Zastosowanie iniekcji strumieniowej i kompensacyjnej oraz monitoringu przy rozbudowie II linii metra w Warszawie
W grudniu 2017 r. tarcza TBM, wykonująca tunel prawy na odcinku wschodnim drugiego etapu budowy II linii metra w Warszawie, przeszła na głębokości 5 m pod budynkiem Targowa 84 i weszła do stacji metra Warszawa Wileńska. Po drodze rozwiercała zeskalone piaski zalegające pod budynkiem i blok „wejściowy” scementowanego gruntu przy ścianie stacji. Pół roku wcześniej rozpoczęto zeskalanie tych piasków, aby wykonać osłonę dla maszyny TBM w tym krytycznym miejscu.
W prezentacji przedstawione zostaną techniki zastosowane przy wykonaniu zeskalenia gruntu pod budynkiem oraz rozwiązania wielu problemów organizacyjnych i lokalizacyjnych. Omówione będą metody kontroli jakości, w tym szczególny nacisk położony będzie na monitoring budynków i uzyskane efekty.
Piotr Krzywkowski, Keller Polska sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Architektury, Budownictwa i Inżynierii Środowiska Inżynierii Politechniki Łódzkiej na kierunku Budownictwo, w specjalności Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie. Od 1999 r. pracuje w firmie Keller Polska. Obecnie pełni funkcję starszego projektanta w Biurze Technicznym. W ramach pracy zawodowej był m.in. kierownikiem robót, handlowcem, technologiem i projektantem, specjalizując się w obszarze iniekcyjnego wzmacniania podłoża budowlanego.