Projektowanie betonowych segmentowych obudów tuneli zbrojonych włóknami
Podczas prezentacji zostaną omówione właściwości i możliwości wykorzystania betonu zbrojonego włóknami (FRC), czyli kompozytowego materiału, w przypadku którego stosowane jest zbrojenie rozproszone, rozmieszczone homogenicznie. Zastosowanie włókien stalowych pozwala kontrolować spękania plastyczne i skurczowe – znacznie poprawiają one właściwości betonu „po zarysowaniu” w zależności od charakterystyki i dozowania włókien oraz wytrzymałości betonu. Wykorzystanie tego materiału do projektowania prefabrykowanych tubingów to coraz popularniejszy trend. Wśród zalet betonu zbrojonego włóknami można wymienić zarówno wytrzymałość, jak i wydajność czy łatwość w zastosowaniu w porównaniu z tradycyjnie zbrojonym betonem.
Warto zwrócić uwagę na to, że w ostatnim czasie opublikowanych zostało wiele standardów dotyczących definiowania charakterystyki włókien i określania właściwości mechanicznych betonu zbrojonego włóknami. Są one wykorzystywane zarówno w zakresie projektowania, jak i produkcji czy kontroli elementów zbrojonych włóknami stalowymi.
Bruno Rossi, Senior Tunnelling Engineer w ArcelorMittal
Absolwent wydziału inżynieryjnego Uniwersytetu Bolońskiego we Włoszech. Jest specjalistą w zakresie badań i rozwoju zastosowań dla betonu zbrojonego włóknami stalowymi. Zajmuje się projektowaniem obudów tuneli betonowanych (tubingi instalowane podczas wykonywania tuneli maszyną TBM) oraz płyt zbrojonych włóknami. Uczestniczył w wielu procesach standaryzacji dotyczących zbrojenia rozproszonego (normy: EN 14489-1; UNI 11037; UNI 11039; ITATECH REPORT-7-PFRCS). Jest także specjalistą w zakresie rozwoju oprogramowania oraz autorem wielu publikacji w międzynarodowych branżowych czasopismach.