajmującej się dostawą sprzętu i technologii dla branży wodno-kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Jest autorem ponad 100 publikacji w prasie branżowej, współautorem książki „Metody układania kabli telekomunikacyjnych w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej”. Ponadto jest konstruktorem maszyn do wdmuchiwania kabli światłowodowych oraz systemów napraw studni kanalizacyjnych.

Wykładziny renowacyjne CIPP dla przewodów ciśnieniowych

Technologia CIPP (ang. Cured in Place Pipe) w przypadku kanalizacji grawitacyjnej stosowana jest już od prawie 50 lat. Wykorzystywanie jej na większą skalę do napraw przewodów ciśnieniowych obejmuje okres lat kilkunastu. W naszym kraju to ostatnie zastosowanie dopiero teraz zaczyna przebijać się do świadomości zamawiających. W tym roku np. na Śląsku dokonano renowacji odcinka wodociągu DN200. W niedalekiej przyszłości takich instalacji powinno być coraz więcej.

Mirosław Cecuga

Mirosław Cecuga, Sezam Instal sp.j.

Firmę Sezam Instal prowadzi wspólnie z bratem Radosławem. Od 25 lat związany ściśle z technologiami bezwykopowymi. Zagorzały zwolennik wykorzystywania żywicy epoksydowej i frezów hydraulicznych. Współautor koncepcji CIPP, jako codziennego narzędzia pracy w najnowocześniejszych polskich wodociągach.

Technologia CIPP City Liner w rękach polskiego przedsiębiorstwa wodociągowego jako skuteczny sposób redukcji kosztów społecznych podczas prowadzonych remontów i wzrostu akceptacji lokalnej społeczności dla nakładów ponoszonych przez spółki komunalne.

Rafał Chart

Rafał Chart, Insituform Linings Ltd

Absolwent Politechniki Gdańskiej (hydrotechnika) i Politechniki Krakowskiej (budownictwo wodne). Budując swą karierę zawodową pracował w takich firmach, jak: Sanitex PRK, Per Aarsleff Polska, Ludwig Pfeiffer. Od 2006 r. jest związany z Insituform.

Duże średnice, duże ciśnienia – polimery w akcji

W trakcie prezentacji omówiony zostanie system oparty o maty z włókien szklanych i/lub węglowych nasączanych żywicami epoksydowymi. Pierwotnie przewidziany był on do odtworzenia lub zwiększenia nośności konstrukcji budowlanych (budynki, mosty, silosy, kominy itp.), jednak znalazł nowe zastosowanie – stosuje się go do naprawy rurociągów (w tym tłocznych) wszelkich kształtów i dużych średnic.

Anna Danek

Anna Danek, Aquanet SA

Doświadczenia Aquanet S.A. w eksploatacji przewodów sieci wodociągowo-kanalizacyjnej poddanej renowacji

Mariusz Iwanejko

Mariusz Iwanejko, Blejkan S.A.

Ukończył studia na Politechnice Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej. Od 1983 r. pracował na różnych stanowiskach jako projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru w branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce i za granicą. Od końca lat 90. XX w. jest związany z branżą bezwykopowej renowacji rurociągów w firmach produkcyjnych i wykonawczych. Jest członkiem Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR – FIDIC). Nie zapomina o wypoczynku podczas żeglowania, jazdy na nartach i rowerze. Od października 2019 r. jest dyrektorem ds. marketingu w BLEJKAN S.A.

Wykładziny (rękawy): wymagania a zasadność ich stosowania

Tematem prezentacji będą wymagania kontraktowe w zakresie renowacji przewodów bezciśnieniowych w technologii CIPP. Zapisy w dokumentach przetargowych, z których wynika, że parametry materiału odnoszą się do technologii innego typu, generują szereg problemów, w szczególności związanych z badaniami rękawa w odniesieniu do niebranżowych norm. Ścisła współpraca inwestorów, projektantów i zamawiających pozwoli jednak na redukcję kosztów, czasu realizacji i zwiększenie żywotności remontowanych rurociągów.

 

 

Sławomir Kapica

Sławomir Kapica, ,,ELSE” TECHNICAL AND RESEARCH SERVICE CO. LTD. sp. z o.o.

Jak poprawnie zaprojektować rękaw naprawczy?

Do prawidłowego i optymalnego pod wszystkimi względami projektu rękawa potrzebne są precyzyjne informacje na temat kształtu i rozmiarów naprawianego kanału. W trakcie prezentacji szczegółowo zostanie omówiona kwestia pomiaru owalizacji kanału – jednej z możliwości sprzętowych urządzeń firmy IBAK.

Sebastian Kasparek

Sebastian Kasparek, AARSLEFF sp. z o.o.

Od 2011 r. związany z firmami grupy Per Aarsleff Holding A/S w Polsce – obecnie Aarsleff sp. z o.o., poprzednio Per Aarsleff Polska. Pracuje na stanowisku regionalnego kierownika sprzedaży odpowiedzialnego za region zachodni kraju.

Żywice poliestrowe – wybrane aspekty stosowania w renowacji sieci kanalizacyjnej

Renowacja za pomocą wykładzin (rękawów) CIPP nasączonych żywicami stanowi obecnie popularną metodę zachowania funkcjonalności sieci kanalizacyjnych. Największą grupę pośród żywic stosowanych do nasączania wykładzin (rękawów) stanowią żywice poliestrowe i o nich będzie mowa w trakcie referatu. Żywice te są wykorzystywane zarówno do nasączania rękawów z włókniny syntetycznej, jak i z włókna szklanego. Ich zastosowanie niesie z sobą wiele długofalowych korzyści o charakterze ekonomicznym, jak i eksploatacyjnym.

Andrzej Kolonko

Dr inż. Andrzej Kolonko, Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w dziedzinie szeroko rozumianej infrastruktury podziemnej miast. Od wielu lat jest sekretarzem organizacyjnym międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej pn. „Infrastruktura podziemna miast”.
Promuje upowszechnienie nowoczesnych technologii bezwykopowych, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach. Prowadzi działalność dydaktyczną na wydziałach Budownictwa Lądowego i Wodnego, Inżynierii Środowiska oraz Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest promotorem magisterskich prac dyplomowych, w tym nagrodzonej w konkursie organizowanym przez PZITB.
Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego i niemieckiego rozwija współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i firmami, co pozwala na ciągłą aktualizację wiedzy i przekazywanie jej studentom.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych w tym książek: „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych”, „Mikrotunelowanie” oraz „Renowacja przewodów wodociągowych metodą cementowania”
Ponadto jest autorem i współautorem trzech patentów oraz wzoru użytkowego.
Pełnione funkcje:
– sekretarz organizacyjny cyklicznej konferencji „Infrastruktura podziemna miast”
– członek zespołu redakcyjnego miesięcznika Inżynieria Bezwykopowa
– członek komisji rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
– członek ITA – AITES Polska (International Tunnelling Association)
– członek EFUC – European Forum on Underground Construction
– członek PZITB – Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
– członek wydziałowej komisji dyplomowej
– członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Komitet Techniczny 140
Nagrody:
– Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne wielokrotnie otrzymywał nagrody rektora, dziekana i dyrektora instytutu.
– 2003 – nagroda za monografię (współautor) pt. „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych” na Targach Książki Akademickiej „Atena”, Warszawa 2003.
– 2007 – nagroda Ministra Budownictwa za monografię (współautor) pt. „Mikrotunelowanie”, wydanej przez Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne.

Paweł Kośmider

Paweł Kośmider, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie studiował Wydziale Metali Nieżelaznych oraz na Wydziale Zarządzania i Marketingu. Od blisko 20 lat związany z branżą bezwykopową – jako wydawca, organizator konferencji i zagorzały zwolennik technologii no-dig, nieprzerwanie propaguje je na polskim rynku, przyczyniając się również swoją działalnością do promocji polskich firm i branży na rynkach zagranicznych.
Jest wydawcą portalu inzynieria.com, redaktorem naczelnym czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”, którego pierwszy numer ukazał się w 2003 r., oraz organizatorem i przewodniczącym (od 2003 r.) Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. W 2017 r. zapoczątkował kolejną cykliczną konferencję z branży bezwykopowej – „Renowacja Wykładzinami (Rękawami) Utwardzanymi na Miejscu”. Od 2016 r. organizuje również coroczną konferencję – „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”. Ponadto współtworzy i współorganizuje inne konferencje Wydawnictwa, takie jak: „Geoinżynieria w Budownictwie” oraz „Budownictwo Podziemne”. Jest także członkiem jury, które przyznaje nagrody TYTAN w branży bezwykopowej oraz w obszarze gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi. Od 1999 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych, a w 2018 r. został prezesem tej organizacji.
Ponadto jest współzałożycielem i prezesem Wydawnictwa INŻYNIERIA sp. z o.o. działającego od 2002 r., prezesem Quality Studio – firmy realizującej szeroki wachlarz usług z zakresu foto, wideo, dron, VR (założonej w 2015 r.) oraz wiceprezesem agencji marketingowej New Idea House sp. z o.o. (od 2016 r.) –

Marcin Matyjaszek

Marcin Matyjaszek – MPWiK Lublin

Absolwent Politechniki Lubelskiej, Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Budownictwa w specjalności urządzenia sanitarne. Od 1999 r. pracuje w MPWiK sp. z o.o. w Lublinie. Od 2000 r. jest zatrudniony w Wydziale Sieci Kanalizacyjnej kolejno na stanowiskach: mistrz, zastępca kierownika wydziału, a obecnie jako kierownik sekcji ds. technologii bezwykopowych.
W 2007 r. ukończył studia podyplomowe „Technologie Bezwykopowe w Inżynierii Środowiska” na Politechnice Świętokrzyskiej.
Od 19 lat nadzoruje prace przygotowawcze oraz realizację napraw kanalizacji z wykorzystaniem posiadanej przez MPWiK sp. z o.o. w Lublinie metody Roboliner/Cityliner.

Doświadczenia MPWiK Lublin w stosowaniu technologii CIPP

Autor w referacie przedstawi dwudziestoletnie doświadczenia lubelskiego MPWiK w stosowaniu rękawów filcowych nasączanych żywicą epoksydową na placu budowy. Omówi również reżimy technologiczne oraz organizację pracy podczas instalacji wykładzin w technologii CIPP.

Adam Gonera

Adam Gonera, MC-Bauchemie sp. z o.o.

Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej w specjalizacji chemia techniczna. Od 2006 r. związany z firmą MC-Bauchemie w segmencie Infrastructure&Industry – naprawy konstrukcji żelbetowych w specjalizacji bezwykopowe metody renowacji sieci wod-kan. Na stanowisku Product Ombran Managera pracuje od 2015 r.

Naprawa kanałów z użyciem systemów robotów jako prace uzupełniające w technologiach CIPP

W trakcie referatu omówione zostaną metody napraw kanałów nieprzełazowych w odniesieniu do normy EN 15885. Zaprezentowany zostanie także przegląd technik specjalistycznych (z użyciem robotów) stosowanych w ramach prac przygotowawczych przed oraz jako prac uzupełniających po instalacji przewodu w technologii CIPP z wykorzystaniem materiałów firmy MC-Bauchemie.

Florian Piechurski

Dr inż. Florian G. Piechurski, Politechnika Śląska

Od 1 października 1980 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Politechnice Śląskiej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, jako asystent, adiunkt i obecnie jako docent. 
Posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń. 
Jako organizator i sekretarz naukowy działał w zakresie: 11 sympozjów naukowo-technicznych „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wod-kan” w 1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012 na Politechnice Śląskiej; 10 sympozjów naukowo-technicznych 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011 „Instalacje Basenów” na Politechnice Śląskiej.
Jest autorem i współautorem 400 publikacji naukowych i technicznych; promotorem 120 prac dyplomowych magisterskich oraz 160 prac dyplomowych inżynierskich. 
Współpracował w ramach 64 projektów instalacji basenowych w zakresie instalacji wody basenowej i wentylacji; 124 projektów instalacji wod-kan oraz 68 projektów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Był opiekunem merytorycznym takich konferencji, jak: „Straty wody w systemach wodociągowych” (2009–2015), „Projektowanie oraz budowa sieci i przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych” (2011), „Bezwykopowe technologie renowacji oraz budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych” (2012); członkiem rady programowej IX konferencji naukowo-technicznej „Monitoring Automatyzacja Eksploatacja w Inżynierii Środowiska”; członkiem rady naukowej i programowej w XV Sympozjum „HYDROPREZENTACJE”.
Prywatnie jest mężem Aliny, ojcem Pauliny i Małgorzaty, dziadkiem Amelki, Olafa i Bartosza. Lubi pływać – głównie w wodach otwartych, ciepłych morzach, jest ratownikiem wodny WOPR i sternikiem motorowodnym. Uprawiał amatorsko sport. Jest również instruktorem koszykówki, był asystentem trenera II-ligowej drużyny koszykówki kobiet AZS Gliwice. Lubi podróże i poznawanie historii różnych krajów.

Paweł Popielski

dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, Politechnika Warszawska

Profesor Politechniki Warszawskiej, hydrotechnik. Absolwent Politechniki Warszawskiej w specjalności budownictwo hydrotechniczne. Od roku 2014 kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, do roku 2016 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW. Zawodowo pracuje nad: zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w problemach: geotechniki, hydrotechniki i inżynierii środowiska; oceną stanu technicznego obiektów na podstawie prowadzonego monitoringu i zgodności danych pomiarowych z wynikami modelowania matematycznego; analizą oddziaływań głębokich posadowień na obiekty budowlane i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalaniem wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu; weryfikacją parametrów przyjmowanych w modelowaniu matematycznym; wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych (np. skaning laserowy, termomonitoring) do generacji danych i weryfikacji wyników modelowania matematycznego; uwzględnianiem w obliczeniach i analizie dotyczącej bezpieczeństwa obiektów budowlanych zmian w stosunkach wód gruntowych i zjawisk zachodzących w gruncie, a spowodowanych przez filtrującą wodę (erozja, sufozja, kolmatacja).
Współorganizator i wykonawca pierwszych w Polsce pomiarów szczelności ścian szczelinowych z wykorzystaniem metody termomonitoringu.

Bogdan Przybyła

Dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Obronił pracę doktorską pt.: „Ocena i kształtowanie konstrukcji przewodów kanalizacyjnych w ujęciu teorii niezawodności” (1999 r., Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej). Uczestniczył w stażach naukowych na uczelniach w Niemczech (Technische Unversität Dresden i Technische Hochschule w Münster). Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
Specjalizuje się w tematyce oceny stanu technicznego i rehabilitacji przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Jest autorem i współautorem prac ekspertyzowych, realizowanych na Wydziale Budownictwa PWr oraz licznych publikacji naukowo-technicznych w tym jednej monografii zwartej pt. „Badania i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych”.
Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem INŻYNIERIA sp. z o.o., będąc na liście recenzentów czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”.

Warsztaty – ABC technologii CIPP

  • Rys historyczny
  • Normy dotyczące wykładzin CIPP
  • Jakie przewody można naprawiać z wykorzystaniem metody CIPP?
  • Budowa wykładzin CIPP i żywice stosowane w wykładzinach CIPP
  • Wprowadzanie wykładzin CIPP do uszkodzonego przewodu kanalizacyjnego
  • Metody utwardzania
  • Badania utwardzonych wykładzin CIPP w ramach odbioru technicznego
  • Uwagi nt. wymiarowania wykładzin

Jeremiasz Siejbik

Jeremiasz Siejbik, POliner sp. z o.o

Ukończył studia w zakresie technologii chemicznej oraz inżynierii chemicznej i procesowej na
Politechnice Wrocławskiej. Pracował jako asystent dyrektora ds. produkcji w firmie Mazur sp. z o.o.. Obecnie pracuje jako specjalista ds. produkcji i kontroli jakości w spółce POliner. Zajmuje się rozwijaniem technologii produkcji i instalacji rękawa CIPP, kontrolą jakości oraz wspieram w tym obszarze. Specjalizuje się w zarządzaniu procesem technologicznym i jakością produkcji.

Wykładziny (rękawy): wymagania a zasadność ich stosowania

Tematem prezentacji będą wymagania kontraktowe w zakresie renowacji przewodów bezciśnieniowych w technologii CIPP. Zapisy w dokumentach przetargowych, z których wynika, że parametry materiału odnoszą się do technologii innego typu, generują szereg problemów, w szczególności związanych z badaniami rękawa w odniesieniu do niebranżowych norm. Ścisła współpraca inwestorów, projektantów i zamawiających pozwoli jednak na redukcję kosztów, czasu realizacji i zwiększenie żywotności remontowanych rurociągów.

Roland Szafraniec

Roland Szafraniec, SAERTEX multiCom GmbH

Ukończył Politechnikę Śląska na wydziale budownictwa w specjalności inżynieria miejska. Od ponad 30 lat jest zawodowo związany z branżą inżynieryjną i sanitarną. Od ponad 15 lat pracuje w zagranicznych firmach i zajmuj się technologiami bezwykopowymi, szczególnie w zakresie CIPP.

Renowacja systemów wodociągowych przy pomocy rękawa Saertex liner H2O. Przykłady zastosowań

W trakcie prezentacji przedstawione zostaną ogólne informacje o grupie Saertex, której częścią jest Saertex Multicom, producent rękawów, elementów łączących do renowacji rurociągów grawitacyjnych i ciśnieniowych. Omówiony zostanie również rękaw Saertex Liner®️ H20, jego właściwości, proces instalacji oraz przykłady zastosowań.

Tomasz Szczepański

Tomasz Szczepański, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

Jak badać próbki? Czy akredytacja laboratorium jest ważnym elementem zapewnienia jakości projektów CIPP?

Autor przedstawi, jakie są wymogi akredytacji (nowa 17025). Odniesie się do stosowanego sprzętu, spójności pomiarowej i zasad działania. Zaprezentuje nowe elementy w nowym wydaniu normy w odniesieniu do trendów zmian oraz oceny i zarządzania ryzykiem. Omówi, na czym polegają błędy pomiaru i przedstawi, jak czytać raporty. Odnosząc się do jakości otrzymywanych próbek, opowie o miarodajności uzyskanych wyników. Na koniec wskaże najczęściej popełniane błędy w przygotowaniu próbek. W podsumowaniu przedstawi wnioski, na podstawie których będzie można się dowiedzieć, jaką wartość daje akredytacja inwestorowi.

 

Roland W. Waniek

Dipl.-Ök. Roland W. Waniek, IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH

Dyrektor generalny IKT (Instytut Infrastruktury Podziemnej) z siedzibą w Gelsenkirchen (Niemcy). IKT jest neutralnym i niezależnym instytutem badawczym non-profit, działającym się w zakresie tematyki związanej z kanałami wodnymi i kanalizacyjnymi. Waniek specjalizuje się w infrastrukturze i ekonomii wody, a także w obiektach użyteczności publicznej. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Bochum (Niemcy), które ukończył w 1993 r. Był pracownikiem Uniwersytetu w Bochum oraz RWI, niemieckiego instytutu badań i doradztwa w dziedzinie polityki ekonomicznej. W 1999 r. został mianowany dyrektorem generalnym IKT.

Jak w ciągu ostatnich 15 lat zmieniała się jakość badanych rękawów CIPP? Doświadczenia IKT- Institut für Unterirdische Infrastruktur

Adam Wysokowski

dr hab. inż. Adam Wysokowski, Uniwersytet Zielonogórski

Od wielu lat jest ekspertem Unii Europejskiej – wcześniej ds. transportu powierzchniowego, a obecnie w ramach Horizon 2020, a także w kraju – NCBiRu i PARPu. Jest członkiem m.in.: Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa (PZiTB), Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej (ZMRP), International Association of Bridge and Structural Engineering (IABSE), American Society of Civil Engineers (ASCE), Structural Engineering Institute (SEI), Transportation and Development Institute (TDI).

Specjalizuje się głównie w szeroko pojętej dziedzinie trwałości, utrzymania i wzmacniania obiektów infrastruktury komunikacyjnej, w tym także przepustów i mostów ekologicznych, m.in. konstrukcji gruntowo-powłokowych. Od wielu lat zajmuje się również możliwościami praktycznego wykorzystania technologii bezwykopowych w budownictwie komunikacyjnym. Jest aktywny we wdrażaniu w naszym kraju nowoczesnych materiałów i technologii w budownictwie, które bazują na przeprowadzanych badaniach laboratoryjnych i terenowych. Efektem tych prac jest kilkanaście obowiązujących w praktyce zaleceń i specyfikacji opracowanych z jego udziałem, m.in. dotyczących nowoczesnych metod badań oraz metod naprawy betonu w budownictwie komunikacyjnym. Posiada bogaty dorobek dydaktyczny, a także związany z organizacją wielu seminariów, kursów, szkoleń i konferencji.

Był Głównym Koordynatorem Systemu Gospodarki Mostowej SGM z ramienia Ministerstwa Transportu i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ponadto jest współopiniodawcą obowiązującego w Polsce systemu przeglądów obiektów inżynierskich. Był współkoordynatorem grupy roboczej systemu odwodnienia powierzchniowego oraz wgłębnego dróg GRODWOD, czego efektem są wydane i obowiązujące zeszyty zaleceń w krajowym drogownictwie. Pracował w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów w Warszawie, kierując zrealizowanym pod jego kierunkiem Ośrodkiem Badań Poligonowych IBDiM Filia w Żmigrodzie. W tym czasie zajmował się badaniami i wdrożeniem nowoczesnych materiałów oraz technologii w budownictwie komunikacyjnym (m.in. wdrażanie nowatorskich w owym czasie obiektów o konstrukcji gruntowo-powłokowej, materiałów naprawczych z zakresu chemii budowlanej, galanterii betonowej, elementów inżynierii sanitarnej oraz elementów wyposażenia obiektów mostowych). Od 2004 r. kieruje utworzonym i zorganizowanym z jego udziałem Zakładem Dróg i Mostów na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego. Opublikował ponad 230 prac w tym, ponad 11 monografii, zaleceń i wytycznych obowiązujących w naszym kraju z zakresu infrastruktury komunikacyjnej.

Był członkiem Sekcji Materiałów Budowlanych KILiW PAN oraz wieloletnim członkiem Normalizacyjnej Komisji Problemowej NKP 251 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego, a następnie Komitetu Technicznego ds. mostów. Obecnie drugą kadencję jest członkiem Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN.

Praktyczne problemy stosowania technologii CIPP w przepustach infrastruktury komunikacyjnej

Intensywny rozwój infrastruktury transportowej mający obecnie miejsce w naszym kraju, znaczna liczba eksploatowanych w dalszym ciągu obiektów inżynierskich, a także rozwój nowych materiałów i technologii spowodował wprowadzenie w ostatnich latach do praktyki inżynierskiej nowoczesnych metod renowacji tych obiektów, w tym m.in. konstrukcji przepustów pod drogami kołowymi i liniami kolejowymi. Nowoczesność tych metod polega głównie na stosowaniu najnowszych rozwiązań materiałowych, nie tylko samych rur osłonowych, ale również m.in. innowacyjnych technologii stosowanych w innych dziedzinach inżynierii lądowej, w tym technologii CIPP. Jak ogólnie wiadomo, przy wyborze metody przebudowy lub wzmocnienia konstrukcji przepustu należy zwracać uwagę m.in. na trwałość wzmocnienia oraz minimalizacje ograniczeń ciągłości ruchu drogowego lub kolejowego podczas prac. Dzięki wspomnianej technologii CIPP utwardzony rękaw zaczyna także tworzyć samodzielny ustrój nośny przepustu w postaci elementu konstrukcyjnego, dla którego istniejący obiekt stanowi formę szalunku traconego, umożliwiającego jedynie montaż rękawów. Nowa konstrukcja wykonana jest wtedy na trasie istniejącego, wzmacnianego obiektu, którego nie trzeba poddawać rozbiórce. W trakcie wykładu omówi wybrane zagadnienia dotyczące wykorzystywania przedmiotowej technologii przy remontach i wzmacnianiu istniejących konstrukcji przepustów komunikacyjnych, w tym problemy prawne dotyczące jej stosowania w praktyce.

 

Dariusz Ziembiński

Dariusz Ziembiński, Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Ziembiński & Partnerzy

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w zakresie prawa zamówień publicznych. Szef firmy doradczej świadczącej kompleksowe usługi prawnicze zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, biorących udział w przetargach publicznych. Reprezentant klientów przed Krajową Izbą Odwoławczą, sądami powszechnymi oraz komisjami orzekającymi ws. o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Prowadzący szkolenia i seminaria. Aktywny lobbysta racjonalizatorskich zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Współpracownik organizacji pozarządowych, zrzeszających poszczególne sektory biznesu, chcących współkształtować regulacje prawne dotyczące procedur wydatkowania środków publicznych. Pełni funkcję prezesa zarządu Związku Pracodawców „Partnerstwo dla Innowacji”.

Możliwość zakupu zaawansowanych technologii w zamówieniach publicznych na przykładzie renowacji kanałów metodą CIPP

Podczas wykładu uczestnicy dowiedzą się, jakie możliwości otwiera nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Chociaż zarówno aktualna ustawa Pzp, jak i ta, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2021 r., są uszczegółowieniem tych samych Dyrektyw zamówieniowych, to zmiany są olbrzymie. Już sam fakt, że nowe prawo jest przeszło dwukrotnie obszerniejsze od dotychczasowego dokumentu, budzi spore emocje. Ustawa wprowadza wiele nowych konstrukcji, lecz równie istotny jest fakt, że niektóre obecnie funkcjonujące narzędzia będzie można zupełnie inaczej interpretować, a nadal będą zgodne z odpowiednią Dyrektywą.

Dariusz Zwierzchowski

dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

W latach 1990–2010 zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Od 2010 r. zatrudniony jako pracownik dydaktyczny Wydziału Budownictwa i Bezpieczeństwa Pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu oraz jako Prezes Zarządu w Centrum Badań i Certyfikacji w Kielcach. Autor wielu projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz publikacji naukowych. Współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych a także promotor licznych prac dyplomowych, inżynierskich oraz magisterskich.

Przegląd rynku CIPP w Polsce na podstawie badań

W trakcie referatu zostanie postawiona teza: prowadzonych jest coraz więcej badań, co jest dobrym trendem. Następnie omówione zostaną normy do badań tworzyw z uwzględnieniem tego, ile badań jest wykonywanych i według której z norm. Statystycznie zostanie przedstawione, ile otrzymywanych jest próbek – z podziałem na materiał rękawa, rodzaj żywicy, średnice, grubości ścianek, oczekiwane SN itd. Autor zaprezentuje statystykę dotyczącą wyników badań, omówi badania nietypowe – np. badania długoterminowe i pierwsze wnioski na ich podstawie. Na końcu podsumuje zebrane dane i podejmie próbę ich oceny.

Rafał Żelazny

Rafał Żelazny, MPWiK S.A. w Krakowie

Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej. Od 2013 r. pracownik Zakładu Sieci Kanałowej MPWiK S.A. w Krakowie, gdzie pracuje na stanowisku zastępcy kierownika.

Zmiany w podejściu do renowacji kanalizacji metodami bezrozkopowymi na przestrzeni lat w Wodociągach Miasta Krakowa


  • tematyka
  • wystawa
  • poprzednia
  • konf
  • portal

Organizator

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


Kontakt

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

Konta

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW



Porozmawiajmy

Kwestie merytoryczne:

Paweł KośmiderPaweł Kośmider
gsm: +48 606 214 393
pawel.kosmider@inzynieria.com

 

Agata SumaraAgata Sumara
gsm: +48 698 532 869
agata.sumara@inzynieria.com

 

Sprzedaż:

Maciej GórnisiewiczMaciej Górnisiewicz
gsm: +48 660 288 299
maciej.gornisiewicz@inzynieria.com

Kwestie organizacyjne:

Sekretariat
gsm: +48 536 487 138
biuro@inzynieria.com

 

POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:


cipp button

wb-button

ib button

gwor button

gwb button

wb button

ip button

ip button

20-22.10.2020 r.