Prelegenci

dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW

Politechnika Warszawska

Monitoring obiektów hydrotechnicznych i jego wykorzystanie przed, po i w trakcie powodzi

PANEL DYSKUSYJNY: Monitoring konstrukcji – niezbędny element bezpiecznej realizacji i eksploatacji inwestycji

Współczesne inwestycje infrastrukturalne, hydrotechniczne oraz miejskie wiążą się z coraz większą złożonością i ryzykiem, szczególnie na etapie realizacji, ale także i po jej zakończeniu. Monitoring konstrukcji inżynierskich odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wykonawstwa, minimalizacji ryzyk, a także we wczesnym ostrzeganiu przed zagrożeniami. Dzięki temu możliwe jest nie tylko uniknięcie awarii, ale również optymalizacja kosztów i ograniczenie potencjalnych roszczeń.

Panel, prowadzony przez Ekspertów ze świata nauki, poświęcony będzie wdrażaniu systemów monitoringu od momentu rozpoczęcia budowy, z uwzględnieniem perspektywy inwestorów, ubezpieczycieli oraz wykonawców. Dyskusja skupi się na realnych korzyściach, obowiązkach i wzajemnych oczekiwaniach stron zaangażowanych w proces zarówno realizacji, jak i późniejszej eksploatacji obiektów. Poruszone zostaną także kwestie wpływu monitoringu na bezpieczeństwo placu budowy i jego otoczenia.

Uczestnicy Konferencji dowiedzą się m.in.:

  • jakie jest znaczenie monitoringu konstrukcji podczas realizacji inwestycji,
  • czy monitoring powinien być wymagany przez inwestora,
  • w jakim stopniu jego brak wpływa na warunki ubezpieczenia i ocenę ryzyka,
  • czy i jak monitoring może chronić przed ewentualnymi roszczeniami.

Profesor Politechniki Warszawskiej, specjalista z zakresu budownictwa hydrotechnicznego, inżynierii wodnej i środowiska. W latach 2014-2020 Kierownik Zakładu Budownictwa Wodnego i Hydrauliki, w latach 2016 – 2023 dyrektor Centrum Analiz Geo i Hydrotechnicznych Instytutu Badań Stosowanych PW, a obecnie od roku 2020 Dziekan Wydziału Instalacji Budowlanych Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

Zajmuje się zastosowaniem zaawansowanych symulacji numerycznych w geotechnice, hydrotechnice i inżynierii środowiska, oceną stanu technicznego obiektów budowlanych, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych, np. skaningu laserowego, termomonitoringu, pomiarów światłowodowych itp. Jest specjalistą w zakresie modelowania zagadnień filtracji wody w ośrodku gruntowym w obliczeniach i analizie bezpieczeństwa obiektów budowlanych a także w zakresie analiz oddziaływań głębokich posadowień na obiekty sąsiednie i wodę gruntową w środowisku zurbanizowanym oraz ustalania wartości granicznych dla prowadzonego monitoringu. Współautor „wytycznych odbiorowych” wykładzin CIPP.

Pasjonat wody i wiatru, płetwonurek, kajakarz, jachtowy sternik morski i motorowodny z licencją na holowanie obiektów pływających. Członek Bractwa Kaphornowców.