Zastosowanie iniekcji strumieniowej i kompensacyjnej oraz monitoringu przy rozbudowie II linii metra w Warszawie
W grudniu 2017 r. tarcza TBM, wykonująca tunel prawy na odcinku wschodnim drugiego etapu budowy II linii metra w Warszawie, przeszła na głębokości 5 m pod budynkiem Targowa 84 i weszła do stacji metra Warszawa Wileńska. Po drodze rozwiercała zeskalone piaski zalegające pod budynkiem i blok „wejściowy” scementowanego gruntu przy ścianie stacji. Pół roku wcześniej rozpoczęto zeskalanie tych piasków, aby wykonać osłonę dla maszyny TBM w tym krytycznym miejscu.
W prezentacji przedstawione zostaną techniki zastosowane przy wykonaniu zeskalenia gruntu pod budynkiem oraz rozwiązania wielu problemów organizacyjnych i lokalizacyjnych. Omówione będą metody kontroli jakości, w tym szczególny nacisk położony będzie na monitoring budynków i uzyskane efekty.
Przemysław Wójtowicz, Keller Polska sp. z o.o.
Ukończył Budownictwo na Wydziale Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW w specjalności Budownictwo Hydrotechniczne. Od 2006 r. jest związany z firmą Keller Polska, gdzie zajmował się, jako inżynier budowy, a następnie kierownik robót, realizacją zadań z zakresu wzmocnienia podłoża, ze szczególnym uwzględnieniem technologii iniekcyjnych. Obecnie jest zatrudniony na stanowisku kierownika pionu produktowego. Odpowiada za planowanie i realizację kontraktów oraz doradztwo technologiczne w ramach linii produktowej obejmującej: iniekcje gruntowe, kotwy, gwoździe gruntowe i mikropale oraz wiercenia specjalistyczne.