Dlaczego tunel a nie most? Budowa tunelu w Świnoujściu
Miasto Świnoujście przez wiele lat prowadziło prace studialne i analizy, w jaki sposób połączyć oba brzegi Świny szerokiej na około 600 m, aby skomunikować dwie zamieszkałe wyspy Uznam i Wolin. W pierwszym odruchu chciałoby się powiedzieć: po co te analizy – oczywiście, że mostem, pięknym, wysokim, z urokliwym widokiem na panoramę Świnoujścia. Jednak takie oczekiwanie zwolenników mostu nie będzie mogło być zrealizowane. Miasto jest w trakcie procesu inwestycyjnego zmierzającego do wybudowania podwodnego tunelu. Dlaczego? Decydują o tym uwarunkowania geograficzne, gospodarcze i instytucjonalne. Świna jest bowiem ważnym szlakiem wodnym, znajdującym się na początku odrzańskiej drogi wodnej i stanowi dostęp do portu w Szczecinie. Wprowadzenie jakichkolwiek utrudnień na torze wodnym zawsze spotykało się z negatywnymi opiniami lub, co najmniej, wątpliwościami instytucji uzgadniających. O tym, na czym one polegały, słuchacze dowiedzą się podczas wystąpienia.
Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście
Jest absolwentką Wydziału Ochrony Środowiska i Inżynierii Sanitarnej Politechniki Lubelskiej. Posiada uprawnienia do kierowania, nadzorowania i kontrolowania budów, projektowania sieci i instalacji sanitarnych.
W dotychczasowej karierze zawodowej pracowała zawodowo w firmach związanych z branżą budowlaną. Ponadto w latach 1995–2003 prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie nadzorowania i projektowania budowlanego. W latach 2003–2010 zajmowała stanowisko Naczelnika Wydziału Inżyniera Miasta Urzędu Miasta Świnoujście, realizując wiele inwestycji miejskich, przyczyniających się do dynamicznego rozwoju miasta. W tym samym okresie pełniła funkcję biegłego sądowego przy Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Od 2007 r. pełni funkcję pełnomocnika prezydenta ds. budowy stałego połączenia między wyspami Uznam i Wolin (tunelu pod Świną) w Świnoujściu. Od 2010 r. jest I Zastępcą Prezydenta Miasta Świnoujście. Podlegają jej wydziały z dziedziny rozwoju gospodarczego, urbanistyki, pozyskiwania funduszy zewnętrznych oraz gospodarka komunalna, inwestycje i zarządzenie drogami. Od lipca 2016 r. działa jako ekspert ds. optymalizacji procesu realizacji inwestycji drogowych, powołany przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa.