III Konferencja CIPP Technology Days 2019
  • Home
  • O konferencji
  • Program
  • Partnerzy
  • Prelegenci
  • Lokalizacja
  • Poprzednie edycje
  • Kontakt
  • Strefa uczestnika
  • en

Tomasz Abel

Warsztaty: Projektowanie wykładzin CIPP – metodyka i podejście obliczeniowe wg wytycznej DWA-A 143-2

dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2011 r. obronił pracę doktorską dotyczącą właściwości wytrzymałościowych rurociągów poddawanych renowacji z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej. Specjalista w zakresie zastosowania technologii bezwykopowych budowy oraz renowacji rurociągów, dzięki pracy naukowo-badawczej oraz wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w wykonawstwie. Autor i współautor wielu publikacji naukowo-technicznych oraz ekspertyz i projektów budowlanych w dziedzinie podziemnej infrastruktury transportowej, w tym realizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Naczelną Organizację Techniczną. Aktywny uczestnik konferencji i sympozjów naukowych w dziedzinie szeroko pojętego budownictwa podziemnego. Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi firmami wykonawczymi, w tym również uczestniczy w organizowanych przez nie szkoleniach, co umożliwia mu ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Członek Dolnośląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Mykologów Budownictwa.

Michał Andrzejewski

Nowa generacja systemów utwardzania rękawów renowacyjnych promieniowaniem UV

Systemy utwardzania rękawów CIPP rozwijają się w dwóch kierunkach. Z jednej strony mamy do czynienia z coraz większymi średnicami i coraz bardziej wyrafinowanymi łańcuchami świetlnymi o gigantycznych mocach, a z drugiej – z systemami do utwardzania dedykowanymi małym średnicom (są one najczęściej oparte na głowicach generujących światło diodami LED).
W trakcie prezentacji autor przedstawi wady i zalety aktualnie stosowanych rozwiązań. Omówi także możliwe ścieżki rozwoju technologii.

Michał Andrzejewski, Gamm-Bud sp. z o.o.

Ukończył studia na Politechnice Szczecińskiej, Wydział Inżynierii i Ekonomii Transportu. Od 1986 r. prowadzi własną firmę, a od 1992 r. jest dyrektorem zarządu spółki Gamm-Bud sp. z o.o. zajmującej się dostawą sprzętu i technologii dla branży wodno-kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Jest autorem ponad 100 publikacji w prasie branżowej, współautorem książki „Metody układania kabli telekomunikacyjnych w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej”. Ponadto jest konstruktorem maszyn do wdmuchiwania kabli światłowodowych oraz systemów napraw studni kanalizacyjnych.

Mirosław Cecuga

Technologia renowacji CIPP City Liner (na bazie żywic epoksydowych) będąca w posiadaniu polskich spółek wodociągowych w świetle raportu IKT Liner Report 2017, dotyczącego wyników testów wykładzin

Referat przybliży słuchaczowi kwestie związane z przynależnością technologii City Liner do „Klubu 100%” wg typów wykładzin w 2017 r.

Mirosław Cecuga, Firma Sezam Instal sp.j.

Firmę Sezam Instal prowadzi wspólnie z bratem Radosławem. Od 25 lat związany ściśle z technologiami bezwykopowymi. Zagorzały zwolennik wykorzystywania żywicy epoksydowej i frezów hydraulicznych. Współautor koncepcji CIPP, jako codziennego narzędzia pracy w najnowocześniejszych polskich wodociągach.

Rafał Chart

Rękaw InsituMain® do odnawiania wodociągów i innych przewodów ciśnieniowych 

Wykładzina systemu InsituMain® przeznaczona jest do instalacji wewnątrz istniejącego przewodu wodociągowego lub kanalizacji tłocznej o średnicach od DN200 do DN1500. Może funkcjonować jako wykładzina interaktywna lub niezależne, samonośne rozwiązanie, spełniające potrzeby związane z renowacją danego przewodu ciśnieniowego. Projekt i sposób produkcji rękawa jest dostosowywany do wymagań konkretnego zadania renowacyjnego, a bezwykopowa metoda jego instalacji istotnie wpływa na ograniczenie do minimum kosztów społecznych i środowiskowych związanych z odnową rurociągów.
Podczas prezentacji prelegent omówi m.in. zagadnienia dotyczące konstrukcji rękawa, jego produkcji czy sposobu instalacji na przykładzie aplikacji wykonanych w kraju i za granicą.

Rafał Chart, Insituform sp. z o.o.

Absolwent Politechniki Gdańskiej (hydrotechnika) i Politechniki Krakowskiej (budownictwo wodne). Budując swą karierę zawodową pracował w takich firmach, jak: Sanitex PRK, Per Aarsleff Polska, Ludwig Pfeiffer. Od 2006 r. jest związany z Insituform.

Anna Danek

Proces przygotowania inwestycji realizowanych przy użyciu technologii bezwykopowych CIPP – wymagane uzgodnienia oraz wynikające z nich problemy

Anna Danek, Aquanet S.A.

 

Piotr Fura

Doświadczenia Wrocławskich Wodociągów w prowadzeniu renowacji sieci kanalizacyjnej w technologii CIPP

Autor referatu zaprezentuje doświadczenia Wrocławskich Wodociągów w prowadzeniu renowacji sieci kanalizacyjnej w technologii CIPP. Przedsiębiorstwo od 2015 r., dzięki posiadanemu sprzętowi i wykwalifikowanym pracownikom, przeprowadza renowacje wybranych odcinków sieci kanalizacji ogólnospławnej i sanitarnej z wykorzystaniem bezwykopowej metody – tzw. „długiego rękawa”.

Piotr Fura, MPWiK S.A. we Wrocławiu

Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w specjalności Zaopatrzenie w Wodę i Unieszkodliwianie Ścieków i Odpadów. Od 2002 r. jest związany z MPWiK S.A we Wrocławiu. Obecnie jest zatrudniony w spółce na stanowisku zastępcy menadżera Zakładu Eksploatacji Sieci, gdzie zajmuje się eksploatacją pompowni ścieków i wód opadowych oraz bezwykopowymi renowacjami sieci kanalizacyjnej.

 

Tim Hermes

Relining studni na przykładzie wybranych realizacji. Jak dobrać odpowiedni materiał w celu osiągnięcia najlepszych parametrów oraz korzyści wynikających z przeprowadzenia renowacji?

Tim Hermes, HERMES Technologie

Doświadczał pracy w różnych dziedzinach przemysłu odbudowy struktury sieci kanalizacyjnej. Ze względu na charakter pracy swojego ojca Reinera Hermesa – specjalisty w zakresie suchych zapraw, założyciela firmy Hermes Technologie – zawsze znajdował się centralnym punkcie dotyczącym tworzenia różnorodnych ważnych procedur, urządzeń oraz składu zapraw związanych z odbudową kanałów ściekowych. Ukończywszy studia inżynieryjne w Wielkiej Brytanii, pracował w różnych gałęziach przemysłu związanych z sieciami kanalizacyjnymi – m.in. jako międzynarodowy dyrektor sprzedaży firmy no-dig Robotic Systems w Szwajcarii. Ze względu na ogromną wiedzę i zdobyte doświadczenie został członkiem zgromadzenia społeczeństwa niemieckiego w Niemieckim Towarzystwie Technologii Bezwykopowej (GSTT) oraz Niemieckim Stowarzyszeniu na rzecz Wody, Ścieków i Odpadów (DWA), gdzie regularnie omawiane są krajowe oraz międzynarodowe normy, jak również regulacja stosowanych technologii bezwykopowych oraz dobór odpowiednich materiałów.

 

Jakub Kania

Specjalne aplikacje w zakresie technologii CIPP UV

Rękawy z włókna szklanego utwardzane promieniami UV w ciągu dekady zyskały ogromną popularność i są z powodzeniem wykorzystywane do renowacji kanalizacji, zapewniając szybkość, efektywność i trwałość przeprowadzonych prac. Przez ostatnie dwa lata udoskonalono zarówno technikę utwardzania promieniowaniem ultrafioletowym, jak i same rękawy wzmacniane włóknem szklanym. Wprowadzenie innowacji znacząco poszerza możliwości zastosowania rękawów do naprawy kanałów o dużych średnicach i niestandardowych profilach, których renowacja dotychczas była bardzo trudna i obarczona wysokim ryzykiem.

Jakub Kania, RELINEEUROPE AG

Absolwent Uniwersytetu J. G. Mendela w Brnie, gdzie ukończył studia w zakresie gospodarowania odpadami. Od trzech lat jest przedstawicielem spółki RELINEEUROPE AG na terenie Europy Wschodniej oraz Austrii.

 

Sławomir Kapica

Trójwymiarowy model odcinka kanalizacji jako podstawa do prawidłowego zaprojektowania rękawa naprawczego

W trakcie prezentacji prelegent omówi zagadnienie laserowego pomiaru w trakcie inspekcji telewizyjnej kanału. Przedstawi także praktyczną propozycję ofertową firmy IBAK.

Sławomir Kapica, ,,ELSE” TECHNICAL AND RESEARCH SERVICE CO. LTD. sp. z o.o.

 

Andrzej Kolonko

Wybrane problemy związane z projektowaniem oraz realizacją rękawów CIPP

Przedmiotem wystąpienia będą wybrane zagadnienia dotyczące projektowania oraz realizacji wykładzin CIPP. Szczególna uwaga zostanie poświęcona takim kwestiom, jak: problem określenia obliczeniowego poziomu wody gruntowej, wpływ imperfekcji na nośność rękawa, problem przyjęcia obliczeniowej wielkości modułu sprężystości materiału rękawa, trwałość rękawów w warunkach eksploatacyjnych, wielkości współczynników bezpieczeństwa, określanie obliczeniowych parametrów gruntu.

Odbiory techniczne rękawów CIPP – teoria i rzeczywistość

W trakcie referatu przedstawione zostaną poszczególne etapy działań związanych z odbiorami technicznymi zainstalowanych rękawów CIPP. Omówione zostaną takie zagadnienia, jak: odbiór kanału przygotowanego do instalacji rękawa, przygotowanie instrukcji wygrzewania i chłodzenia rękawa, dziennik wygrzewania i chłodzenia rękawa, próba szczelności przewodu wraz ze studzienkami, badania przesiąkliwości rękawa, badania sztywności obwodowej, badania wielkości modułu E materiału rękawa.

dr inż. Andrzej Kolonko, Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w dziedzinie szeroko rozumianej infrastruktury podziemnej miast. Od wielu lat jest sekretarzem organizacyjnym międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej pn. „Infrastruktura podziemna miast”. Promuje upowszechnienie nowoczesnych technologii bezwykopowych, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach. Prowadzi działalność dydaktyczną na wydziałach Budownictwa Lądowego i Wodnego, Inżynierii Środowiska oraz Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest promotorem magisterskich prac dyplomowych, w tym nagrodzonej w konkursie organizowanym przez PZITB. Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego i niemieckiego rozwija współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i firmami, co pozwala na ciągłą aktualizację wiedzy i przekazywanie jej studentom. Jest autorem i współautorem wielu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych w tym książek: „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych”, „Mikrotunelowanie” oraz „Renowacja przewodów wodociągowych metodą cementowania” Ponadto jest autorem i współautorem trzech patentów oraz wzoru użytkowego. Pełnione funkcje: – sekretarz organizacyjny cyklicznej konferencji „Infrastruktura podziemna miast” – członek zespołu redakcyjnego miesięcznika Inżynieria Bezwykopowa – członek komisji rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych – członek ITA – AITES Polska (International Tunnelling Association) – członek EFUC – European Forum on Underground Construction – członek PZITB – Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa – członek wydziałowej komisji dyplomowej – członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Komitet Techniczny 140 Nagrody: – Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne wielokrotnie otrzymywał nagrody rektora, dziekana i dyrektora instytutu. – 2003 – nagroda za monografię (współautor) pt. „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych” na Targach Książki Akademickiej „Atena”, Warszawa 2003. – 2007 – nagroda Ministra Budownictwa za monografię (współautor) pt. „Mikrotunelowanie”, wydanej przez Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne.

Paweł Konopczyński

Urządzenia i materiały niezbędne do przeprowadzania napraw liniowych w technologii CIPP

Instalacja rękawów przy naprawach w technologii CIPP wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, który znajduje się w ofercie firmy Gamm-Bud sp. z o.o. W trakcie prezentacji zostaną omówione poszczególne elementy sprzętu oraz materiały używane do renowacji kanalizacji. Treścią wystąpienia będzie także zwrócenie uwagi na to, jak ważnym elementem wykonanej naprawy jest kontrola powykonawcza, której elementem jest przeprowadzenie próby szczelności zainstalowanego rękawa.

Paweł Konopczyński, Gamm-Bud sp. z o.o.

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej na kierunku Elektronika i Telekomunikacja. W firmie Gamm-Bud sp. z o.o. pracuje od początku 2009 r., głównie w dziale badawczo-rozwojowym, a obecnie jako prokurent spółki.

Bernd-Jan Krasowski

Systemy do renowacji rurociągów ciśnieniowych zabudowane w kontenerach morskich

W obecnych czasach transport kontenerów morskich w jakiekolwiek miejsce na Ziemi nie stanowi najmniejszego problemu, a czas ich transportu jest coraz krótszy. Z tego też powodu można powiedzieć, że renowacja rurociągów nie ma już żadnych granic. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, firma KrasoTech GmbH opracowała najnowsze rozwiązanie systemowe, umożliwiające zabudowę pełnej linii technologicznej do nasączania, instalacji i utwardzania rękawów o średnicach do DN1500 w kontenerach morskich dla różnych stref klimatycznych. Rozwiązanie takie w pełni uniezależnia firmy wykonawcze od konieczności posiadania własnych pojazdów do transportu kontenerów, w szczególności, gdy prace wykonywane są w miejscach odległych od ich siedzib. Kontenery takie mogą być transportowane do najbardziej niedostępnych miejsc również drogą powietrzną, np. za pomocą helikoptera itd.

Bernd-Jan Krasowski, KrasoTech GmbH

 

Tomasz Łucek

Rola multimediów wspierających współczesną komunikację – filmy, 3D i VR

Autor wystąpienia przedstawi w absolutnie skróconej formie najciekawsze zagadnienia związane ze współczesnymi trendami wideo w marketingu. Aktualne tendencje w komunikacji marketingowej jednoznacznie wskazują, że właśnie ta forma komunikacji będzie odgrywać kluczową rolę w najbliższych latach.

Tomasz Łucek, Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

 

Marcin Łukaszewicz

Doświadczenia inwestora w zakresie realizacji inwestycji z wykorzystaniem technologii CIPP

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie od wielu lat wykorzystuje w ramach prowadzonych inwestycji szeroki wachlarz bezwykopowych metod renowacyjnych. M.in. posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów z zastosowaniem rękawów utwardzanych na miejscu. W licznych przedsięwzięciach przedsiębiorstwa wykorzystywane były różnego rodzaju wykładziny, tak ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, jak i na sposób utwardzania. Stosowano je z powodzeniem zarówno w zakresie sieci kanalizacyjnej, jak i wodociągowej. Renowacji poddawano przewody o przekrojach kołowych w przypadku sieci wodociągowej, jak i niekołowych w odniesieniu do kanalizacji ogólnospławnej. Najtrudniejsza pod kątem technicznym, a zarazem najciekawsza, była renowacja trzech rurociągów DN1500 o długości prawie 300 m każdy pod korytem rzeki Wisły.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń i wybranych przykładowych projektów prelegent przedstawi dobre praktyki we współpracy inwestora z wykonawcami oraz dostawcami materiałów wykorzystywanych do renowacji w technologii CIPP. Podzieli się też spostrzeżeniami związanymi z jakością przeprowadzonych w ten sposób prac.

Marcin Łukaszewicz, MPWiK S.A. w Krakowie

Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej w specjalności Inżynieria Komunalna. Od 2010 r. pracuje z Zakładzie Sieci Kanałowej MPWiK S.A. w Krakowie. Specjalizuje się w bezwykopowych renowacjach sieci kanalizacyjnej.

Cezary Madryas

prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej

Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej w latach 1971–1976. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1982 r., a doktora habilitowanego w 1993 r. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych nadano mu w 2003 r. Od 2007 r.pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego.
Profesor jest promotorem lub opiekunem sześciu obronionych (z wyróżnieniem) prac doktorskich oraz czterech przewodów doktorskich w toku. Wielokrotnie opracowywał recenzje prac na stopień doktora oraz doktora habilitowanego, do tytułu profesora i do godności doktora honoris causa. Jest autorem wielu recenzji wydawniczych monografii i podręczników akademickich, a także dużej liczby artykułów i referatów w czasopismach technicznych i naukowych, w tym w trzech indeksowanych przez Filadelfijski Instytut Informacji Naukowej (Tunnelling and Underground Space Technology, Water Research, Archives of Civil and Mechanical Engieering), a także w takich periodykach zagranicznych jak Journal of Civil Engeneering and Architecture, Water Science czy The Hong Kong Institution of Engineers Transaction. Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism: Archives of Civil and Mechanical Engineering, Inżynieria Bezwykopowa i Geoinżynieria.
Działalność naukowa profesora jest wysoko oceniania: w 2005 r. został laureatem prestiżowego konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej o subsydia profesorskie (edycja: „Mistrz 2005” – temat badawczy: „Strategia przystosowania konstrukcji sieci kanalizacyjnych dla potrzeb miasta przyszłości”). Projekt ten realizował do 2008 r., kiedy został wybrany do pełnienia funkcji Prorektora Politechniki Wrocławskiej ds. Rozwoju.
Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało go na rektora Politechniki Wrocławskiej na kadencję 2016–2020. Funkcję tę zaczął pełnić 1 września 2016 r.
Profesor jest autorem lub współautorem 480 prac udokumentowanych w systemie DONA, w tym ponad 170 naukowych prac opublikowanych (z czego 65 o zasięgu międzynarodowym) oraz 290 sprawozdań z badań wykonanych na rzecz gospodarki narodowej (raporty SPR).

Marcin Matyjaszek

Technologia City Liner (Robo Liner) w praktycznym zastosowaniu. Prezentacja wybranych realizacji na terenie miasta Lublina w latach 2000–2018

Autor, będący w lubelskim MPWiK już od 18 lat osobą odpowiedzialną za utrzymanie w ruchu urządzeń do renowacji kanalizacji metodą CIPP i prawidłową ich eksploatację, przedstawi audytorium kilka ciekawych instalacji w technologii City Liner. Osobisty udział autora w kilkuset instalacjach zagwarantuje wysoki poziom merytoryczny wystąpienia.

Marcin Matyjaszek, MPWiK sp. z o.o. w Lublinie

 

Michał Milczarek

„Rękawy” z włókna szklanego do renowacji przewodów kanalizacyjnych ciśnieniowych i bezciśnieniowych                                   

Przedmiotem prezentacji będą wykładziny renowacyjne z włókna szklanego wykorzystywane do napraw przewodów kanalizacyjnych ciśnieniowych i bezciśnieniowych. Zostaną one scharakteryzowane m.in. pod względem właściwości, technologii produkcji, parametrów wytrzymałościowych, sztywności obwodowej itp. W odniesieniu do wad i zalet porównane będą rękawy szklane utwardzane promieniowaniem UV wykonane w technologii nawojowej oraz w technologii składania. Autor zwróci także uwagę na obserwowane na rynku trendy w zakresie produkcji rękawów z włókna szklanego z uwzględnieniem tych aspektów, które mogą być niepokojące.

Michał Milczarek, Mazur sp. z o.o.

 Absolwent Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn o specjalności projektowanie maszyn na Politechnice Gdańskiej. Budując swą karierę zawodową, pracował w takich firmach, jak: Centrostal, sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia nr 2, Bipromasz sp. z o.o. Od 2005 r. jest związany z Mazur sp. z o.o., gdzie został zatrudniony na stanowisku kierownika, a następnie dyrektora ds. produkcji. Jest odpowiedzialny za wdrożenie i bieżący rozwój związany z produkcją wykładzin rękawowych wykonanych z włókna szklanego utwardzanych parą i promieniowaniem UV. 

Beata Nienartowicz

Warsztaty: Projektowanie wykładzin CIPP – metodyka i podejście obliczeniowe wg wytycznej DWA-A 143-2

Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska / GSG Industria sp. z o.o.

Absolwentka Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Od 2010 r. pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej, swojej macierzystej uczelni, na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego.
W pracy naukowej zajmuje się m.in. analizą pracy rurociągów odnawianych technologiami bezwykopowymi oraz komputerowym modelowaniem pracy obiektów infrastruktury podziemnej. Pełni także rolę opiekuna i operatora Mobilnego Laboratorium Infrastruktury Podziemnej Miast, co rozszerza zakres jej działalności zawodowej o prowadzenie badań in situ związanych z oceną stanu technicznego obiektów infrastruktury podziemnej.
Jest autorem kilkunastu publikacji krajowych i międzynarodowych oraz współautorem kilkudziesięciu raportów badawczych realizowanych pod kierownictwem prof. Cezarego Madryasa.

Paweł Nurzyński

Dialog z inwestorem w aspekcie spectrum możliwości technicznych doboru bezwykopowych technologii renowacji sieci kanalizacyjnych na wybranych przykładach

Paweł Nurzyński, AARSLEFF sp. z o.o.

Ukończył wydział inżynierii i kształtowania środowiska w SGGW oraz studia podyplomowe w zakresie międzynarodowych procedur organizacji inwestycji wg FIDIC na Politechnice Śląskiej. W spółce AARSLEFF pracuje od połowy sierpnia 2005 r., głównie w dziale handlowym, obecnie jako regionalny kierownik sprzedaży. Wcześniej związany był z firmą Energomontaż Północ S.A.

Bogdan Przybyła

Warsztaty: Projektowanie wykładzin CIPP – metodyka i podejście obliczeniowe wg wytycznej DWA-A 143-2

dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska

Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Obronił pracę doktorską pt.: „Ocena i kształtowanie konstrukcji przewodów kanalizacyjnych w ujęciu teorii niezawodności” (1999 r., Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej). Uczestniczył w stażach naukowych na uczelniach w Niemczech (Technische Unversität Dresden i Technische Hochschule w Münster). Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
Specjalizuje się w tematyce oceny stanu technicznego i rehabilitacji przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Jest autorem i współautorem prac ekspertyzowych, realizowanych na Wydziale Budownictwa PWr oraz licznych publikacji naukowo-technicznych w tym jednej monografii zwartej pt. „Badania i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych”.
Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem INŻYNIERIA sp. z o.o., będąc na liście recenzentów czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”.

Kazimierz Rutkowski

Doświadczenia MPWiK S.A. w m. st. Warszawie w zakresie renowacji sieci kanalizacyjnej w technologii CIPP

Kazimierz Rutkowski, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A

Pracownik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie Spółka Akcyjna (spółki nowoczesnej, korzystającą z innowacyjnych rozwiązań technicznych i technologicznych przy eksploatacji i renowacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej metodami bezwykopowymi). Jest zatrudniony na stanowisku Zastępcy Dyrektora Pionu Ścieków. Od ponad 23 lat szczególnie interesują go technologie bezwykopowe w zakresie budowy i renowacji sieci kanalizacyjnej.

 

Sylwester Szostak

Dobór technologii do prowadzenia prac renowacyjnych w ekstremalnych warunkach – doświadczenia z realizacji

Miasta oraz infrastruktura miejska bardzo szybko się obecnie rozrastają. Budujemy coraz więcej, coraz szybciej. Niestety, do dziś nie zostały rozwiązane problemy sprzed lat, np. te dotyczące własności gruntów, w których są umieszczone sieci wodociągowe lub kanalizacyjne.
Dobór technologii ma bardzo duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji o sposobie odnowienia sieci wodociągowej. Przy doborze metody jednym z najważniejszych parametrów jest ocena stanu technicznego danego odcinka przewodu, a następnie jego lokalizacja. Odpowiednia technologia nie tylko ułatwi wykonanie remontu, ale przede wszystkim umożliwi pracę sieci na dalsze długie lata.
Podczas wystąpienia omówione zostaną dwie instalacje w różnych miastach – obie miały na celu rozwiązanie problemu stanu technicznego zastanego rurociągu. Szczególnie ważne w przeprowadzeniu prac było też uwzględnienie otoczenia, w którym znajdują się przewody wodociągowe.

Sylwester Szostak, RTi Poland sp. z o.o.

Absolwent Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Ukończył studia na wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji. Z firmą RTI jest związany od roku 2018, gdzie pełni funkcję dyrektora ds. realizacji kontraktów wodociągowych.

 

Arkadiusz Szot

Prostota czy szczegółowość? Przegląd światowych teorii i rozwiązań opisujących zagadnienie wymiarowania wykładzin rurociągów podziemnych

Poznawszy wiele funkcjonujących w świecie teorii na temat nośności i stateczności wykładzin rurociągów, warto zwrócić uwagę znaczną rozbieżność ich skali i szczegółowości. Funkcjonują rozwiązania zawierające się w kilku wzorach czy kilku nomogramach, a jednocześnie istnieją algorytmy liczące setki stron. Za tak daleko idącą rozbieżnością stoją różnice filozofii zapewnienia bezpieczeństwa, charakterystyczne dla określonych części świata (np. części anglosaskiej czy niemieckojęzycznej), które zostaną przedstawione w referacie.

dr inż. Arkadiusz Szot, Politechnika Wrocławska

 

Roland W. Waniek

Renowacja rurociągów kanalizacyjnych i studzienek a jakość wykonanych prac

Każdego dnia w Europie renowacji poddawanych jest wiele kilometrów systemów kanalizacyjnych. Pojawia się jednak pytanie, jaka jest jakość tych działań w odniesieniu do poniesionych kosztów.
Na podstawie dokładnych analiz i testów tysięcy próbek wykładzin CIPP powstaje coroczny raport – IKT-LinerReport, który pokazuje, jaki jest stan faktyczny przewodów i studzienek po przeprowadzeniu renowacji.
Bazując na zebranych w ciągu 15 lat doświadczeniach, można zaobserwować wyraźne trendy w zakresie szczelności, stabilności i grubości ścianek. Co jednak będzie ważne w przyszłości?

Dipl.-Ök. Roland W. Waniek, IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH

Dyrektor generalny IKT (Instytut Infrastruktury Podziemnej) z siedzibą w Gelsenkirchen (Niemcy). IKT jest neutralnym i niezależnym instytutem badawczym non-profit, działającym się w zakresie tematyki związanej z kanałami wodnymi i kanalizacyjnymi. Waniek specjalizuje się w infrastrukturze i ekonomii wody, a także w obiektach użyteczności publicznej. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Bochum (Niemcy), które ukończył w 1993 r. Był pracownikiem Uniwersytetu w Bochum oraz RWI, niemieckiego instytutu badań i doradztwa w dziedzinie polityki ekonomicznej. W 1999 r. został mianowany dyrektorem generalnym IKT.

Bogusław Wójtowicz

Żywice CIPP i badania długoterminowe

W referacie autor omówi żywice służące do nasączania rękawów renowacyjnych oraz badania długoterminowe rękawów CIPP.
Przy wyborze żywic do renowacji w technologii CIPP powinniśmy brać pod uwagę właściwości, które charakteryzują ich podatność na osmozę, a co za tym idzie, na korozję. Bardzo ważne są także właściwości mechaniczne krótkoterminowe, które są podstawą do obliczeń wytrzymałościowych i łatwo je sprawdzić w procesie inwestycyjnym.
Badania długoterminowe od kilkudziesięciu lat wskazują na to, że wszystkie żywice w rękawach są dobre. Zatem badania te nie są właściwym kryterium, ponieważ łatwo można dowieść, że będą pozytywne nawet dla bardzo złych żywic, które (wg badań) po 50 latach będą miały moduł na poziomie 50% modułu krótkiego i będą spełniać wymagania normy, ale będą całkowicie skorodowane i ulegną destrukcji już po kilku latach.

Bogusław Wójtowicz, POliner sp. z o.o. (sp.k.).

Prezes Poliner sp. z o.o., absolwent Politechniki Wrocławskiej. Posiada uprawnienia budowlane bez ograniczeń i od 25 lat specjalizuje się w bezwykopowych renowacjach kanalizacji oraz czyszczeniu wodociągów.

Leszek Wysocki

Wybrane problemy związane z projektowaniem oraz realizacją rękawów CIPP

Przedmiotem wystąpienia będą wybrane zagadnienia dotyczące projektowania oraz realizacji wykładzin CIPP. Szczególna uwaga zostanie poświęcona takim kwestiom, jak: problem określenia obliczeniowego poziomu wody gruntowej, wpływ imperfekcji na nośność rękawa, problem przyjęcia obliczeniowej wielkości modułu sprężystości materiału rękawa, trwałość rękawów w warunkach eksploatacyjnych, wielkości współczynników bezpieczeństwa, określanie obliczeniowych parametrów gruntu.

Odbiory techniczne rękawów CIPP – teoria i rzeczywistość

W trakcie referatu przedstawione zostaną poszczególne etapy działań związanych z odbiorami technicznymi zainstalowanych rękawów CIPP. Omówione zostaną takie zagadnienia, jak: odbiór kanału przygotowanego do instalacji rękawa, przygotowanie instrukcji wygrzewania i chłodzenia rękawa, dziennik wygrzewania i chłodzenia rękawa, próba szczelności przewodu wraz ze studzienkami, badania przesiąkliwości rękawa, badania sztywności obwodowej, badania wielkości modułu E materiału rękawa.

dr inż. Leszek Wysocki, Politechnika Wrocławska

Od 1978 r. pracuje na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych (w tym trzech monografii) z zakresu budownictwa podziemnego i obiektów gospodarki wodno-ściekowej. Opracował lub współtworzył kilkaset ekspertyz technicznych dotyczących przede wszystkim trwałości budowli podziemnych, zwłaszcza sieci infrastruktury podziemnej miast. 
Wśród jego zainteresowań naukowych znajdują się nowoczesne technologie rehabilitacji i budowy przewodów infrastruktury sieciowej ze szczególnym uwzględnieniem technologii bezwykopowych, w tym: metody kontroli, opisu i oceny stanu przewodów kanalizacyjnych, strategie eksploatacji i rehabilitacji technicznej, bazy danych o sieci. .

 

Dariusz Zwierzchowski

Wpływ jakości pobranych próbek rękawów CIPP na wyniki badań ich parametrów wytrzymałościowych

Do sprawdzenia jakości wykonania prac renowacyjnych, a co za tym idzie, dokonania ich odbioru, niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych parametrów geometrycznych i wytrzymałościowych na pobranych próbkach utwardzonych rękawów CIPP. W celu otrzymania wiarygodnych wyników do badań laboratoryjnych należy pobrać i dostarczyć próbki, które cechują się stałą grubością powłoki, brakiem pofałdowań oraz owalizacji przekroju poprzecznego. Tylko takie próbki zgodnie z zapisami normowymi mogą być poddane badaniom.
W trakcie prezentacji prelegent omówi wpływ jakości pobranych próbek wykładzin renowacyjnych na wyniki badań ich parametrów wytrzymałościowych.

dr. inż. Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

W latach 1990–2010 zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Od 2010 r. zatrudniony jako pracownik dydaktyczny Wydziału Budownictwa i Bezpieczeństwa Pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu oraz jako Prezes Zarządu w Centrum Badań i Certyfikacji w Kielcach. Autor wielu projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz publikacji naukowych. Współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych a także promotor licznych prac dyplomowych, inżynierskich oraz magisterskich.

 


  • relacja
  • galeria
  • tematyka
  • konf
  • portal

Organizator

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.


IdeaTECH

Kontakt

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków
NIP: 677-22-03-315

+48 12 352 33 23 – Sekretariat
biuro@inzynieria.com

Konto

Konto PLN
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

Konto EURO
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW



Porozmawiajmy

Kwestie merytoryczne:

Paweł KośmiderPaweł Kośmider
gsm: +48 606 214 393
pawel.kosmider@inzynieria.com

 

Agata SumaraAgata Sumara
gsm: +48 698 532 869
agata@inzynieria.com

 

Sprzedaż:

Maciej GórnisiewiczMaciej Górnisiewicz
gsm: +48 660 288 299
marketing.ib@inzynieria.com

 

Kwestie organizacyjne:

Izabela TarnackaIzabela Tarnacka
gsm: +48 536 487 138
biuro@inzynieria.com

 

 

POZOSTAŁE KONFERENCJE ORGANIZOWANE PRZEZ WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:

bp button ib button gwb button gwor button

Polityka prywatności
All rights reserved. Copyright © 2018 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.