Konferencja Budownictwo Podziemne 2018
  • About
  • Partners
  • Speakers
  • Program
  • Contact
  • Previous edition
  • Polski

Modelowanie numeryczne procesu tunelowania tarczą zmechanizowaną TBM

Zwiększające się zagęszczenie infrastruktury podziemnej ośrodków miejskich, wynikające z postępującej urbanizacji, wiąże się z koniecznością wprowadzenia coraz dokładniejszych modeli obliczeniowych służących do predykcji wpływu procesu tunelowania na otoczenie. W referacie przedstawiony zostanie trójwymiarowy model numeryczny MES służący do analizy wpływu procesu tunelowania tarczą zmechanizowaną TBM (ang. Tunnel Boring Machine) na deformacje podłoża gruntowego oraz siły wewnętrzne w obudowie tunelu. Tworzenie modelu numerycznego oraz odczytywanie wyników analiz zostało w pełni zautomatyzowane przez wykorzystanie autorskiego skryptu Python. Weryfikacja jakościowa i ilościowa modelu została przeprowadzona na bazie rzeczywistego przypadku tunelu wydrążonego tarczą wyrównanych ciśnień gruntowych (ang. Earth Pressure Balance – EPB) w ramach projektu niebieskiej linii metra MRTA w Bangkoku. Tak przygotowany model posłużył do obserwacji złożonych mechanizmów zachodzących między tarczą EPB, obudową tunelu a ośrodkiem gruntowym. Dodatkowo określono ilościowo wpływ parametrów technologicznych, takich jak zwiększona objętość urabianego gruntu, ciśnienie wypełnienia pustki w ogonie tarczy oraz ciśnienie podparcia przodka na deformacje ośrodka gruntowego oraz siły wewnętrzne w obudowie tunelu.

 

dr inż. Maciej Ochmański, Politechnika Śląska

Absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, specjalności Budownictwo Komunikacyjne i Infrastruktura, gdzie aktualnie jest zatrudniony jako nauczyciel akademicki. W 2016 r. obronił rozprawę doktorską pt. „Numerical analyses of the effects of tunnels construction”, uzyskując stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo. Praca nad rozprawą była prowadzona na mocy umowy o podwójnym programie doktoryzowania, zawartej pomiędzy Politechniką Śląską a Uniwersytetem Cassino i Południowego Lazio we Włoszech.
Jest autorem lub współautorem kilkunastu publikacji w czasopismach technicznych, w tym czterech z tzw. listy filadelfijskiej. Swoje badania przedstawiał zarówno na krajowych, jak i międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in. na 6. Międzynarodowym Sympozjum Charakterystyki Deformacji Geomateriałów (IS-Buenos Aires 2015) w Buenos Aires czy 13. Międzynarodowej Konferencji „Budownictwo Podziemne” i 3. Wschodnioeuropejskiej Konferencji Tunelowania w Pradze. Ponadto autor został dwukrotnie wybrany do reprezentacji Polski na Europejskiej Konferencji Młodych Inżynierów Geotechników, która odbywała się w 2014 r. w Barcelonie oraz w 2015 r. w Durham.
Przedmiotem zainteresowań zawodowych autora są prace badawcze dotyczące wykorzystania zaawansowanych modeli numerycznych do analizy efektów budowy tuneli, zautomatyzowanych modeli obliczeniowych tuneli drążonych metodą zmechanizowaną, interakcji tarczy tnącej maszyny TBM z ośrodkiem gruntowym, odpowiedzi sejsmicznej konstrukcji obudowy tuneli, a także implementacji modeli konstytutywnych w języku Fortran.


  • register
  • konf
  • portal

Organizer

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

Contact

Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.

ul. Lindego 14, 30-148 Kraków, Poland
NIP: 677-22-03-315

+48 12 351 10 90 – Office
biuro@inzynieria.com

Marketing department:

Mateusz Kaproń
gsm: +48 664 175 174
marketing.gdmt@inzynieria.com

 

LukaszŁukasz Jańczuk
gsm: +48 698 699 409
konferencja@inzynieria.com

Accounts

PLN Account
Raiffeisen Bank Polska S.A. Oddział Kraków
61 1750 1048 0000 0000 0215 9953

EUR Account
PL 09 1750 1048 0000 0000 0351 5591
SWIFT: RCBWPLPW

OTHER CONFERENCES ORGANIZED BY THE WYDAWNICTWO INŻYNIERIA:

ib button gwor button gwb button cipp button

All rights reserved. Copyright © 2018 - Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o.