Monitoring bezpieczeństwa konstrukcji jako nasze zobowiązanie wobec przyszłych pokoleń
PANEL DYSKUSYJNY: Monitoring konstrukcji – niezbędny element bezpiecznej realizacji i eksploatacji inwestycji
Współczesne inwestycje infrastrukturalne, hydrotechniczne oraz miejskie wiążą się z coraz większą złożonością i ryzykiem, szczególnie na etapie realizacji, ale także i po jej zakończeniu. Monitoring konstrukcji inżynierskich odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wykonawstwa, minimalizacji ryzyk, a także we wczesnym ostrzeganiu przed zagrożeniami. Dzięki temu możliwe jest nie tylko uniknięcie awarii, ale również optymalizacja kosztów i ograniczenie potencjalnych roszczeń.
Panel, prowadzony przez Ekspertów ze świata nauki, poświęcony będzie wdrażaniu systemów monitoringu od momentu rozpoczęcia budowy, z uwzględnieniem perspektywy inwestorów, ubezpieczycieli oraz wykonawców. Dyskusja skupi się na realnych korzyściach, obowiązkach i wzajemnych oczekiwaniach stron zaangażowanych w proces zarówno realizacji, jak i późniejszej eksploatacji obiektów. Poruszone zostaną także kwestie wpływu monitoringu na bezpieczeństwo placu budowy i jego otoczenia.
Uczestnicy Konferencji dowiedzą się m.in.:
- jakie jest znaczenie monitoringu konstrukcji podczas realizacji inwestycji,
- czy monitoring powinien być wymagany przez inwestora,
- w jakim stopniu jego brak wpływa na warunki ubezpieczenia i ocenę ryzyka,
- czy i jak monitoring może chronić przed ewentualnymi roszczeniami.
Zawodowo związany z Politechniką Krakowską. Od 10 lat zajmuje się naukowo i praktycznie szeroko pojętym monitorowaniem konstrukcji (SHM – Structural Health Monitoring). Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji na ten temat. Brał udział w realizacji większości największych systemów monitorowania w Polsce jako autor lub współautor ich projektów (autostrada A1, Stadion Narodowy, Stadion Energa Gdańsk, hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena w Krakowie, hala widowiskowo-sportowa Podium w Gliwicach, most im. Jana Pawła II przez Wisłę w Puławach, most Rędziński przez Odrę we Wrocławiu i wiele innych). Specjalizuje się w długoterminowych pomiarach wielkości fizycznych w technologii strunowej i światłowodowej. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jest biegłym sądowym przy Sądzie Okręgowym w Krakowie.