Udostępnij stronę

Prelegenci

Oczekujemy na zgłoszenia tematów i streszczeń referatów. Prosimy wysyłać je na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wybrane zagadnienia projektowania wykładzin do renowacji rurociągów przy użyciu wytycznej DWA-A 143-2
Celem warsztatów jest omówienie podstawowych zasad projektowania wykładzin do renowacji technicznej przewodów kanalizacyjnych wg wytycznej DWA-A 143-2 z 2015 r, uzupełnione o zagadnienia tematyki prac odbiorowo-kontrolnych.
Poruszane będą m.in. takie kwestie, jak:
-    klasyfikacja stanu technicznego istniejącego rurociągu,
-    technologie renowacyjne a klasyfikacja stanu,
-    dane wejściowe do projektowania i obciążenia działające na wykładzinę,
-    problem imperfekcji, stan techniczny III i IIIa,
-    wyznaczanie sił wewnętrznych i wymiarowanie dla stanu eksploatacji i montażu,
-    przykład obliczeniowy dla przypadku typowego,
-    kontrola jakości prac renowacyjnych w odniesieniu do założeń i danych wejściowych.

W ramach wykładu zostaną przedstawione zasady wymiarowania wykładzin w przewodach kanalizacyjnych poddawanych renowacji technicznej przy zastosowaniu standardu DWA: DWA-A 143-2: Sanierung von Entwässerungssystemen außerhalb von Gebäuden Teil 2: Statische Berechnung zur Sanierung von Abwasserleitungen und -kanälen mit Lining - und Montageverfahren, Lipiec 2015.
Omówione zostaną wybrane, istotne zagadnienia zawarte w wytycznej, zaznamiające uczestników z procedurą postępowania przy zbieraniu danych i wymiarowaniu wykładzin. Z założenia ma to dać umiejętność posługiwania się wytyczną i ułatwić prowadzenie samodzielnej analizy obliczeniowej dla typowych przypadków projektowych, w tym dla przeprowadzania ogólnej oceny poprawności proponowanych rozwiązań na etapie projektowania i wykonawstwa.

dr inż. Tomasz Abel, Politechnika Wrocławska
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. W 2011 r. obronił pracę doktorską dotyczącą właściwości wytrzymałościowych rurociągów poddawanych renowacji z zastosowaniem technologii bezwykopowych. Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
Specjalista w zakresie zastosowania technologii bezwykopowych budowy oraz renowacji rurociągów, dzięki pracy naukowo-badawczej oraz wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w wykonawstwie. Autor i współautor wielu publikacji naukowo-technicznych oraz ekspertyz i projektów budowlanych w dziedzinie podziemnej infrastruktury transportowej, w tym realizowanych przez Politechnikę Wrocławską oraz Naczelną Organizację Techniczną.
Aktywny uczestnik konferencji i sympozjów naukowych w dziedzinie szeroko pojętego budownictwa podziemnego.
Współpracuje z krajowymi i zagranicznymi firmami wykonawczymi, w tym również uczestniczy w organizowanych przez nie szkoleniach, co umożliwia mu ciągły rozwój oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Badanie szczelności kanalizacji – teoria a rzeczywistość
W trakcie prezentacji zostanie wykonany pomiar szczelności krótkiego odcinka rury DN150 w celu pokazania, jak prosta i szybka jest ta operacja. Omówione zostaną podstawowe wymagania normy PN-EN 1610 dotyczące przeprowadzania prób szczelności. Przedstawione będą też przyczyny i skutki nieprzeprowadzania badań szczelności. Słuchacze dowiedzą się również, jaki sprzęt jest potrzebny do badań szczelności.

Michał Andrzejewski, Gamm-Bud sp. z o.o.
Ukończył studia na Politechnice Szczecińskiej, Wydział Inżynierii i Ekonomii Transportu. Od 1986 r. prowadzi własną firmę, a od 1992 r. jest dyrektorem zarządu spółki Gamm-Bud sp. z o.o. zajmującej się dostawą sprzętu i technologii dla branży wodno-kanalizacyjnej i telekomunikacyjnej. Jest autorem ponad 50 publikacji w prasie branżowej, współautorem książki „Metody układania kabli telekomunikacyjnych w obiektach podziemnej infrastruktury miejskiej”. Ponadto jest konstruktorem maszyn do wdmuchiwania kabli światłowodowych oraz systemów napraw studni kanalizacyjnych.

Uczestnik panelu dyskusyjnego: Realizacja inwestycji wod-kan w nowej rzeczywistości prawnej

Robert Bażela, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
Ur. w 1969 r. w Krakowie. Absolwent Politechniki Krakowskiej na kierunku Inżynierii Środowiska – Hydrologia i gospodarka wodna. Od 2009 r. kierownik Zespołu Analiz Technicznych w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Właściwości mechaniczne powłok laminatowych a ich skuteczność jako zabezpieczenia powłoki antykorozyjnej dla przewodów instalowanych metodą HDD
W czasie prezentacji przedstawione zostaną właściwości powłok laminatowych zabezpieczających rury instalowane metodą HDD. Omówione zostaną m.in.: skuteczność takiego zabezpieczenia w kontekście korozyjności, wytrzymałość mechaniczna, wyniki badań jakościowych powłok. Prelegent wskaże też na błędy wykonawcze mające wpływ na jakość powłok i konsekwencje tych błędów.

Adam Bok, Proma sp. z o.o.

Plany i doświadczenia Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w obszarze realizacji przejść bezwykopowych w projektach budowy gazociągów przesyłowych    
Przedstawiony zostanie plan realizacji przejść bezwykopowych w ramach realizowanych projektów inwestycyjnych w latach 2017–2019. Omówiony będzie też proces realizacji przejść bezwykopowych polegający na inicjowaniu, projektowaniu, realizacji i odbiorze przejść bezwykopowych w projektach inwestycyjnych. Prelegenci opowiedzą również o doświadczeniach związanych z realizacją przejść bezwykopowych przy budowie gazociągu DN1000 Wierzchowice–Czeszów w technologii Direct Pipe.

Małgorzata Bułaś, GAZ-SYSTEM S.A.
Absolwentka Politechniki Krakowskiej oraz SGH w Warszawie na kierunku zarządzanie projektami. Pracownik Pionu Inwestycji w GAZ- SYSTEM S.A., Ekspert w dziedzinie technologii projektowania wysokociśnieniowych rurociągów przesyłowych gazu ziemnego oraz instalacji przemysłowych w branży chemiczno-petrochemicznej.
Posiada wiedzę popartą 15-letnim doświadczeniem przy projektowaniu i realizacji “pod klucz” najbardziej strategicznych projektów w Polsce, w tym baz paliwowych oraz kawernowych podziemnych magazynów paliw płynnych i gazów zlokalizowanych w strukturach solnych. Aktualnie zajmuje się zarządzaniem procesem przygotowania dokumentacji projektowej, standaryzacją wytycznych projektowych, opiniowaniem rozwiązań technicznych ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań geologicznych oraz gruntowo-wodnych, geotechnicznych warunków posadowienia gazociągów, technologii bezwykopowych i odwodnień budowlanych.

Uczestnik panelu dyskusyjnego: Bezpieczne czy innowacyjne kryteria oceny ofert?

Tomasz Daniłoś, BLEJKAN S.A.

Technologia bezwykopowej renowacji przewodów ciśnieniowych rękawem PW-LINER
Uszczelnienia przewodów ciśnieniowych w branży wod-kan to strategiczny element zarządzania siecią. Straty wody, powodowane złym stanem technicznym przewodów, stawiają poważne zadanie organizacyjne i ekonomiczne przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym. Dlatego też bardzo ważnym etapem w skutecznym zarządzaniu siecią jest skrupulatne planowanie renowacji przewodów ciśnieniowych oraz dobór indywidualnego rozwiązania na potrzeby konkretnego projektu.
Firma MC-Bauchemie sp. z o.o. od lat dostarcza dla branży wod-kan sprawdzone i trwałe rozwiązania stosowane podczas rehabilitacji obiektów infrastruktury podziemnej. W przypadku przewodów ciśnieniowych proponuje system oparty na technologii CIPP o nazwie Konudur PW-LINER. Jest to specjalny rękaw do odnawiania rur ciśnieniowych w sieciach wody pitnej oraz sieci kanalizacyjnej. Jest wykładziną termoutwardzalną, wprowadzaną do przewodu metodą inwersji po uprzednim przygotowaniu przewodu. Końce rękawa są zabezpieczane poprzez zamontowanie szczelnych manszet. Po zakończeniu prac renowacyjnych oraz odpowiednim płukaniu przewód nadaje się znów do włączenia do eksploatacji. Zabezpieczenie w ten sposób sieci wodociągowej pozwala skutecznie przedłużyć żywotność przewodów na kolejne lata oraz zaoszczędzić nie tylko na stratach wody, ale również zdecydowanie ograniczyć awarie sieci wod-kan.

Adam Gonera, MC-Bauchemie sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Wrocławskiej Wydziału Chemicznego w specjalności chemia techniczna. Od 2006 r. związany z firmą MC-Bauchemie w dziale Infrastructure&Industry – naprawy konstrukcji żelbetowych w specjalności bezwykopowych renowacji infrastruktury podziemnej. Od 2015 r. pracuje jako Product Manager Ombran.

Doświadczenia z wykonanych instalacji gazociągów DN1000 w technologiach HDD i Direct Pipe
W 2016 r. firma wiertnicza PPI CHROBOK S.A. wykonała pierwsze w Polsce przekroczenia dla gazociągów o średnicy 40’’. Do ich realizacji wykorzystana została technologia HDD oraz innowacyjna w naszym kraju technologia Direct Pipe. Podczas referatu przedstawione zostaną doświadczenia z wykonanych przekroczeń oraz przeprowadzona zostanie techniczna analiza porównawcza obu technologii.

Marcin Firkowski, PPI CHROBOK S.A.

Uczestniczka panelu dyskusyjnego: Realizacja inwestycji wod-kan w nowej rzeczywistości prawnej

Dorota Jakuta, Izba Gospodarcza "Wodociągi Polskie"
Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Była wiceprezesem Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy, zajmowała stanowisko dyrektora wydziału w urzędzie wojewódzkim, później dyrektora gabinetu politycznego ministra środowiska, przewodniczyła radzie nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 2004 r. jest pracownikiem biura Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, a od 2012 r jej prezesem. Reprezentując Izbę, zabiega o stworzenie dogodnych warunków dla funkcjonowania sektora wodno-kanalizacyjnego. Z ramienia branży uczestniczy w procesach legislacyjnych w zakresie dotyczącym sektora wod-kan. Nadzoruje ekspertów Izby, którzy na bieżąco interpretują i oceniają obowiązujące przepisy, monitorują propozycje zmian, uczestniczą w tworzeniu prawa dotyczącego branży i wprowadzaniu rozwiązań usprawniających jej funkcjonowanie. Od 2014 r. jest członkiem Państwowej Rady Ochrony Środowiska.
Od 1994 r. działa aktywnie na rzecz rozwoju samorządności lokalnej i regionalnej. Była przez wiele lat radną miasta Bydgoszcz, przewodniczącą rady, a także przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obecnie jest radną Sejmiku.

Doświadczenia z wykonanych instalacji gazociągów DN1000 w technologiach HDD i Direct Pipe
W 2016 r. firma wiertnicza PPI CHROBOK S.A. wykonała pierwsze w Polsce przekroczenia dla gazociągów o średnicy 40’’. Do ich realizacji wykorzystana została technologia HDD oraz innowacyjna w naszym kraju technologia Direct Pipe. Podczas referatu przedstawione zostaną doświadczenia z wykonanych przekroczeń oraz przeprowadzona zostanie techniczna analiza porównawcza obu technologii.

Jakub Hilarowicz, PPI CHROBOK S.A.

Czy potrzebujemy nadzoru płuczkowego i technologicznego? Od jakiej skali projektu jest on potrzebny?
Rozwój technologii przewiertów sterowanych HDD w ostatnich latach spowodował wzrost skali projektów. Zwiększyły się zarówno dystanse, na jakich prowadzimy prace, jak i średnice instalowanych rurociągów. Wykonujemy również projekty w warunkach geologicznych uznawanych dotąd za niedostępne dla HDD. Czy poprawa świadomości firm w zakresie wyzwań technologicznych nadąża za tym przyspieszeniem i pozwala prowadzić prace samodzielnie bez nadzoru płuczkowego?

Jacek Jaworski, HEADS sp.  z o.o.
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie. Specjalizuje się w technologii wiercenia ze szczególnym uwzględnieniem płynów wiertniczych. Zainteresowania obejmują również modyfikację glinokrzemianów wielowarstwowych, szczególnie bentonitów. Autor licznych artykułów w prasie branżowej, referatów oraz ekspertyz z zakresu HDD, wierceń pionowych i geoinżynierii.

Rury kamionkowe przeciskowe nieglazurowane firmy Naylor Drainage LTD – parametry pozanormowe oraz przykłady zastosowań w Polsce i na świecie
Omówione zostaną parametry techniczne oraz wykonywane w Polsce i Europie badania rur kamionkowych wykraczające poza zapisy normy PN-EN 295 „Rury i kształtki kamionkowe i ich połączenia w sieci drenażowej i kanalizacyjnej — Wymagania dotyczące kamionkowych rur i złączy przeznaczonych do przeciskania”. Przedstawione będą także zastosowania rur nieglazurowanych w Polsce i na świecie.

Krzysztof Kaczmarek, Naylor Polska
Absolwent Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Poznańskiej. W branży wod-kan pracuje od 15 lat. Od 2007 r. zajmuje się wyłącznie rurami kamionkowymi. Obecnie jest odpowiedzialny za sprawy techniczne w firmie Sweillem Ceramic Polska sp. z o.o. – dystrybutora brytyjskiej marki NAYLOR LTD.

Metody QRA (Quantitive Risk Assesment) w zarządzaniu ryzykiem w procesach wiertniczych
Prelegent wskaże niektóre z metod ilościowej oceny ryzyka, stosowane obecnie, w szeroko rozumianym procesie zarządzania ryzykiem. Przedstawione zostaną procesy metodyczne oceny omawianych technik oraz wskazane korzyści, jakie płyną z identyfikacji i oceny poziomu ryzyka. Ponadto zostanie przeprowadzona selekcja metod dostosowana do specyfiki przemysłu wiertniczego, zwłaszcza w realizacji projektów dotyczących wykonywania otworów kierunkowych. Niemniej jednak przedstawione mechanizmy będą miały również zastosowanie podczas realizacji projektów z wykorzystaniem technik pokrewnych np. Direct Pipe i mikrotunelowanie.

Kamil Kasprzak, ROE 
Absolwent Wydziału Wiertnictwa, Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Wydziału Ekonomicznego, Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Doświadczenie zdobywał na licznych praktykach i stażach zagranicznych, a także krajowych m.in.: National Mineral Resources University-Gornyj Instytut Sankt-Petersburg, PGNiG Jasło, GreenGas DPB Paskov, Centrum Badań Energetycznych Vysoka Skola Banska w Ostravie. Współautor opracowania technologii szczelinowania hydraulicznego w celu eliminacji zagrożenia gazowego dla KGHM Polska Miedź S.A z zakresu konfiguracji i doboru osprzętu oraz narzędzi wiertniczych. Praktykę wiertniczą rozpoczął w 2012 r. jako specjalista ds. iniekcji, wierceń obrotowych i obrotowo-udarowych. Swoje doświadczenie nieprzerwanie zdobywał w kilku wiodących spółkach wiertniczych, m.in. jako manager ds. badań i rozwoju technologii wiertniczych. Od 2016 r. pracuje dla firmy Robert Osikowicz Engineering (ROE). W kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in.: statystyczne metody analizy procesów wiertniczych, ilościowe metody oceny ryzyka, wpływ warunków geologicznych na realizację projektów wiertniczych, mechanika oddziaływania narzędzi wiertniczych na skałę, warunki pracy przewodu wiertniczego, zjawisko hydraulicznego szczelinowania nadkładu.

Ryzyko przy renowacji przełazowych przewodów kanalizacyjnych
W ostatnich latach realizowano duże projekty dotyczące renowacji ogólnospławnych przewodów kanalizacyjnych o przekrojach przełazowych. Przewody takie, oprócz odprowadzania ścieków i wód opadowych, mają także udział w ich retencjonowaniu. Potrzeba taka wiąże się z obserwowanymi od dłuższego czasu zmianami klimatycznymi charakteryzującymi się występowaniem intensywnych opadów deszczu i towarzyszącym im lokalnym podtopieniom na terenach zurbanizowanych. Dążąc do zminimalizowania strat związanych z podtopieniami, dąży się do wykorzystania nie tylko retencji naturalnej, ale także innych możliwości retencji, w tym wynikającej z kubatury istniejących przewodów kanalizacyjnych. W konsekwencji przy renowacji przełazowych przewodów kanalizacyjnych inwestorzy coraz częściej dążą do zastosowania metod, które w minimalnym stopniu będą wiązały się ze zmniejszeniem przekroju poprzecznego, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać retencję istniejących kanałów. Przewody kanalizacyjne o przekrojach przełazowych wymagające renowacji zbudowane są najczęściej z betonu lub żelbetu, a najstarsze są o konstrukcji ceglanej. W przypadku takich przewodów przy wyborze metody renowacji najmniejszą redukcję przekroju poprzecznego daje zastosowanie wykładziny utwardzanej na miejscu (CIPP) lub renowacja z zastosowaniem tzw. chemii budowlanej. Są to metody obarczone ryzykiem i dlatego wymagają one dużej staranności z uwagi na możliwości popełnienia błędów.

dr inż. Andrzej Kolonko, Politechnika Wrocławska
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Specjalizuje się w dziedzinie szeroko rozumianej infrastruktury podziemnej miast. Od wielu lat jest sekretarzem organizacyjnym międzynarodowej konferencji naukowo-technicznej pn. „Infrastruktura podziemna miast”.
Promuje upowszechnienie nowoczesnych technologii bezwykopowych, biorąc udział w specjalistycznych szkoleniach.  Prowadzi działalność dydaktyczną na wydziałach Budownictwa Lądowego i Wodnego, Inżynierii Środowiska oraz Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest promotorem magisterskich prac dyplomowych, w tym nagrodzonej w konkursie organizowanym przez PZITB.
Dzięki dobrej znajomości języka angielskiego i niemieckiego rozwija współpracę z zagranicznymi ośrodkami naukowymi i firmami, co pozwala na ciągłą aktualizację wiedzy i przekazywanie jej studentom.
Jest autorem i współautorem wielu publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych w tym książek: „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych”, „Mikrotunelowanie” oraz  „Renowacja przewodów wodociągowych metodą cementowania”
Ponadto jest autorem i współautorem trzech patentów oraz wzoru użytkowego.
Pełnione funkcje:
- sekretarz organizacyjny cyklicznej konferencji „Infrastruktura podziemna miast”
- członek zespołu redakcyjnego miesięcznika Inżynieria Bezwykopowa
- członek komisji rewizyjnej Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
- członek ITA – AITES Polska (International Tunnelling Association)
- członek EFUC – European Forum on Underground Construction
- członek PZITB – Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa
- członek wydziałowej komisji dyplomowej
- członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego – Komitet Techniczny 140
Nagrody:
- Za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne wielokrotnie otrzymywał nagrody  rektora, dziekana i dyrektora instytutu.
- 2003 – nagroda za monografię (współautor) pt. „Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych” na Targach Książki Akademickiej „Atena”, Warszawa 2003.
- 2007 – nagroda Ministra Budownictwa za monografię (współautor) pt. „Mikrotunelowanie”, wydanej przez Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne.

Nowoczesne metody renowacji rur przy użyciu materiałów kompozytowych
Podczas prezentacji omówione zostaną nowoczesne metody do renowacji rurociągów z użyciem materiałów kompozytowych. Omówione będą m.in. szczególne właściwości systemu renowacyjnego oraz wymagania dotyczące instalacji. Wskazane zostaną również przykłady zastosowania proponowanych rozwiązań w przypadku aplikacji, które dotyczą kanałów o niestandardowych kształtach.

Christoforos Kolyvas, Insituform Linings
Absolwent ateńskiego National Technical University (Grecja), University of Technology w Delft (Holandia) i University of Patras (Grecja). Od 2016 r. engineering manager w firmie Fyfe/Fibrwrap, poprzednio dyrektor techniczny w Fyfe Europe i naukowiec Delta Marine Consultants. Jego zainteresowania zawodowe obejmują, m.in.: projektowanie wzmocnień strukturalnych (również dla konstrukcji specjalnych) i design wytrzymałościowy. Aktywnie włącza się we wspieranie użytkowników FRP (tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami) oraz kontrolę jakości aplikacji FRP.

Odpowiedź na rosnące wymagania rynku w zakresie obniżenia kosztów utrzymania i budowy rurociągów – Hobas Top Performance Pipes
Zaprezentowane zostaną techniczne i ekonomiczne aspekty uzasadniające zastosowanie rur Top Performance (nowego produktu firmy HOBAS). Charakteryzują się one bardzo wysokimi parametrami w zakresie odporności na ścieranie, środowisko agresywne kanalizacji oraz wysoką gładkością powierzchni wewnętrznej. W trakcie prezentacji przedstawione będą też koncepcje ich wykorzystania do bezwykopowej renowacji kanałów oraz budowy zbiorników retencyjnych i bezobsługowych kanałów ściekowych z funkcją retencyjną.

Dariusz Kosiorowski,  HOBAS System Polska sp. z o.o.
Międzynarodowy ekspert grupy HOBAS w zakresie technologii przecisku i mikrotunelowania. Produkt Manager rur „Top Performance” oraz produktów do zastosowań bezwykopowych. Uczestniczył przy projektowaniu i realizacji największych projektów przeciskowych w Polsce (OD3000, długość 7 km, OD3270, długość 3 km). Wcześniej pracownik firmy zajmującej się technologią napraw i zabezpieczania betonu.


 

Plany i doświadczenia Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. w obszarze realizacji przejść bezwykopowych w projektach budowy gazociągów przesyłowych    
Przedstawiony zostanie plan realizacji przejść bezwykopowych w ramach realizowanych projektów inwestycyjnych w latach 2017–2019. Omówiony będzie też proces realizacji przejść bezwykopowych polegający na inicjowaniu, projektowaniu, realizacji i odbiorze przejść bezwykopowych w projektach inwestycyjnych. Prelegenci opowiedzą również o doświadczeniach związanych z realizacją przejść bezwykopowych przy budowie gazociągu DN1000 Wierzchowice–Czeszów w technologii Direct Pipe.

Roland Kośka, GAZ-SYSTEM S.A.
Ekspert w dziedzinie technologii wydobycia i przesyłu gazu, zarządzania projektami inwestycyjnymi oraz zarządzania jakością w procesie inwestycyjnym. Wiedza poparta 20-letnim doświadczeniem przy realizacji strategicznych projektów gazociągowych w Polsce. Wcześniej przez około 10 lat był związany z branżą górniczą i wiertniczą w obszarze inwestycji dotyczących poszukiwania i wydobycia węglowodorów oraz złoż surowców. Aktualnie zajmuje się technologiami bezwykopowymi w ramach budowy gazociągów, organizacją procesu oraz nadzorem nad realizacją, począwszy od fazy inicjowania poprzez projektowanie i budowę do odbiorów przejść bezwykopowych w projektach Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Zastosowanie elementów z topionego bazaltu w sieciach kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej oraz wodociągowej w Polsce
Na przykładzie wybranych realizacji w Polsce przedstawione zostanie zastosowanie wykładzin z topionego bazaltu w ramach renowacji sieci kanalizacyjnej. Omówione będzie też ich wykorzystanie w nowo budowanych obiektach sieci. Nie zabraknie też przykładów realizacji nowo budowanych odcinków metodami bezwykopowymi z zastosowaniem rur przeciskowych bazaltowych. Ponadto omówione będą wykładziny z topionego bazaltu w kontekście modernizacji zbiorników wody pitnej oraz na stacjach uzdatnia wody.

Wojciech Kozłowski, Eutit Polska
Absolwent Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Od 2009 r. prowadzi oddział firmy Eutit s.r.o. (producent elementów z topionego bazaltu, stosowanych we wszystkich branżach budowlanych) w Polsce o nazwie Eutit Polska. Z branżą wod-kan związany od 2002 r. Od 2012 r. posiada uprawnienia budowlane i kieruje budowami w branży wod-kan.

Alternatywna metoda bezwykopowej instalacji rurociągów stalowych – Short Arc Pipe
Jedną z opcji, którą należy rozważyć, instalując rurociągi np. pod ciekiem wodnym lub w gęsto zaludnionym obszarze, jest wykorzystanie pionowego łuku o małym promieniu.
Do niedawna przejście pod ciekiem o mniejszym promieniu niż elastyczny promień rury było niemożliwe w przypadku technologii bezwykopowych. Podczas prezentacji omówiona zostanie alternatywna technologia zwana „Short Arc Pipe”. Skorzystanie z tej technologii daje m.in. możliwość skrócenia dystansu, na którym trzeba wykonać prace wiertnicze. Po raz pierwszy została ona zastosowana na Słowacji do wykonania przekroczenia prowadzonego pod dnem rzeki i mającego na celu instalację rury o średnicy 48''.

Marián Krčík, Hydrotunel, s.r.o.
Absolwent Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Od zakończenia studiów w 1986 r. zawodowo związany z tunelowaniem i maszynami wiertniczymi. W 1997 r. założył firmę HYDROTUNEL, która wykorzystuje technologie bezwykopowe do budowy sieci podziemnych. Jest projektantem kilku maszyn tunelujących oraz sprzętu umożliwiającego zastosowanie technologii bezwykopowych – w kilku przypadkach opatentowanych.

Systemowe podejście do oceny wpływu funkcjonowania systemu odwodnienia terenu na sąsiadującą infrastrukturę
W referacie zarysowane zostaną zagrożenia i problemy niedostosowania przepustowości systemów kanalizacji deszczowej w miastach, projektowanych i budowanych na początku XX w. w związku z pojawiającymi się, zwłaszcza w porze letniej, nawalnych opadów deszczu. Są one powodem występowania tzw. „powodzi miejskich”. W systemowym podejściu do zarządzania bezpieczeństwem systemów odwodnienia terenów zurbanizowanych jako miarę przyjęto ryzyko bezpośrednio związane z zawodnością bezpieczeństwa. Poziom tego ryzyka określa prawdopodobieństwo pojawienia się strat większych niż prognozowane w danym okresie czasu. Istotnym zagadnieniem jest procedura procesu modelowania ryzyka, umożliwiająca jego liczbową analizę przy zastosowaniu odpowiednich wag.

dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. PK, Politechnika Krakowska

Rekordowe przekroczenie w technologii HDD
Wiosną 2017 r. firma LMR Drilling GmbH wykonała rekordowe przekrocznie w technologii HDD. Czas operacji wiertniczych wyniósł 20 dni. W tym okresie zrealizowano przekroczenie na długości aż 4600 m. Przekroczenia nawet na większych długościach będą wykonalne w przyszłości, o ile pozwolą na to warunki gruntowe, możliwości wykonawcy oraz kontrakt zawarty pomiędzy klientem a wykonawcą.

 

Günter Kruse, LMR Drilling GhmH   
Zdobył wyższe wykształcenie w dziedzinie inżynierii naftowej. Obecnie szef działu inżynieryjnego dla LMR Drilling GmbH, firmy, z którą związany jest od 1993 r. Od momentu rozpoczęcia swojej współpracy z LMR odpowiadał za wszystkie projekty związane z zarządzaniem  technicznym i inżynierią.  Wcześniej w swojej karierze zawodowej zajmował stanowisko między innymi koordynatora wierceń kierunkowych i geodezji, a także dyrektora ds. geodezyjnych.

Badania wymagane w kontekście przewiertów HDD na znacznych długościach
Analiza struktury gruntu dla projektów HDD (Horizontal Directional Drilling) zazwyczaj obejmuje badania za pomocą statycznej sondy stożkowej (CPT) oraz pionowe odwierty wykonywane w regularnych odstępach wzdłuż proponowanej trasy rurociągu. W przypadku realizacji offshorowych standardowe podejście mogłoby się okazać bardzo kosztowne. W trakcie drążenia w dnie morza na północy Holandii przyjęto inną strategię. Trasa przewiertu o długości 4,6 km została oceniona pod względem potencjalnych ryzyk poprzez profilowanie sejsmiczne oraz standardową analizę podłoża tylko w punktach otworów startowych. Później zastosowano metodę wykorzystującą kombinację HDD, analizy miejsca oraz testu wykonalności. Uzyskane dane zostały wykorzystane do opisania geotechnicznych właściwości struktury podłoża. Pomiary wszystkich parametrów, włącznie z utratą płynów i niebezpośrednio mierzonymi ryzykami wiercenia (takimi jak niestabilność odwiertu), zostały ocenione w celu określenia wykonalności projektu. Przewiert został wykonany z sukcesem, na rekordowej jak do tej pory długości.

dr Henk M.G. Kruse, Deltares
Od 15 lat pracownik Deltares, specjalista w dziedzinie infrastruktury podziemnej oraz technik instalacji bezwykopowych (np. HDD, mikrotunelowanie, Direct Pipe). W kręgu jego zainteresowań znajdują się też zarządzanie mieniem, wpływ trzęsień ziemi na rurociągi, uszkodzenia rurociągów związane z katastrofami naziemnymi.

Organizacja, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia jako kryterium oceny ofert
Znowelizowana ustawa prawo zamówień publicznych wprowadziła możliwość oceniania w ramach kryterium oceny ofert organizacji, kwalifikacji zawodowych i doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, jeżeli mogą mieć one znaczący wpływ na jakość wykonania zamówienia.
Wprowadzony przepis jest odpowiedzią na postulaty zamawiających i wykonawców umożliwienia, w szczególności przy zamówieniach na usługi, docenienia zespołu, jaki wykonawca wyznacza do realizacji zamówienia. Celem referatu będzie przedstawienie praktycznych aspektów związanych z zastosowaniem tego kryterium przy ocenie ofert, a związanych m.in. z obowiązkiem składania przez wykonawców Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia.
Omówione zostaną również propozycje zapisów umownych zabezpieczających ochronę interesów zamawiającego oraz uczestników postępowania o udzielenie zamówienia przed zmianami personelu wybranego wykonawcy w trakcie realizacji umowy, w sytuacji w której podlegał on ocenie w ramach kryteriów wyboru ofert.

Uczestniczka panelu dyskusyjnego: Bezpieczne czy innowacyjne kryteria oceny ofert?

Wioletta Kubica – zastępca dyrektora ds. zakupów w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji S.A w Krakowie. Pełnomocnik zarządu ds. udzielania zamówień.
Absolwentka studiów doktoranckich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Prawa Publicznego Gospodarczego. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu wyceny i szacowania nieruchomości, zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem.
W MPWiK S.A w Krakowie pracuje od 2001 r., zajmując się problematyką udzielania zamówień.
Jest prawnikiem z doświadczeniem w zakresie gospodarki komunalnej oraz samorządu terytorialnego. Zainteresowania koncentruje w aspekcie usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, działalności in-house.

Problemy związane z zaopatrzeniem w wodę na potrzeby wydobycia gazu łupkowego
Wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania wiąże się z koniecznością zapewnienia ogromnych ilości wody w krótkim czasie. Wynikają stąd poważne problemy związane z dostępnością wody w odpowiedniej ilości i o wymaganej jakości. Zasobność źródeł nie zawsze jest wystarczająca. Pojawia się również problem lokalizacji odpowiednich źródeł. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na niezawodność dostawy wody, która będzie także rozważana w referacie.

prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski, Politechnika Warszawska
Ukończył studia na Wydziale Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Jest kierownikiem Zakładu Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków na Wydziale Inżynierii Środowiska tej uczelni. Aktualny obszar zainteresowań naukowych to: badania i ocena niezawodności obiektów komunalnych, rozwój i aplikacja GIS do zarządzania i eksploatacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, ocena i dobór rozwiązań materiałowych do budowy i modernizacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych oraz systemy monitoringu tych sieci. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych (monografii, artykułów, referatów) oraz blisko 150 projektów badawczych, ekspertyz i opinii wykonanych na zamówienie przedsiębiorstw.

Płuczki wiertnicze z bardzo niskim współczynnikiem tarcia
Coraz większe długości otworów wiertniczych i ciężki przewód wiertniczy w technologii HDD generują wysoki współczynnik tarcia. Czy dystans 4600 m, jaki obecnie jest europejskim rekordem w zakresie kierunkowych przewiertów horyzontalnych, to granica możliwości technologii płuczkowej?

Rafał Leśniak, HEADS sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o specjalności Wiertnictwo. Od 1999 r. zajmuje się technologią wierceń horyzontalnych. Od 2000 r. pracuje dla firmy HEADS sp. z o.o., gdzie specjalizuje się w technologii płynów wiertniczych, konfiguracji zestawów do wiercenia otworów pilotowych oraz poszerzania otworu we wszystkich formacjach geologicznych. Na terenie Europy czynnie uczestniczy w instalacjach rurociągów stalowych oraz PE na dystansie do 2000 m i średnicach do 1422 mm. Autor artykułów branżowych redagowanych na łamach czasopism branżowych.

Doświadczenia rynkowe i projekty referencyjne renowacji polimocznikiem 3M Scotchkote 2400
W wystąpieniu zostaną przedstawione podstawowe reguły stosowania powłoki 3M Scotchkote 2400 i zestawienie właściwości powłoki w porównaniu do innych metod bezwykopowej renowacji sieci wodociągowej.
Zaprezentowane będzie też porównanie powłok polimocznikowych dostępnych na rynku wraz z opisem przygotowania rurociągu i samego procesu aplikacji. W drugiej części prezentacji zostaną omówione wybrane projekty referencyjne realizowane w Polsce.

Marcin Lukasik, 3M Poland sp. z o.o.

Marketing on line. Aktualne trendy i tendencje
Podczas wystąpienia omówione zostaną wybrane informacje i dane nt. trendów i tendencji w sieci Internet. Zaprezentowane będą możliwości i rozwiązania on line dla biznesu wraz przedstawieniem korzyści z nich wynikających i potencjału. Na przykładach działań on line, wspierających komunikację off line, omówione zostaną zastosowania praktyczne. W kontekście tytułu referatu, prelegent postara się również odpowiedzieć na pytanie: Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości?

Tomasz Łucek, dyrektor ds. marketingu i reklamy, New Idea House sp. z o.o.
Trener odpowiedzialny za opracowanie oraz prowadzenie szkoleń z zakresu marketingu, trade marketingu, programów lojalnościowych, merchandisingu, new product development. Specjalista z dziedziny m.in. zarządzania, konsultingu, doradztwa strategicznego.

Modernizacja i budowa sieci kanalizacyjnej na terenie miasta Krakowa w ramach projektu GWŚ etap V 2014-2020
Podczas wystąpienia omówiony zostanie system odprowadzania i oczyszczania ścieków na terenie miasta Krakowa. Przedstawiony będzie m.in. zakres projektu GWŚ w Krakowie etap V w kontekście prac związanych z budową i renowacją sieci kanalizacyjnej na terenie miasta. Nie zabraknie też informacji nt. finansowania projektu, przedstawienia poszczególnych zadań oraz doboru technologii renowacji wraz z krótką charakterystyką problemów związanych z zastosowaniem konkretnej technologii bezwykopowej.

Marcin Łukaszewicz, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A w Krakowie
Absolwent wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Krakowskiej w specjalności Inżynieria Komunalna. Od 2010 r. pracuje z Zakładzie Sieci Kanałowej MPWiK S.A. w Krakowie. Specjalizuje się w bezwykopowych renowacjach sieci kanalizacyjnej.

Ryzyko przy renowacji przełazowych przewodów kanalizacyjnych
W ostatnich latach realizowano duże projekty dotyczące renowacji ogólnospławnych przewodów kanalizacyjnych o przekrojach przełazowych. Przewody takie, oprócz odprowadzania ścieków i wód opadowych, mają także udział w ich retencjonowaniu. Potrzeba taka wiąże się z obserwowanymi od dłuższego czasu zmianami klimatycznymi charakteryzującymi się występowaniem intensywnych opadów deszczu i towarzyszącym im lokalnym podtopieniom na terenach zurbanizowanych. Dążąc do zminimalizowania strat związanych z podtopieniami, dąży się do wykorzystania nie tylko retencji naturalnej, ale także innych możliwości retencji, w tym wynikającej z kubatury istniejących przewodów kanalizacyjnych. W konsekwencji przy renowacji przełazowych przewodów kanalizacyjnych inwestorzy coraz częściej dążą do zastosowania metod, które w minimalnym stopniu będą wiązały się ze zmniejszeniem przekroju poprzecznego, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać retencję istniejących kanałów. Przewody kanalizacyjne o przekrojach przełazowych wymagające renowacji zbudowane są najczęściej z betonu lub żelbetu, a najstarsze są o konstrukcji ceglanej. W przypadku takich przewodów przy wyborze metody renowacji najmniejszą redukcję przekroju poprzecznego daje zastosowanie wykładziny utwardzanej na miejscu (CIPP) lub renowacja z zastosowaniem tzw. chemii budowlanej. Są to metody obarczone ryzykiem i dlatego wymagają one dużej staranności z uwagi na możliwości popełnienia błędów.

prof. dr hab. inż. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej
Studiował na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej w latach 1971–1976. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1982 r., a doktora habilitowanego w 1993 r. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych nadano mu w 2003 r. Od 2007 r.pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego.
Profesor jest promotorem lub opiekunem sześciu obronionych (z wyróżnieniem) prac doktorskich oraz czterech przewodów doktorskich w toku. Wielokrotnie opracowywał recenzje prac na stopień doktora oraz doktora habilitowanego, do tytułu profesora i do godności doktora honoris causa. Jest autorem wielu recenzji wydawniczych monografii i podręczników akademickich, a także dużej liczby artykułów i referatów w czasopismach technicznych i naukowych, w tym w trzech indeksowanych przez Filadelfijski Instytut Informacji Naukowej (Tunnelling and Underground Space Technology, Water Research, Archives of Civil and Mechanical Engieering), a także w takich periodykach zagranicznych jak Journal of Civil Engeneering and Architecture, Water Science czy The Hong Kong Institution of Engineers Transaction. Jest członkiem komitetów redakcyjnych czasopism: Archives of Civil and Mechanical Engineering, Inżynieria Bezwykopowa i Geoinżynieria.
Działalność naukowa profesora jest wysoko oceniania: w 2005 r. został laureatem prestiżowego konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej o subsydia profesorskie (edycja: „Mistrz 2005” – temat badawczy: „Strategia przystosowania konstrukcji sieci kanalizacyjnych dla potrzeb miasta przyszłości”). Projekt ten realizował do 2008 r., kiedy został wybrany do pełnienia funkcji Prorektora Politechniki Wrocławskiej ds. Rozwoju.
Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało go na rektora Politechniki Wrocławskiej na kadencję 2016–2020. Funkcję tę zaczął pełnić 1 września 2016 r.
Profesor jest autorem lub współautorem 480 prac udokumentowanych w systemie DONA, w tym ponad 170 naukowych prac opublikowanych (z czego 65 o zasięgu międzynarodowym) oraz 290 sprawozdań z badań wykonanych na rzecz gospodarki narodowej (raporty SPR).

Wgłębny osprzęt wiertniczy. Dobór przewodu wiertniczego i narzędzi
W trakcie prezentacji omówione zostaną czynniki decydujące o konfiguracji przewodu wiertniczego oraz główne kryteria wyboru narzędzi wiertniczych. Scharakteryzowane zostaną komponenty, które decydują o technicznej przewadze poszczególnych elementów wyposażenia przewodu wiertniczego. Całość referatu odnosiła się będzie do głównych części składowych przewodu wiertniczego na każdym z etapów prac wiertniczych w technologii HDD.

Roberto Maestrello, Colli Equipment
Absolwent Uniwersytetu w Bolonii. Od 2001 r. pracuje w przemyśle, zajmując się budową rurociągów. Od roku 2007 do chwili obecnej piastuje stanowisko managera technicznego w Colli Equippment SpA (Włochy). W kręgu jego zainteresowań znajdują się: badania nad nowymi technologiami wiertniczymi, narzędziami wgłębnymi, tworzenie planów wykonalności i strategicznych planów biznesowych.

 

Obliczanie sił przeciskowych podczas mikrotunelowania

Obliczanie sił przeciskowych podczas mikrotunelowania jest jedną z najważniejszych kalkulacji dla tej technologii. Prawidłowe oszacowanie sił przeciskowych jest bardzo istotne ze względu na: bezpieczeństwo prowadzenia prac wiertniczych, uniknięcie ryzyka ich komplikacji oraz ekonomikę całego przedsięwzięcia. W referacie przedstawione zostaną przykłady obliczeniowe sił, na podstawie kilku metod oraz opracowań, dla określonych warunków geotechnicznych i hydrogeologicznych. Otrzymane wyniki zostaną omówione pod kątem ich dokładności oraz przydatności dla praktycznego zastosowania. W trakcie podsumowania referatu nastąpi porównane wyników otrzymanych podczas obliczeń z wartościami sił przeciskowych, zarejestrowanymi podczas jednej z polskich realizacji.

Krzysztof Michalczuk, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW; Inżynieria Rzeszów S.A.
Absolwent Politechniki Warszawskiej, Wydziału Inżynierii Środowiska w specjalizacji Inżynieria Wodna oraz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie, na którym jest obecnie uczestnikiem studiów doktoranckich w Zakładzie Geotechniki. Od kilkunastu lat pracuje przy realizacji obiektów budownictwa podziemnego z zastosowaniem m.in. zmechanizowanych tarcz TBM oraz technologii mikrotunelowania. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej.

Wybrane zagadnienia projektowania wykładzin do renowacji rurociągów przy użyciu wytycznej DWA-A 143-2
Celem warsztatów jest omówienie podstawowych zasad projektowania wykładzin do renowacji technicznej przewodów kanalizacyjnych wg wytycznej DWA-A 143-2 z 2015 r, uzupełnione o zagadnienia tematyki prac odbiorowo-kontrolnych.
Poruszane będą m.in. takie kwestie, jak:
-    klasyfikacja stanu technicznego istniejącego rurociągu,
-    technologie renowacyjne a klasyfikacja stanu,
-    dane wejściowe do projektowania i obciążenia działające na wykładzinę,
-    problem imperfekcji, stan techniczny III i IIIa,
-    wyznaczanie sił wewnętrznych i wymiarowanie dla stanu eksploatacji i montażu,
-    przykład obliczeniowy dla przypadku typowego,
-    kontrola jakości prac renowacyjnych w odniesieniu do założeń i danych wejściowych.

W ramach wykładu zostaną przedstawione zasady wymiarowania wykładzin w przewodach kanalizacyjnych poddawanych renowacji technicznej przy zastosowaniu standardu DWA: DWA-A 143-2: Sanierung von Entwässerungssystemen außerhalb von Gebäuden Teil 2: Statische Berechnung zur Sanierung von Abwasserleitungen und -kanälen mit Lining - und Montageverfahren, Lipiec 2015.
Omówione zostaną wybrane, istotne zagadnienia zawarte w wytycznej, zaznamiające uczestników z procedurą postępowania przy zbieraniu danych i wymiarowaniu wykładzin. Z założenia ma to dać umiejętność posługiwania się wytyczną i ułatwić prowadzenie samodzielnej analizy obliczeniowej dla typowych przypadków projektowych, w tym dla przeprowadzania ogólnej oceny poprawności proponowanych rozwiązań na etapie projektowania i wykonawstwa.

mgr inż. Beata Nienartowicz, Politechnika Wrocławska
Absolwentka Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Od 2010 r. pracuje w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej, swojej macierzystej uczelni, na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego.
W pracy naukowej zajmuje się m.in. analizą pracy rurociągów odnawianych technologiami bezwykopowymi oraz komputerowym modelowaniem pracy obiektów infrastruktury podziemnej. Pełni także rolę opiekuna i operatora Mobilnego Laboratorium Infrastruktury Podziemnej Miast, co rozszerza zakres jej działalności zawodowej o prowadzenie badań in situ związanych z oceną stanu technicznego obiektów infrastruktury podziemnej.
Jest autorem kilkunastu publikacji krajowych i międzynarodowych oraz współautorem kilkudziesięciu raportów badawczych realizowanych pod kierownictwem prof. Cezarego Madryasa.

Analizy wykonalności dla projektów wiertniczych (HDD, mikrotunelowanie, Direct Pipe itp.)
Autor w referacie omówi zagadnienia związane z analizą wykonalności, potrzebą jej wykonywania, etapem, na jakim powinna ona powstać. Przedstawi także informacje na temat tego, co powinna zawierać oraz kto powinien ją zlecać.

Robert Osikowicz, ROE
Absolwent Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH w Krakowie. Zajmuje się technologią wiercenia otworów kierunkowych i praktycznymi aplikacjami płynów wiertniczych w otworach różnego przeznaczenia. Ponadto w kręgu zainteresowań autora znajdują się: analizy wykonalności, ryzyka, jakości i kosztów dla projektów bezwykopowych.
Ma za sobą pracę w spółkach naftowych i firmach zajmujących się doradztwem w obszarze wiertnictwa i technik pokrewnych. Od 2009 r. pracuje dla firmy Robert Osikowicz Engineering. Publikuje na łamach magazynów: Inżynieria Bezwykopowa, Geoinżynieria drogi tunele mosty, Baltic Transport Journal, Paliwa i Energetyka. Jest autorem kilkunastu referatów wygłoszonych na międzynarodowych konferencjach. Od wielu lat prowadzi seminaria szkoleniowe dla firm wiertniczych. Jest członkiem organizacji DCA Drilling Contractors Association, zrzeszającej firmy wiertnicze, firmy projektowe oraz producentów sprzętu i dostawców technologii związanych z branżą wierceń kierunkowych.

Zamknięty obieg płuczkowy. Zakres stosowania, konfiguracja, aspekty ekonomiczne
Autor poruszy tematykę związaną ze stosowaniem zamkniętego obiegu płuczkowego podczas prowadzenia prac wiertniczych w kontekście technicznym, ekonomicznym i środowiskowym. Szczególna uwaga będzie poświęcona przykładowym konfiguracjom systemów separacji, w odniesieniu do specyficznych warunków realizacji projektu. Podsumowanie będzie odnosiło się do podkreślenia wpływu stosowania prawidłowo skonfigurowanych systemów oczyszczania płuczki na ekonomikę realizacji projektów wiertniczych, a także redukcji wpływu prac wiertniczych na środowisko. Pod względem ekonomiki projektu padnie odpowiedź na pytanie: kupić czy wynająć?

Raymond Petiet, Normag bv.
Dyrektor Techniczny firmy Normag B.V. Od lat 90. związany z branżą wierceń naftowych i wiertnictwa kierunkowego HDD. W latach 2005–2012 manager techniczny w firmie National Oilwell Varco. W roku 2012 założył spółkę Normag B.V. W kręgu jego zainteresowań znajdują się: systemy płuczkowe (systemy separacji faz, agregaty pompowe, systemy przygotowania płynów wiertniczych), ergonomia innowacyjnych rozwiązań technicznych i transportowych, produkcja urządzeń wiertniczych z napędem elektrycznym.

 

Direct Pipe - analiza techniczno-ekonomiczna na podstawie zrealizowanych projektów

Dymitr Petrow Ganew, Herrenknecht AG
Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej ze specjalnością Maszyny Robocze Ciężkie. Prekursor technologii bezwykopowych w Polsce. Od 1993 r. zajmował się promocją horyzontalnych przewiertów sterowanych HDD. Organizator pierwszych w Polsce seminariów i szkoleń dotyczących horyzontalnych przewiertów sterowanych (1996–1999) oraz targów technologii bezwykopowych w Rydzynie w latach 1999–2002. Od 2003 r. pracuje w niemieckiej firmie Herrenknecht AG na stanowisku dyrektora handlowego, odpowiedzialnego za rynki Europy Centralnej i Wschodniej (CEE). Wprowadził na polski rynek m.in. dziesiątki głowic mikrotunelowych oraz głowice TBM dla Metra Warszawskiego i tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku (średnica 12,5 m). Uczestnik ponad 100 konferencji dotyczących infrastruktury podziemnej i technologii bezwykopowych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji i referatów dotyczących mikrotunelowania i tarcz TBM .
Jest członkiem międzynarodowych organizacji ISTT, ITA AITES oraz członkiem Podkomitetu Budownictwa Podziemnego Polskiego Komitetu Geotechniki.

Analiza kosztów wykonania sieci gazowej średniego oraz niskiego ciśnienia z przyłączami metodą wykopową i bezwykopową

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, których tematem był „Koszt i ocena ryzyka dla kierunkowych wierceń poziomych w porównaniu do wykopu otwartego w środowisku miejskim”, przeprowadzone wśród firm wykonawczych, wskazują, iż, jeśli chodzi o metodę przewiertu, około 68% respondentów wskazało, że warunki gruntowe były najważniejszym czynnikiem kosztów i ryzyka. Drugim najważniejszym czynnikiem w badaniu był dostęp do miejsca budowy – 46%. Posiadanie odpowiedniego dostępu do placu budowy może pomóc zmniejszyć straty czasu poświęconego na obsługę i konserwację sprzętu. Koszty społeczne, utrudnienia w ruchu (czyli ograniczenia, kontrola) zostały wymienione jako kolejny ważny czynnik – 39%. Jeśli chodzi o metodę wykopu otwartego, w trakcie badań wykazano, że 61% z wykonawców stwierdziło, iż stan gruntu był najważniejszym czynnikiem w przypadku budowy metodą wykopu otwartego. Problemy drogowe stanowiły drugi w kolejności problemem dla budowy, ponieważ w warunkach miejskich, pasy ruchu są zazwyczaj zamknięte lub przejazd jest ograniczony. W kontekście tych informacji zostanie zaprezentowana analiza kosztów wykonania sieci gazowej średniego oraz niskiego ciśnienia z przyłączami metodą wykopową i bezwykopową.

dr inż. Florian G. Piechurski, Politechnika Śląska
Od 1 października 1980 r. pracuje jako nauczyciel akademicki na Politechnice Śląskiej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, jako asystent, adiunkt i obecnie jako docent.
Posiada uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń.
Jako organizator i sekretarz naukowy działał w zakresie: 11 sympozjów naukowo-technicznych „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wod-kan” w 1994, 1996, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012 na Politechnice Śląskiej; 10 sympozjów naukowo-technicznych 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011 „Instalacje Basenów” na Politechnice Śląskiej.
Jest autorem i współautorem 400 publikacji naukowych i technicznych; promotorem 120 prac dyplomowych magisterskich oraz 160 prac dyplomowych inżynierskich.
Współpracował w ramach 64 projektów instalacji basenowych w zakresie instalacji wody basenowej i wentylacji; 124 projektów instalacji wod-kan oraz 68 projektów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Był opiekunem merytorycznym takich konferencji, jak: „Straty wody w systemach wodociągowych” (2009–2015), „Projektowanie oraz budowa sieci i przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych” (2011), „Bezwykopowe technologie renowacji oraz budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych” (2012); członkiem rady programowej IX konferencji naukowo-technicznej „Monitoring Automatyzacja Eksploatacja w Inżynierii Środowiska”; członkiem rady naukowej i programowej w XV Sympozjum „HYDROPREZENTACJE”.
Prywatnie jest mężem Aliny, ojcem Pauliny i Małgorzaty, dziadkiem Amelki, Olafa i Bartosza. Lubi pływać – głównie w wodach otwartych, ciepłych morzach, jest ratownikiem wodny WOPR i sternikiem motorowodnym. Uprawiał amatorsko sport. Jest również instruktorem koszykówki, był asystentem trenera II-ligowej drużyny koszykówki kobiet AZS Gliwice. Lubi podróże i poznawanie historii różnych krajów.

Przyszłość technologii bezwykopowej regeneracji sieci wodociągowej – Process Phoenix Double Jacket – na przykładzie zrealizowanych projektów
Podczas prezentacji omówiona zostanie bezwykopowa metoda regeneracji rurociągów – Process Phoenix. Metoda ta została opracowana w Japonii w celu ochrony rurociągów podczas licznych trzęsień ziemi. Po sprowadzeniu jej do Europy, udoskonaleniu i dopasowaniu do innych warunków, zregenerowano w sumie ponad 1000 km przewodów. Poprzez zmodyfikowaną technikę tkacką i materiałową gwarantowana jest bardzo dobra wytrzymałość rękawa. W czasie wystąpienia omówione zostaną m.in. poszczególne etapy działań w przypadku stosowania tej metody renowacji i wybrane przykłady realizacji. Rurociągi zregenerowane tą metodą nie stwarzają warunków do rozwoju życia biologicznego w sieci wodociągowej. Badania potwierdziły, że w wodach stabilnych bakteriologicznie (bez dezynfekcji) oraz w tych poddanych dezynfekcji chemicznej nie obserwuje się wzrostu flory bakteryjnej. Dostarczona do odbiorcy końcowego woda po przejściu uzdatniania na stacji, a następnie transportowana zregenerowanymi sieciami jest bezpieczna, bezzapachowa i czysta.

Christoph Pietryja, Preuss Pipe Rehabilitation Polska sp. z o.o.

Systemy polietylenowe jako elastyczne, wielowariantowe rozwiązania retencji ścieków deszczowych

Paweł Pill, Uponor Infra sp. z o.o.

Budowa kolektora kanalizacji ogólnospławnej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy”
Podczas prezentacji zostanie omówiona budowa kolektora kanalizacji ogólnospławnej w centrum Warszawy, a w szczególności użycie rur przeciskowych DN1200 V2A z okładziną PEHD 4mm (175 m) oraz  VT DN 1400 V2A z okładziną PEHD (489 m).

Tomasz Poloczek, HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Opolskiej na Wydziale Mechanicznym, specjalizacja: inżynieria środowiska. Początkowo pracował jako logistyk oraz doradca techniczny w transporcie ciekłych chemikaliów. Od 2009 r. pracuje w firmie HABA-BETON Johann Bartlechner sp. z o.o. na stanowisku doradcy technicznego ds. biur projektowych w zakresie systemów zebrania oraz zagospodarowania wód opadowych, jak i systemów kanalizacji.

 

Wybrane zagadnienia projektowania wykładzin do renowacji rurociągów przy użyciu wytycznej DWA-A 143-2
Celem warsztatów jest omówienie podstawowych zasad projektowania wykładzin do renowacji technicznej przewodów kanalizacyjnych wg wytycznej DWA-A 143-2 z 2015 r, uzupełnione o zagadnienia tematyki prac odbiorowo-kontrolnych.
Poruszane będą m.in. takie kwestie, jak:
-    klasyfikacja stanu technicznego istniejącego rurociągu,
-    technologie renowacyjne a klasyfikacja stanu,
-    dane wejściowe do projektowania i obciążenia działające na wykładzinę,
-    problem imperfekcji, stan techniczny III i IIIa,
-    wyznaczanie sił wewnętrznych i wymiarowanie dla stanu eksploatacji i montażu,
-    przykład obliczeniowy dla przypadku typowego,
-    kontrola jakości prac renowacyjnych w odniesieniu do założeń i danych wejściowych.

W ramach wykładu zostaną przedstawione zasady wymiarowania wykładzin w przewodach kanalizacyjnych poddawanych renowacji technicznej przy zastosowaniu standardu DWA: DWA-A 143-2: Sanierung von Entwässerungssystemen außerhalb von Gebäuden Teil 2: Statische Berechnung zur Sanierung von Abwasserleitungen und -kanälen mit Lining - und Montageverfahren, Lipiec 2015.
Omówione zostaną wybrane, istotne zagadnienia zawarte w wytycznej, zaznamiające uczestników z procedurą postępowania przy zbieraniu danych i wymiarowaniu wykładzin. Z założenia ma to dać umiejętność posługiwania się wytyczną i ułatwić prowadzenie samodzielnej analizy obliczeniowej dla typowych przypadków projektowych, w tym dla przeprowadzania ogólnej oceny poprawności proponowanych rozwiązań na etapie projektowania i wykonawstwa.

dr inż. Bogdan Przybyła, Politechnika Wrocławska
Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Obronił pracę doktorską pt.: „Ocena i kształtowanie konstrukcji przewodów kanalizacyjnych w ujęciu teorii niezawodności” (1999 r., Instytut Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej). Uczestniczył w stażach naukowych na uczelniach w Niemczech (Technische Unversität Dresden i Technische Hochschule w Münster). Obecnie adiunkt w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
Specjalizuje się w tematyce oceny stanu technicznego i rehabilitacji przewodów wodociągowych i kanalizacyjnych. Jest autorem i współautorem prac ekspertyzowych, realizowanych na Wydziale Budownictwa PWr oraz licznych publikacji naukowo-technicznych w tym jednej monografii zwartej pt. „Badania i ocena stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych”.
Od wielu lat współpracuje z Wydawnictwem INŻYNIERIA sp. z o.o., będąc na liście recenzentów czasopisma „Inżynieria Bezwykopowa”.

Uczestnik panelu dyskusyjnego: Realizacja inwestycji wod-kan w nowej rzeczywistości prawnej

Prof. Bartosz Rakoczy, Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie“
Profesor doktor habilitowany nauk prawnych, kierownik Katedry Prawa Ochrony Środowiska UMK w Toruniu, profesor UKW w Bydgoszczy, radca prawny, wspólnik kancelarii radców prawnych, radca prawny Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, autor wielu publikacji z zakresu prawa ochrony środowiska, prawa cywilnego, prawa kanonicznego.

Krótkie moduły rurowe w technologiach bezwykopowych
Krótkie moduły rurowe mogą być wykorzystywane do bezwykopowej renowacji lub wymiany starych rurociągów grawitacyjnych a także do ich budowy metodami bezwykopowymi. Produkowane są z różnych materiałów (PVC, PE, PP, GRP) i posiadają różną konstrukcję. Oprócz samych modułów istotne są technologie ich stosowania. W wystąpieniu zostaną przedstawione również doświadczenia z realizacji różnych projektów.

Andrzej Roszkowski, ARC

Innowacje w zakresie produktów i wsparcia w branży HDD

Randy Rupp, Ditch Witch
Wiceprzewodniczący Strategii Produktu, Ditch Witch Division. Zadaniem jego i jego zespołu jest identyfikacja przyszłych potrzeb klientów wykorzystujących technologię HDD. Z budownictwem podziemnym jest związany od 23 lat. Jego wiedza oparta jest na doświadczeniu, które nabywał m.in. podczas licznych wizyt na placach budów klientów z całego świata, konferencji i pokazów branżowych. Aktualnie jest odpowiedzialny – wraz z zespołem – za planowanie oferty produktowej firmy Ditch Witch.

Wyzwania inwestycyjne w branży wod-kan
Kilkanaście ostatnich lat przyzwyczaiło nas do realizacji „łatwych” inwestycji. Mnogość środków finansowych, wspomagających inwestycje branżowe, nie zmuszała do bardzo głębokich analiz ekonomicznych uzasadniających ich realizację. Często zresztą decyzje o inwestycjach, szczególnie sieciowych, zapadały na szczeblach politycznych, a projekty nie miały wiele wspólnego z racjonalnością ekonomiczną. Najbliższe lata z pewnością zmienią tę tendencję. Coraz trudniejszy dostęp do środków, w szczególności bezzwrotnych, nowy system finansowania przedsięwzięć wodociągowych, będący następstwem wchodzącego nowego prawa wodnego a także konieczność minimalizacji skutków taryfowych inwestycji branżowych spowodują powrót do klasycznych zasad decyzji inwestycyjnych. Z pewnością także wiele jeszcze jest do zrobienia w branży w zakresie oszczędności energii, przedsiębiorstwa wymagają optymalizacji ekonomicznej systemów gospodarowania osadami ściekowymi, optymalizacji organizacyjnej. To kolejne wyzwania dla managerów przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych na kontraktach.

dr inż. Tadeusz Rzepecki, przewodniczący Rady IGWP,
prezes Tarnowskich Wodociągów sp. z o.o.
Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, prezes zarządu Tarnowskich Wodociągów sp. z o. o., członek Komitetu Ochrony Środowiska i Komitetu Gospodarki Miejskiej przy Krajowej Izbie Gospodarczej, członek Krajowej Rady Gospodarki Wodnej, członek Tarnowskiego Towarzystwa Naukowego, członek rady programowej czasopisma „Technologia wody”.
Z wykształcenia fizyk i chemik, dr nauk technicznych, inżynier specjalista I stopnia. Jest też nauczycielem akademickim, autorem kilkudziesięciu prac naukowych i popularnonaukowych oraz monografii „Historia tarnowskich wodociągów i kanalizacji – od drugiej połowy XV wieku do 2010 roku”, współautor kilku książek, w tym „Encyklopedii Tarnowa”.

Szanse i wyzwania w branży HDD oraz najważniejsze cele DCA
Podczas prezentacji zostaną omówione szanse i wyzwania, które stoją obecnie przed branżą HDD. Przedstawione zostaną również najważniejsze cele, które wyznaczyło stowarzyszenie DCA (Drilling Contractors Association), a także sposób i efekty działań grup roboczych tej organizacji.

Marc Schnau, DCA-Europe
Od 8 lutego 2017 r. prezes DCA-Europe (Drilling Contractors Association). Szanowany ekspert w branży HDD z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym w zakresie przewiertów horyzontalnych. Wieloletni reprezentant firmy Bohlen & Doyen GmbH. Pracę w radzie DCA rozpoczął w 2010 r. Wielokrotnie powierzano mu funkcje kierownicze, zapraszając do prowadzenia kolejnych grup zadaniowych, zajmujących się przygotowywaniem standardów i rekomendacji.

Inwestycje w branży wod-kan w świetle projektu Kodeksu Urbanistyczno-Budowalnego
Rządowe Centrum Legislacji udostępniło projekt Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Zgodnie z założeniem Ustawodawcy Kodeks ma połączyć przepisy rozproszone dziś w kilkunastu aktach prawych. Pojawia się zatem pytanie o to, czy nowa regulacja usprawni, czy też utrudni prowadzenie procesu inwestycyjnego, szczególnie tych zamierzeń, które stanowią inwestycje celu publicznego. Jakich zmian w tym zakresie mogą spodziewać się przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne?

Uczestniczka panelu dyskusyjnego: Bezpieczne czy innowacyjne kryteria oceny ofert?

Emilia Topolnicka, Kancelaria SMM Legal
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adma Mickiewicza w Poznaniu na kierunku prawo. Prawnik w kancelarii SMM Legal. Wpisana na listę aplikantów adwokackich przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Poznaniu, członek Wielkopolskiej Izby Adwokackiej w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poznańskich kancelariach prawnych o zróżnicowanym profilu działalności, przede wszystkim związanych z obsługą przedsiębiorstw przesyłowych. Interesuje się prawem administracyjnym, szczególnie prawem samorządowym i zagadnieniami związanymi z gospodarką komunalną jednostek samorządu terytorialnego.


Kolektor Junikowski w Poznaniu – pokaz możliwości zastosowania systemów GRP
Obecnie w Poznaniu trwa realizacja projektu pt. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach – etap VI”. Jednym z zadań jest rozbudowa kolektora sanitarnego Junikowskiego z zastosowaniem rur GRP. Do budowy wykorzystano szeroką gamę rur GRP produkcji AMIANTIT, instalowanych metodami bezwykopowymi oraz w wykopie otwartym. Referat obejmuje również informacje dotyczące zakresu produkcji systemów GRP, pokazując elastyczność oferty pod względem optymalizacji technicznej i ekonomicznej na przykładach innych inwestycji na terenie AQUANET S.A. Poznań.

Robert Walczak, Amiantit Poland sp. z o.o.
Ukończył Politechnikę Wrocławską w 1999 r. na wydziale budownictwa w specjalizacji budownictwa podziemnego i inżynierii miejskiej. Karierę rozpoczął jako inżynier do spraw fundamentowania specjalnego w KGHM. Od roku 2000 rozpoczął pracę w przemyśle rur GRP jako inżynier ds. aplikacji w zakresie instalacji bezwykopowych. Od 2002 r. zajmuje stanowisko kierownika działu technicznego w AMIANTIT Poland sp. z o.o., producenta systemów rurowych z GRP.

 

Ocena stanu rur wielkośrednicowych z zastosowaniem systemu MAC
System MAC pozwala na ocenę stanu rur wielkośrednicowych. Został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić wykonywanie serii  nieinwazyjnych testów, które są w pełni wystarczające do oceny zarówno badanej rury, jak i stanu otaczającej jej gleby. Podczas prezentacji zostanie omówiony system oraz możliwości jego zastosowania. Prelegent nawiąże również do opracowywanego corocznie raportu IKT (LinerReport), który również stanowi istotne narzędzie brane pod uwagę w planowaniu renowacji rurociągu.

Dipl.-Ök. Roland W. Waniek, IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH
Dyrektor generalny IKT (Instytut Infrastruktury Podziemnej) z siedzibą w Gelsenkirchen (Niemcy). IKT jest neutralnym i niezależnym instytutem badawczym non-profit, działającym się w zakresie tematyki związanej z kanałami wodnymi i kanalizacyjnymi. Waniek specjalizuje się w infrastrukturze i ekonomii wody, a także w obiektach użyteczności publicznej. Studiował ekonomię na Uniwersytecie w Bochum (Niemcy), które ukończył w 1993 r. Był pracownikiem Uniwersytetu w Bochum oraz RWI, niemieckiego instytutu badań i doradztwa w dziedzinie polityki ekonomicznej. W 1999 r. został mianowany dyrektorem generalnym IKT.

Praktyczne aspekty renowacji wodociągu w technologii natrysku odśrodkowego polimocznikiem – analiza ekspercka
Przedstawione zostaną realizacje spółki wykonane w latach 2015–2017 w technologii natrysku polimocznikiem. Prelegent opowie o doświadczeniach związanych z wykonywaniem prac. Zwróci uwagę na zalety i ograniczenia wynikające z technologii oraz na to, jak ich uniknąć. Szczegółowo zostaną omówione zakresy robót odbywających się na placach budów oraz pojawiające się problemy.

Jakub Wiernicki, TERLAN sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Poznańskiej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zatrudniony w spółce Terlan od 2010 r. Podczas swojej pracy wdrażał technologie bezwykopowe w Terlanie. Aktualnie pełni funkcję Kierownika Działu Robót Renowacyjnych, nadzorując rozwój technologii bezwykopowych w firmie oraz odpowiada za realizację kontraktów renowacyjnych prowadzonych przez spółkę. Autor wielu wystąpień i publikacji związanych z technologiami bezwykopowymi.

Perspektywa krakingu na rynku polskim na podstawie analizy stosowania technik renowacji rurociągów. Aspekty techniczne i ekonomiczne renowacji sieci wodociągowych i kanalizacyjnych metodą krakingu

Andrzej Wieszolek, TRACTO-TECHNIK GmbH & Co. KG /  DTA-TECHNIK sp. z o.o.
Od czerwca 2005 r. zatrudniony w firmie TRACTO-TECHNIK GmbH & Co. KG (Lennestadt, Niemcy) na stanowisku koordynatora sprzedaży na rynku polskim. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa na Politechnice w Opolu, gdzie kształcił się w specjalności budowy maszyn. Studia magisterskie na kierunku Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie ukończył uzyskaniem dyplomu w roku 2005.

Ryzyko przy renowacji przełazowych przewodów kanalizacyjnych
W ostatnich latach realizowano duże projekty dotyczące renowacji ogólnospławnych przewodów kanalizacyjnych o przekrojach przełazowych. Przewody takie, oprócz odprowadzania ścieków i wód opadowych, mają także udział w ich retencjonowaniu. Potrzeba taka wiąże się z obserwowanymi od dłuższego czasu zmianami klimatycznymi charakteryzującymi się występowaniem intensywnych opadów deszczu i towarzyszącym im lokalnym podtopieniom na terenach zurbanizowanych. Dążąc do zminimalizowania strat związanych z podtopieniami, dąży się do wykorzystania nie tylko retencji naturalnej, ale także innych możliwości retencji, w tym wynikającej z kubatury istniejących przewodów kanalizacyjnych. W konsekwencji przy renowacji przełazowych przewodów kanalizacyjnych inwestorzy coraz częściej dążą do zastosowania metod, które w minimalnym stopniu będą wiązały się ze zmniejszeniem przekroju poprzecznego, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać retencję istniejących kanałów. Przewody kanalizacyjne o przekrojach przełazowych wymagające renowacji zbudowane są najczęściej z betonu lub żelbetu, a najstarsze są o konstrukcji ceglanej. W przypadku takich przewodów przy wyborze metody renowacji najmniejszą redukcję przekroju poprzecznego daje zastosowanie wykładziny utwardzanej na miejscu (CIPP) lub renowacja z zastosowaniem tzw. chemii budowlanej. Są to metody obarczone ryzykiem i dlatego wymagają one dużej staranności z uwagi na możliwości popełnienia błędów.

dr inż. Leszek Wysocki, Politechnika Wrocławska
Ur. 1 lipca 1954 r. Od 1978 r. pracuje na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych (w tym trzech monografii) z zakresu budownictwa podziemnego i obiektów gospodarki wodno-ściekowej. Opracował lub współtworzył kilkaset ekspertyz technicznych dotyczących przede wszystkim trwałości budowli podziemnych, zwłaszcza sieci infrastruktury podziemnej miast.

Moderator panelu dyskusyjnego: Realizacja inwestycji wod-kan w nowej rzeczywistości prawnej

Piotr Ziętara, prezes  Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania bezpieczeństwem informacji i współczesnych koncepcji zarządzania przedsiębiorstwem. Związany z Wodociągami Krakowskimi od 2001 r. Pracę rozpoczął jako referent, w kolejnych latach stopniowo awansował, m.in. na stanowiska: Kierownika Biura Zarządu i PR (jednocześnie rzecznika prasowego MPWiK S.A.), Dyrektora ds. Organizacji i Zarządzania Personelem, a następnie Wiceprezesa Zarządu – Dyrektora Zarządzającego. Z dniem 1 kwietnia 2017 r. powołany na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki.
Od lat współpracuje ze światem nauki, będąc Przewodniczącym Komitetu Sterującego Małopolskiego Klastra Wodnego. Jest członkiem zespołu konsultacyjnego i uczestniczy w pracach nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, działającego w ramach struktur Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Jest także ekspertem współuczestniczącym w procesie legislacyjnym związanym z projektem nowego Prawa Wodnego oraz przedstawicielem Izby Gospodarczej w Komisji EUREAU ds. ścieków przy Komisji Europejskiej.

Wpływ nowelizacji PZP na popularność pozacenowych kryteriów oceny ofert - wstęp do panelu dyskusyjnego
Zamawiający odpowiada za dobór kryteriów w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Celem jest nie dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej w sensie najniżej ceny, ale oferty optymalnej i pozwalającej na uzyskanie świadczenia odpowiadającego potrzebom zamawiającego za najkorzystniejszą cenę. Zasadą wciąż jednak jest, aby kryteria, jakie zastosuje zamawiający, były nadal obiektywne i niedyskryminacyjne i nie mogą dotyczyć właściwości wykonawcy. W wyniku nowelizacji przepisów ustawy po raz kolejny o wiele większego znaczenia nabrały pozacenowe kryteria oceny ofert (np. kwalifikacje i doświadczenie osób, które będą uczestniczyły w realizacji zamówienia, aspekty społeczne, jakościowe, innowacyjne). Co więcej, ich stosowanie w większości przypadków stało się obowiązkowe.

Moderator panelu dyskusyjnego: Bezpieczne czy innowacyjne kryteria oceny ofert?

Dariusz Ziembiński, Kancelaria Ziembiński & Partnerzy
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, specjalista w zakresie prawa zamówień publicznych. Prowadzi firmę doradczą, która świadczy kompleksowe usługi prawnicze zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców biorących udział w przetargach publicznych. Reprezentuje klientów przed Krajową Izbą Odwoławczą, sądami powszechnymi oraz komisjami orzekającymi ws. o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Prowadzi szkolenia i seminaria. Jest aktywnym lobbystą racjonalizatorskich zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, zrzeszającymi poszczególne sektory biznesu, chcącymi współkształtować regulacje prawne dotyczące procedur wydatkowania środków publicznych.

Problematyka odbioru renowacji przewodów kanalizacyjnych wykonanych w technologii rękawa (CIPP)
W wystąpieniu autor omówi tematykę oceny poprawności wykonania rękawa renowacyjnego z punktu widzenia istniejących wymagań oraz rzeczywistej praktyki rynkowej. Na jakie elementy należy zwrócić szczególną uwagę? 
Co może, a właściwie co powinien robić inwestor, żeby zagwarantować sobie trafność i poprawność zainwestowanych środków finansowych w bezpieczną i bezawaryjną pracę swojej sieci? Na te i inne pytania odpowiedzi będzie można wysłuchać podczas prezentacji.

dr inż. Dariusz Zwierzchowski, Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
W latach 1990-2010 roku zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Od 2010 zatrudniony jako pracownik dydaktyczny Wydziału Budownictwa i Bezpieczeństwa Pracy w Wyższej Inżynierskiej Szkole Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radomiu oraz jako Prezes Zarządu w Centrum Badań i Certyfikacji w Kielcach. Autor wielu projektów, ekspertyz, opinii technicznych oraz publikacji naukowych. Współorganizator krajowych i międzynarodowych konferencji naukowo-technicznych a także promotor licznych prac dyplomowych, inżynierskich oraz magisterskich.